کد خبر: ۷۱۱۳۱۷۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
کد خبر : ۷۱۱۳۱۷۴

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از برنامه‌ریزی به‌منظور احیای ۳ رشته منسوخ‌شده صنایع‌دستی استان در روستا‌های راز و جرگلان و اسفراین با هدف توسعه و رونق آن‌ها خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، علی عابدی معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به برنامه‌های پیش رو در راستای تعریف دوره‌های آموزشی با هدف احیای رشته‌های صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی، از برنامه‌ریزی به‌منظور احیای سه رشته ابریشم‌بافی، نمدمالی و رودوزی‌های سنتی خبر داد.

عابدی افزود: با توجه به شهرت روستای روئین اسفراین با عنوان دهکده نساجی سنتی ایران و سابقه تولید ابریشم‌بافی از سوی فعالان صنایع‌دستی این روستا، احیای رشته ابریشم‌بافی را در روستای روئین دنبال می‌کنیم.

او عنوان کرد: همچنین احیای رشته‌های ابریشم‌بافی، نمدمالی و رودوزی‌های سنتی در تعدادی از روستا‌های شهرستان راز و جرگلان در برنامه‌های معاونت صنایع‌دستی استان قرار دارد.

او اظهار داشت: تاکنون ۱۵ رشته منسوخ صنایع‌دستی خراسان شمالی ازجمله چادرشب بافی، چوخه، مسگری، آیینه‌کاری، جاجیم‌بافی، حجاری روی سنگ، زیورآلات سنتی و... احیا شده است و هنرمندانی از استان مشغول فعالیت در این رشته‌ها هستند.

عابدی با اشاره به تعداد ۶۱ رشته فعال صنایع‌دستی در استان، گفت: حفظ هنر‌های سنتی و احیای صنایع‌دستی در مرحله اول به روش استاد و شاگردی، و در مرحله بعد با ارائه آموزش‌های مستمر انجام می‌شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی تصریح کرد: آموزش مستمر، پرداخت تسهیلات و حمایت به‌منظور فرصت‌یابی حضور هنرمندان در نمایشگاه‌های مختلف، ۳ راهکار مهم برای حفظ و بقای هنر‌های سنتی است.
انتهای پیام/ه

۳ رشته بومی صنایع‌دستی خراسان شمالی احیا می‌شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر