کد خبر: ۷۱۱۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
کد خبر : ۷۱۱۳۴۵۶

امروز کشورمان در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری پرچمی بالاتر از برخی کشور‌های دیگر دارد و قدم‌های بلندتری در این عرصه برداشته است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ایران با تلاش یک شرکت دانش بنیان داخلی به لیست کشور‌های دارای فناوری موتور رم جت که یک فناوری پیچیده در حوزه صنعت هوافضا است پیوست.

پرواز در سرعت‌های مافوق صوت با موتور رم جت ایرانی///گلی

ایران هنوز روز‌های وابستگی وارداتی به ملزومات و قطعات هواپیما را در خاطر دارد. روز‌های پرتلاطم جنگ که تمام دنیا مقابل ایران قد علم کرده بودند و فکر پاگذاشتن به خاک ایران را در سر می‌پروراندند بی خبر از اینکه در این بحبوحه جنگ و کمبود امکانات جوانان ایرانی در خفا و زیر آتش دشمن در حال طراحی تجهیزات جنگی و هوایی هستند. نسل این جوانان پرتلاش و امیدوار کشور در تاریخ امتداد یافت تا به امروز.

امروز کشورمان در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری پرچمی بالاتر از برخی کشور‌های دیگر دارد و قدم‌های بلندتری در این عرصه برداشته است. تاریخ هرگز فراموش نمی‌کند که جوانان ایران زمین در مقابل سد‌های محکم تحریم و احتکار دیگر کشور‌ها ایستادند و با تلاشی مضاعف توانستند صنایع کشور را با ابتکاران و ایده‌های خلاقانه سرپا نگه دارند.

یکی از افتخاراتی که این جوانان آفریدند «طراحی موتور رم جت ایرانی است». یکی از پیچیده‌ترین قطعات صنعت هوایی که فناوری آن تنها به چند کشور پیشرفته در دنیا محدود می‌شود. موتور‌های رم جتی تنیده در صنعت هوایی هستند و امروز تقریبا در تمام هواپیما‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موتور‌ها نسل پیشرفته موتور‌های پیستونی هستند که سرعت هواپیما را افزایش می‌دهند و در سرعت‌های مختلف از جمله سرعت‌های زیر صوت و سرعت‌های مافوق صوت حرکت می‌کنند.

جمعی از نخبگان و فعالان دانش بنیانی که در بستر زیست بوم فناوری و نوآوری فعالیت می‌کنند بر آن شدند که با همت و تلاش خود و با استفاده از توانمندی‌های هر چند کم و ناقصی که در کشور وجود دارد، صنعت هوایی کشور را با دور زدن تحریم‌ها از وابستگی برهانند و صنعتی ایرانی به دست نسل آینده دهند.

آن طور که حسین پورفرزانه سرطراح موتور رم جت ایرانی می‌گوید: «موتور‌های رم از سرعت‌های نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت خود را نمایان می‌کند، اما تا سرعت‌های مافوق صوت نیز افزایش می‌یابد.»

بنا به گفته وی، «با تلاش شبانه روزی متخصصان داخلی برای اولین بار، موتور رم جت پیش مخلوط توسط یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخته شده است.»

اگر سیری کوتاه در فضای مجازی داشته باشید متوجه می‌شوید که دانش طراحی این نوع موتور تاکنون در اختیار تعداد انگشت شماری از کشور‌های پیشرفته بود که با این اختراع، جمهوری اسلامی ایران نیز به جمع این کشور‌ها پیوست.

منبع : مهر

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر