کد خبر: ۷۱۱۳۸۹۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
کد خبر : ۷۱۱۳۸۹۴

کارشناس مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی، سه نسخه خطی قدیمی زیارت اربعین در موزه آستان قدس رضوی را معرفی کرد.

سیدرضا صداقت‌ حسینی کارشناس نسخ خطی آستان قدس رضوی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، به معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی نسخ زیارت اربعین در  ایران که موجود در گنجینه‌ی رضوی است اشاره کرد و گفت: یکی از اولین آثار و نسخه‎های خطی مستقل و مهمّ درباره زیارت اربعین، کتاب "المزار" محمد‌بن محمد‌بن نُعمان، معروف به شیخ مفید از علمای برجستۀ شیعه در قرن چهارم هجری قمری است.
 
او ادامه داد: قدیمی ترین و نفیس‌ترین نسخۀ خطی "المزار" شیخ مفید در ایران که فضیلت زیارت اربعین را ذکر کرده است، در کتابخانۀ آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود که به خط نسخ ۱۵ سطری در محرم ۹۵۷ هجری قمری کتابت شده است.

کارشناس نسخ خطی آستان قدس رضوی به قدیم‌ترین ونفیس‌ترین نسخۀ خطی شرح زیارت اربعین در ایران اشاره کرد و گفت: نسخۀ خطی "مصباح المتهجّد"، تألیف شیخ ابوجعفر محمد‌بن حسن طوسی است که از کهن‌ترین، مهم‌ترین و معتبرترین آثار مشتمل بر ادعیه و زیارات است؛ نسخۀ موجود در کتابخانۀ آستان قدس از این اثر،در سال ۵۰۲ هجری قمری کتابت شده است.

صداقت‌حسینی با معرفی سومین نسخۀ خطی افزود: یکی دیگر از نفایس کتابخانه آستان قدس رضوی که متن زیارت اربعین را شامل می‌شود، نسخۀ خطی کتاب «المزار» اثر شهید اوّل است که نسخۀ آستان قدس، به خط نسخ ۱۵ سطری در قرن ۱۱ در ۱۲۷ برگ کتابت و از سوی نادرشاه افشار، در سال ۱۱۴۵ هجری قمری وقف کتابخانۀ رضوی شده است.

او ادامه داد: "زیارت اربعین" علاوه بر منابع فوق، در کتب معروف و مختلف ادعیه و زیارات همانند "اقبال الاعمال" و "مصباح الزائر"، "ابن طاووس"، "المزار الکبیر" محمد‌بن جعفر مشهدی، "مصباح" و "البلدالامین" کفعمی، "بحارالانوار"، "تحفه الزائر" و "زادالمعاد" علامه مجلسی نیز آمده است که نسخه‌های ارزشمندی از این آثار در کتابخانۀ آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
 
انتهای پیام//ف.ش
 

معرفی سه نسخه خطی زیارت اربعین توسط آستان قدس رضوی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر