کد خبر: ۷۱۱۴۰۱۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۹
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۹
کد خبر : ۷۱۱۴۰۱۲
گروه : فارس » شیراز

مدیر پشتیبانی گروه فرهنگی – مذهبی کمیل شیراز گفت: امسال برای بیست و مین سال متوالی، بزرگترین آش نذری دنیا به میزان ۸۴ تن در شیراز پخت خواهد شد.

پخت بزرگترین آش نذری دنیا در شیراز/ مشارکت بیش از هزار نفربه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، علی اسلامی امشب در جمع خبرنگاران، از پخت بزرگترین آش نذری دنیا برای بیست و مین سال متوالی در کلانشهر شیراز اطلاع داد و گفت: به مناسبت فرا رسیدن رحلت پیامبر اکرم (ص) در ۲۸ صفر ۸۴ تن آش سبزی از محل نذورات مردمی و خیران در شیراز طبخ می شود.

مدیر پشتیبانی گروه فرهنگی – مذهبی کمیل شیراز بیان کرد: جهت طبخ این آش، ۳ هزار و ۲۰۰ کیلو برنج، ۱۰۰ کیلو ترخون، یک هزار و ۲۰۰ کیلو عدس، یک هزار و ۸۰۰ کیلو نخود، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلو لوبیا، پیازداغ ۲۵۰ کیلو، ادویه ۱۵۰ کیلو، یک هزار و ۵۰۰ کیلو گوشت و ۵۶ دیگ استفاده می شود.

اسلامی، از مشارکت هزار و ۳۰۰ مرد و زن دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت خبر داد و گفت: اما در مجموع ۶۰۰ نفر بصورت مستمر و فعال در پخت این آش همکاری دارند.

او در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر ثبت این کار معنوی در کتاب گینس، تصریح کرد: ما به دنبال ثبت این کار در کتاب گینس نیستیم، چون هدفمان چیز دیگری است، اما با پیگیری سازمان میراث فرهنگی فارس جهت ثبت این اقدام به عنوان میراث معنوی، متاسفانه با این اقدام از سوی تهران مخالفت شد.

او با بیان اینکه مکان پخت و توزیع این آش همانند هر سال، بوستان خلدبرین شیراز است، افزود: تمامی تمهیدات ایمنی اعم از استقرار اورژانس، آتش نشانی و نیروی انتظامی در نظر گرفته شده است.

اسلامی با یادآوری اینکه ساعت توزیع این آش ۵ صبح روز ۲۸ صفر است، ادامه داد: بخشی از این آش در بین موسسات خیریه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، مراکز درمانی، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی توزیع می‌ شود.

مدیر پشتیبانی گروه فرهنگی – مذهبی کمیل شیراز گفت: تمام هزینه‌های پخت آش سبزی را مردم و خیران تامین کرده اند و هیچ اداره و ارگانی کمکی در پخت این آش نداشته اند.

انتهای پیام/م

پخت آش نذری در شیراز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر