کد خبر: ۷۱۱۴۳۱۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
کد خبر : ۷۱۱۴۳۱۱
گروه : فارس » شیراز

روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان فارس اعلام کرد: علت دقیق مرگ مجتبی نوزاد چهارماهه در پزشکی قانونی در دست بررسی است.

علت فوت نوزاد در دست بررسی پزشکی قانونی است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان فارس درخصوص ابهامات فوت ۲ نوزاد در شیرخوارگاه شیراز اعلام کرد: محیا سه ماهه متولد ۴ تیرماه ۹۸ با وزن یک کیلو و ۹۰۰ گرم در بیمارستان زینبیه متولد شده که با توجه به ابتلای مادر به اعتیاد و Hcv بلافاصله در بیمارستان نمازی بستری می‌شود و پس از آن در ۱۸ تیر ۹۸ در شیرخوارگاه پذیرش می‌شود.

بعد از پذیریش از سوی پزشک متخصص اطفال ویزیت و به دلیل کمبود وزن و مشکلات تنفسی و گوارشی دارو‌های منوباربیتال تجویز و تحت درمان ونگهداری قرار می‌گیرد.

پس از آن در ۲۶ شهریور ۹۸ به علت مشکل حاد تنفسی به بیمارستان نمازی اعزام و در بخش icu اطفال مورد مراقبت‌های ویژه قرار می‌گیرد، اما علیرغم پیگیری‌های کادر درمان و پزشکان در یک مهرماه ۹۸ در بیمارستان نمازی فوت می‌کند که تمامی مستندات و مدارک درمان کودک موجود است.


بیشتر بخوانید: لاپوشانی ها در خصوص فوت ۲ نوزاد ادامه دارد/ مقصر کیست؟


مجتبی چهارماهه که در یکم خرداد ۹۸ با ظاهر غیرطبیعی جلوی در شیرخوارگاه رها شده که پس از پذیرش و غربالگری مشکوک به سندرم سرخچه و میکروسفال تشخیص داده می‌شود و همه خدمات تخصصی لازم تحت نظر پزشکان متخصص صورت می‌گیرد، اما در ۴ مهر ۹۸ با توجه به مشکلات موجود فوت کرده که علت دقیق مرگ کودک در پزشکی قانونی در دست بررسی است لذا هر گونه اظهار نظری منوط به گزارش قطعی پزشکی قانونی در این مورد است.

علت فوت مجتبی به دلیل شرایط جسمی او بود

مینا فرهادی مسئول فنی شیرخوارگاه ولیعصر (عج) شیراز نیز با بیان اینکه شیرخوارگاه حضرت ولیعصر (عج) در کشور الگو و خیلی نزدیک به استاندارد‌های جهانی است، گفت: در این مرکز علاوه بر پزشک متخصص، روانشناس، متخصصان گفتار درمانی و توانبخشی نیز حضور دارند و هفته‌ای سه نوبت نیز بازرسان بهزیستی استان از شیرخوارگاه بازدید می‌کنند.

او ادامه داد: معمولاً نوزادان از طریق اورژانس اجتماعی یا بیمارستانی که در آن متولد و رها شده اند در شیرخوارگاه پذیرش می‌شوند، در برخی موارد نیز نوزاد در پشت در‌های شیرخوارگاه رها می‌شود.

او افزود: نوزادان پذیرش شده توسط پزشکان متخصص معاینه و مورد آزمایش قرار می‌گیرند و یک پرونده درمانی برای نوزادان بیمار تشکیل و همه اطلاعات مربوطه در آن ثبت می‌شود، علاوه بر پرونده یک دفتر گزارش هم برای کارکنان داریم که تمام اقدامات انجام شده برای کودک در آن نوشته می‌شود و کارکنان در تعویض شیفت‌ها به یکدیگر تحویل می‌دهند.

مسؤول فنی شیرخوارگاه ولیعصر (عج) شیراز گفت: کارکنان شیرخوارگاه علاوه بر اینکه نقش مادری را برای نوزادان ایفا می‌کنند آگاه به نحوه مراقبت و اقدامات درمانی برای کودکان بیمار هم هستند.

فرهادی با بیان اینکه پس از غربالگری اگر نوزادی سالم باشد برای فرزندخواندگی گزارش می‌شود، اما اگر مشکوک به بیماری بود ۶ ماه تا یکسال تحت مراقبت قرار می‌گیرد، تصریح کرد: نوزاد فوت شده در شیرخوارگاه مجتبی نام داشت که یک خرداد سال جاری در پشت در‌های شیرخوارگاه رها شده بود و پس از تماس تلفنی با نیروی انتظامی و ثبت صورت جلسه در مرکز پذیرش شد.

او ادامه داد: طبق تشخیص پزشک مجتبی ۴ یا ۵ روزه بود و در حالی که فرم صورت متقارنی نداشت پس از انجام معاینات مشخص شد چشم‌هایش مبتلا به آب مروارید مادرزادی است، آزمایشات مجتبی نشان داد که مبتلا به سرخچه مادرزادی هم است.

مسئول فنی شیرخوارگاه ولیعصر (عج) شیراز بیان کرد: با توجه به اینکه دور سر این نوزاد کمتر از حد نرمال بود، پزشک مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق‌تر بیماری انجام ام‌ارآی را تجویز کرد، از طرفی، چون نیاز به عمل چشم هم داشت متخصص بیهوشی به ما گفته بود که وضعیت جسمی کودک مناسب نیست و امکان بیهوشی را ندارد؛ وضعیت تنفسی مجتبی مناسب نبود و پزشک گفته بود که برای عمل چشم باید در آی‌سی‌یو نوزادان بستری شود، چون وضعیتش بحرانی است.

فرهادی افزود: مجتبی ۷ مهر نوبت ام‌ارآی داشت، اما ۴ مهر در شیرخوارگاه فوت شد، همان روز حدود ساعت ۴ و نیم پرستار به این نوزاد شیر می‌دهد و یک ربع بعد نیز تعویض می‌شود، اما ساعت ۵ و ۱۰ دقیقه که پرستار برای دادن دارو پیش نوزاد می‌رود متوجه می‌شود که تنفس ندارد و ضمن احیای قلبی به اورژانس نیز تماس می‌گیرند؛ ۱۵ تا ۲۰ دقیقه احیا طول می‌کشد و اورژانس هم می‌رسد، اما نوزاد فوت می‌کند.

او تأکید کرد: فوت مجتبی به علت رعایت نکردن نکات بهداشتی در شیرخوارگاه نبوده بلکه شرایطی که این نوزاد داشت موجب فوت او شد.

۳ روز پس از انعکاس خبر فوت دو نوزاد در شیراز، موسوی مدیرکل وقت بهزیستی فارس در یک مصاحبه خبری اعلام کرده بود که دو نوزاد ۳ و ۴ ماهه که در شیرخوارگاه حضرت ولیعصر (عج) نگهداری می‌شدند، در آی‌سی‌یوی بیمارستان نمازی به علت معلولیت ناشی از نارس بودن فوت شدند. با گذشت حدود ۳ هفته از فوت مجتبی، اما هنوز گزارش پزشکی قانونی استان فارس راجع به فوت این نوزاد اعلام و منتشر نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز هفته گذشته در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها در واکنش به این موضوع که مرگ یکی از نوزادان شیرخوارگاه ولیعصر (عج) شهر صدرای شیراز به علت مشکلات بهداشتی و کم‌کاری مسئولان این مکان بوده است، گفته بود: ما می‌توانیم بررسی کنیم که آخرین بازدید کارشناس بهداشت ما از این شیرخوارگاه چه زمانی بوده و چه گزارشی داشته است و اگر مقام مسئولی از ما بخواهد، می‌توانیم بررسی کنیم که آیا مرگ این نوزاد ناشی از مشکلات بهداشتی‌محیطی بوده است یا خیر.

منبع: فارس

انتهای پیام/چ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر