کد خبر: ۷۱۱۴۵۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
ظریف در باکو:

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست آماده سازی وزیران امور خارجه کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد نسبت به تحقیر دیپلماسی، چند جانبه گرایی انتقاد کرد.


تحقیر دیپلماسی، چند جانبه گرایی به تشدید  چالش‌های مزمن  در جهان منجر شده استبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، متن سخنرانی محمد جواد ظریف وزیرخارجه کشورمان در نشست آماده سازی وزیران امور خارجه کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد به شرح زیر است:

مایل هستم سخنان خود را با تشکر از همسایگان و برادران خود ـ مردم و دولت جمهوری آذربایجان ـ برای سازمان دهی این نشست سران جنبش عدم تعهد و همچنین میزبانی نسبت به شرکت کنندگان در این نشست گرم آنان آغاز نمایم. همچنین مراتب تقدیر خود را به جمهوری بولیواری ونزو‌ِئلا به دلیل ریاست شایسته آنان طی سه سال گذشته اعلام می‌نمایم.

وجود یک جریان رشد یابنده برای تحقیر دیپلماسی، چند جانبه گرایی و همکاری‌های بین المللی چالش‌های مزمن را در سراسر جهان تشدید نموده و موجب افزایش تردید و بلاتکلیفی شده است. به نظر می‌رسد که حقوق بین الملل، موافقتنامه‌های چند جانبه، قطعنامه‌های شورای امنیت و هنجار‌های رفتار متمدنانه همه در مسلخ جاه طلبی‌های سیاسی فردی قربانی می‌شوند.

غرب آسیا بیشترین آلام را از ناحیه این کینه توزی علیه نظم جهانی متحمل می‌شود:

حق خودمختاری فلسطین به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف جنبش عدم تعهد توسط سیاست‌های یکجانبه و مخرب ایالات متحده به ویژه از سوی موضع گیری‌های غیرقانونی و خطرناک آن در مورد قدس و جولان در حال پایمال شدن است. رژیم صهیونیستی با برخوردای از حمایت بی، چون و چرای آمریکا و با کمال تأسف همچنین رضایت کوتاه بینانه برخی در منطقه ما تشجیع شده است تا به غصب و جذب بیشتر و بیشتر فلسطین مبادرت ورزد.

ظلم‌های دهشتناک علیه مردم یمن به همراه پیامد‌های منطقه‌ای این جنگ ـ که با پشتیانی کامل ایالات متحده انجام می‌شود ـ به گونه‌ای تهدیدآمیز در حال خارج شدن از کنترل و منجر شدن به تشدید تنش‌ها و ایجاد ناامنی بیشتر در منطقه و ماورای می‌باشد.

اقدام غیرمسئولانه ایالات متحده در خروج خود از برجام به رغم پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در این زمینه یکی دیگر از مهم‌ترین عناصر آشوب ساز در منطقه و ماورای آن بوده است. جنگ اقتصادی آمریکا ـ در واقع تروریسم اقتصادی آن ـ با هدف قرار دادن مردم عادی ایران و کوششی ساده لوحانه برای گرسنگی دادن آنان تا مرحله به تسلیم شدن تنها یک جنایت عامدانه و به صورت آشکار اعلام شده علیه بشریت نیست بلکه تهدیدی جدی و فوری برای صلح و امنیت بین المللی است.

در حقیقت، اعتیاد ایالات متحده به اعمال تحریم‌ها ـ یا به عبارت دقیق‌تر تروریسم اقتصادی ـ علیه مردم بسیاری از کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد مانند کوبا، ونزوئلا، سوریه، ایران و حتی قدرت‌های بزرگی مانند چین و روسیه، در حال تضعیف اساس روابط اقتصادی بین المللی و به مخاطره افکندن صد‌ها میلیون نفر از مردم و همچنین تجارت جهانی است.

اتخاذ موضع یکپارچه جامعه بین المللی برای وادار ساختن ایالات متحده به بازگشت از این مسیر خطرناک خود به منظور اجتناب از بروز یک فاجعه جهانی، یک ضرورت فوری است.

امروزه این موضوع امری ثابت شده است که آمریکا حتی به هم مشرب‌های خود خیانت می‌کند. بسیاری آموخته اند که انتظار از آمریکا برای تامین حفاظت و امنیت آنان یک خواسته واهی ـ اگر نگوییم انتحاری ـ می‌باشد.

اما این مردم ما هستند که هزینه رفتار‌های غیرمسوولانه آمریکا را می‌پردازند. به همین دلیل بر ما اعضای جنبش است تا متحد شویم و بر مبنای تفکر ـ و اقدام ـ دسته جمعی و مبتکرانه برای تغییر جهت جریان حاکم یا حداقل کاهش آثار آن بر مردم خویش اقدام کنیم.

کوشه صلح هرمز (امید) که جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهور محترم آن را در نشست ماه سپتامبر گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه فرمودند یکی از این گونه تلاش‌ها است. هدف آن ترویج گفت وگو، احترام متقابل و برابری، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها و مصونیت مرز‌های بین المللی، حل و فصل مسالمت آمیز کلیه اختلافات، رد تهدید به استفاده از زور یا کاربرد زور، عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی یکدیگر و در نهایت تضمین امنیت انرژی و جریان آزاد منابع می‌باشد.

ما دوباره از همسایگان و همه شرکای خود در جنبش عدم تعهد دعوت می‌کنیم تا برای تقویت و اجرای ابتکار امید با ما همکاری کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر