کد خبر: ۷۱۱۹۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
کد خبر : ۷۱۱۹۱۶۷

انتشار خبر وقوع زمین لرزه در ترکمچای سیل کمک‌ها را به سمت این خطه روان کرده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، انتشار خبر وقوع زمین لرزه در بخش ترکمچای شهرستان میانه در ۱۸۰ کیلومتری جنوب تبریز، کافی بود تا سیل کمک‌ها به سمت این خطه روان شود و همه برای کمک به سرپایی دوباره ۲ هزار و ۳۰۰ خانه روستایی تخریب شده یا آسیب دیده در شهرستان‌های میانه و سراب، آستین‌ها را بالا بزنند.

هنوز ساعتی از وقوع زلزله نگذشته بود که روستای «ورنکش» در دامنه جنوبی ارتفاعات «بزقوش»، به عنوان حایل طبیعی شهرستان‌های میانه در جنوب و سراب در شمال آن، به قرارگاه بزرگی برای هم افزایی نهاد‌های عضو و غیرعضو در ستاد مدیریت بحران آذربایجان شرقی تبدیل شد؛ همه آمده بودند؛ از چادر‌های اسکان موقت هلال احمر گرفته تا چادر کلینیک و آمبولانس داروخان‌های و جهادگرانی که از اصفهان برای کمک به مردم زلزله زده حضور داشتند.

همدلی همگانی برای زدودن غبار از مناطق زلزله زده

همین همنوایی و هم آوایی برای آبادانی بهتر از قبل روستا‌های زلزله زده شهرستان‌های میانه و سراب بود که بار دیگر با سرعت برق و باد در میان مردم منتشر شد و سیل کمک‌های انسان دوستانه را به سوی این مناطق روان کرد؛ از جنوب، شمال، شرق و غرب کشورمان کمک‌ها به سوی مناطق زلزله زده جاری شد.

دولت هم در نخستین نشست خود همه مصوبات ستاد بحران آذربایجان شرقی را در حلسه هیئت دولت تصویب کرد تا مرهمی بر جسم و روح رنجور زلزله زدگان باشد.

۱۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض دولت به زلزله‌زدگان

علی ربیعی سخنگوی دولت در حساب توییتری خود نوشت: «دولت برای جبران خسارت زلزله‌زدگان در آذربایجان شرقی ۱۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی ۴ درصد اختصاص داد.»

ربیعی، با اشاره به مصوبه روز یکشنبه هیات وزیران درباره تخصیص اعتبارات لازم برای کمک به آسیب دیدگان در زلزله استان آذربایجان شرقی در حساب توئیتری خود نوشت: «کمک‌های بلاعوض وتسهیلات شامل ساخت، تعمیر، خریدلوازم خانه، کمک هزینه اسکان، احداث جایگاه دامی وخدمات فنی است.»

براساس تصمیم هیات وزیران، مبلغ یک هزار و ۱۱۵ میلیارد ریال اعتبار شامل کمک بلاعوض جهت احداث ۳ هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد ۱۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر واحد‌های مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تامین لوازم معیشتی برای ۳ هزار واحد مسکونی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال، کمک هزینه اسکان موقت ۳ هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد ۱۰۰ میلیون ریال و کمک بلاعوض جهت احداث ۲ هزار واحد جایگاه دامی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال اختصاص یافت.

دولت همچنین مبلغ ۲ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود و کارمزد ۴ درصد در مناطق روستایی و ۵ درصد در مناطق شهری به منظور بازسازی ۳ هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال، تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی برای هر واحد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال، تامین لوازم معیشتی به ازای هر واحد تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال و پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال به ازای هر واحد دامی آسیب دیده ناشی از زلزله اختصاص داد.

بنیاد مسکن تسهیلات لازم برای بازسازی و تعمیر واحد‌های مسکونی زلزله زدگان را پرداخت می‌کند

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اطمینان به زلزله زدگان شهرستان‌های میانه و سراب در خصوص پرداخت تسهیلات برای ساخت و بازسازی منازلشان می‌گوید: به تمام آن‌ها اطمینان می‌دهم به هر میزان که خسارت دیده اند پس از فهرست برداری ارزیاب‌ها به آن‌ها تسهیلات مورد نظر پرداخت خواهد شد.

تابش، با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای واحد‌های شهری و ۴۰۰ میلیون ریال برای واحد‌های روستایی با سود ۴ درصد پرداخت می‌شود، افزود: ۱۰۰ میلیون ریال نیز تسهیلات بلاعوض و ۶۰ میلیون ریال هزینه اسکان موقت برای زلزله زدگان پرداخت می‌شود.

او اظهار می‌کند: علاوه بر این تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریال نیز برای تهیه اسباب و اثاثیه مسکن به زلزله زدگان پرداخت می‌شود که ۵۰ میلیون ریال آن بلاعوض است.

سیمان رایگان برای احداث و مرمت خانه‌های مناطق زلزله زده توزیع می‌شود

پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از توزیع سیمان لازم برای احداث و مرمت خانه‌های مناطق زلزله‌زده در استان آذربایجان‌شرقی از سوی این نهاد خبر داده و می‌گوید: تمام سیمان مورد نیاز برای بازسازی و تعمیر مناطق آسیب‌دیده از زلزله اخیر به صورت رایگان توسط بنیاد مستضعفان تامین می‌شود.

فتاح افزود: بنیاد مستضعفان تاکنون بیش از ۱۲۸ هزار تن از سیمان مورد نیاز برای بازسازی و تعمیر مناطق آسیب‌دیده از سیل ابتدای سال ۹۸ همچنین سیمان مورد نیاز برای تعمیر مناطق آسیب‌دیده شهرستان سرپل ذهاب در زلزله سال ۹۶ را نیز به صورت رایگان تامین کرده است.

آخرین جزییات امداد رسانی به زلزله زدگان شمال غرب کشور/ابلاغ پیام همدردی رهبر معظم انقلاب به زلزله زدگان/ توزیع ۷۰۰ چادر در روستا‌های زلزله زده+ تصاویر

۲ هزار و ۶۰۰ تخته چادر و سایر وسایل گرمایشی بین زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شد

علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه نیرو‌های این جمعیت در کنار زلزله زدگان هستند، می‌گوید: ۲ هزار و ۶۰۰ چادر به همراه وسایل گرمایش مانند پتو و والور برای اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی توزیع شده است و به خاطر احتمال بارندگی در این مناطق توزیع نایلون به منظور پوشش چادر‌ها نیز در دستور کار است.

پیوندی افزود: بسته‌های تغذیه ۷۲ ساعته در نخستین روز زلزله بین زلزله زدگان توزیع شده و توزیع بسته‌های یک ماهه نیز از سوی این جمعیت آغاز شده است.

۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت می‌شود

مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به ورود خسارت به ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی مناطق زلزله‌زده آذربایجان‌شرقی می‌گوید: ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات و کمک بلاعوض به زلزله زدگان این مناطق پرداخت می‌شود.

جودی افزود: بر اساس مصوبه دولت حدود ۲ هزار میلیارد ریال وام و یک هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض برای بازسازی واحد‌های آسیب دیده مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی تخصیص می‌یابد.

او اظهار می‌کند: ارزیابی‌های مناطق زلزله‌زده در روز‌های گذشته نشان می‌دهد ۳ هزار واحد مسکونی روستایی باید بازسازی و یک هزار و ۵۰۰ واحد نیز باید تعمیر شود.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می‌گوید: به هر واحد ۴۰۰ میلیون ریال وام، ۱۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و ۱۵۰ میلیون ریال کمک معیشتی تعلق می‌گیرد که در مجموع هر خانوار زلزله‌زده ۷۰۰ میلیون ریال وام و کمک بلاعوض دریافت می‌کند.

روزانه ۲ هزار پرس غذای گرم بین زلزله زدگان سراب توزیع می‌شود

محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با بیان اینکه روزانه ۲ هزار پرس غذای گرم توسط این بنیاد در بین زلزله‌زدگان شهرستان سراب در آذربایجان‌شرقی توزیع می‌شود، می‌گوید: بعد از کارشناسی‌های انجام شده این بنیاد ۱۰۰ کانکس به منطقه ارسال می‌کند.

محمد افزود: در زمان کنونی ۲ آشپزخانه برای تهیه غذای گرم با ظرفیت پخت ۲ هزار پرس غذای روزانه در مناطق زلزله زده شهرستان سراب مستقر شده و به آسیب دیدگان خدمت رسانی می‌کند.

او با تاکید بر اینکه بنیاد احسان بخشی از خسارات وارده به زلزله زدگان را تامین می‌کند، اظهار می‌کند: این بنیاد تا آخرین لحظه در کنار مردم سراب خواهد بود.

ترکمانه ادامه می‌دهد: به دستور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از لحظه وقوع زلزله در شب جمعه تمامی امکانات امدادی بنیاد احسان برای کمک به آسیب دیدگان زلزله بسیج شده است.

بیمه بیکاری کارگران منطقه زلزله زده برقرار می‌شود

میرهادی قره سید رومیانی معاون پارلمانی و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بیمه بیکاری برای کارگران منطقه زلزله‌زده با پیگیری اداره کل کار استان برقرار می‌شود، می‌گوید: پس از وقوع زلزله در آذربایجان شرقی، ستاد ویژه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد و در ساعات اولیه کار خود را با رصد وضعیت زلزله‌زدگان شروع کرد.

قره سید رومیانی افزود: برای کارگران حادثه دیده در این زلزله فایل مشخصی باز شده و پرونده بیمه بیکاری این افراد بدون انجام آزمون وسع پذیرفته می‌شود.

او اظهار می‌کند: ۲ قرارگاه در شهرستان‌های میانه و سراب ایجاد شده و در همان ابتدای وقوع زلزله کمک‌های اولیه، پتو، کنسرو، چادر، موکت، بسته‌های غذایی و مقدار ۵ تن برنج برای پشتیبانی اقلام خشک و جیره غذایی و لوازم اسکان اضطراری به مناطق زلزله‌زده ارسال شده است.

نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان زلزله، می‌گوید: تمام مجموعه‌های رفاهی و خانه‌های امید این وزارتخانه در اختیار مردم حادثه دیده است تا آن‌ها از این مراکز استفاده کرده و از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند.

سیدرومیانی، ادامه می‌دهد: در حوزه‌های خدماتی و درمانی نیز سازمان تامین اجتماعی با تمام توان خود در خدمت حادثه دیدگان است و در حوزه بانک‌ها نیز تسهیلات برای این افراد تصویب شده است که بعد از اعلام مدیریت عالی استان این تسهیلات به صورت قرض الحسنه یا بلاعوض پرداخت می‌شود.

۱۰ تیم شهرداری و ۵۰ تیم بنیاد مسکن کار ساخت اتاقک در ۱۳۷ روستای زلزله زده را انجام می‌دهند

استاندار آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: ۱۰ تیم شهرداری و ۵۰ تیم بنیاد مسکن در ۱۳۷ روستای آسیب دیده ساخت اتاقک برای کسانی که منازلشان تخریب شده است را انجام می‌دهند.

محمدرضا پورمحمدی، با بیان اینکه ایجاد اماکن موقت نگهداری احشام نیز توسط جهاد کشاورزی در حال اقدام است، افزود: توزیع محدود بخاری‌های برقی فن دار بین زلزله زدگان استان آغاز شده و این روند ادامه می‌یابد.

او با اشاره به تحویل کانکس به زلزله زدگان، اظهار می‌کند: اقلام و مواد غذایی ۷۲ ساعته در بین زلزله زده‌ها توزیع شده و جیره یک ماهه غذایی برای آنان توزیع می‌شود و به هر کدام از زلزله زدگان ۱۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود تا حداکثر تا ۶ ماه آینده هزینه کنند.

شهرداری تبریز اسکان موقت ۳۰ خانوار زلزله زده روستای «ورنکش» را عهده دار است

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز با بیان اینکه با هماهنگی‌های انجام شده این شهرداری اسکان موقت ٣٠ خانوار زلزله‌زده روستای ورنکش در کانکس را بر عهده گرفته است، می‌گوید: استقرار کانکس‌های اسکان موقت در این روستا اجرایی می‌شود.

 

یک هزار تخته پتو از سوی شهرداری ارومیه به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی ارسال شد

نخستین محموله کمک‌های انسان دوستانه مردم ارومیه به زلزله‌زدگان شرق آذربایجان‌شرقی به اهتمام شهرداری ارومیه بارگیری و ارسال شد.

شهردار ارومیه می‌گوید: محموله کمک‌های انسان دوستانه مردم این استان شامل یک هزار تخته پتو با استفاده از ۲ دستگاه کامیون به روستا‌های زلزله زده آذربایجان شرقی ارسال می‌شود.

محمد حضرت پور افزود: این محموله به اهتمام شهرداری ارومیه آماده سازی شده که در سریع‌ترین زمان ممکن به خانواده‌های آسیب دیده از زلزله تحویل داده می‌شود و با توجه به سرمای هوا در مناطق زلزله زده، مقدار مناسبی پتو برای ارسال به این مناطق در نظر گرفته شده است.

آخرین جزییات امداد رسانی به زلزله زدگان شمال غرب کشور  + فیلم وتصاویر

۲۰۰ تخته چادر از سوی جمعیت هلال احمر زنجان به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی ارسال شد

شهرام میرزایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر زنجان می‌گوید: هلال احمر این استان ۲۰۰ تخته چادر و ۲ دستگاه خودروی نیمه‌سنگین به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی ارسال کرد.

میرزایی، از آماده باش تیم‌های امدادی استان زنجان خبر داد و افزود: ۴ تیم اسکان و سرپناه اضطراری، ۴ تیم آواربردار، تیم‌های ارزیاب، جستجو، امداد و کمک‌های اولیه هر کدام ۳ تیم آماده اعزام به مناطق زلزله زده هستند.

او اظهار می‌کند: ۲ تیم درمان اضطراری و یک تیم آنست (سگ‌های تجسس) نیز در آماده باش کامل برای اعزام به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی قرار دارند.

میرزایی ادامه می‌دهد: در زمان کنونی بسته‌های سبد غذایی و اقلام زیستی اعم از چادر و پتو آماده است که در صورت نیاز و اعلام سازمان امداد و نجات به مناطق زلزله زده ارسال می‌شود.

آشپزخانه مرکزی با نام «شهدای آذربایجان» در روستای زلزله زده «ورنکش» مستقر شد

این آشپزخانه در هر نوبت یک هزار وعده غذایی برای زلزله زدگان تهیه می‌کند.


بیشتر بخوانید:


منبع ایرنا

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر