دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران مطرح کرد:

گایدلاین کشوری در حوزه آرتروپلاستی نداریم

مرتضوی گفت: متاسفانه ما هنوز گایدلاین کشوری در حوزه آرتروپلاستی نداریم و انجمن جراحان ارتوپدی ایران جزء نخستین انجمن‌هایی است که به روش دلفی گایدلاین کشوری خود را تدوین می‌کند.

گایدلاین کشوری در حوزه آرتروپلاستی نداریمبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عادل ابراهیم پور عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست خبری بیست و هفتمین کنگره بین المللی جراحان ارتوپدی ایران که ظهر امروز در ساختمان این انجمن برگزار شد درباره محور‌های بیست و هفتمین کنگره انجمن جراحان ارتوپدی ایراناظهار کرد: در این کنگره به موضوعات مختلفی از جمله بیماری‌های شانه، دست، لگن، هیت، زانو، پا، مچ پا، ستون فقرات، تروما، تومور، شکستگی و ارتوپدی اطفال مورد بحث قرار می‌گیرد و همچنین یک برنامه مهندسی بافت نیز در کنگره امسال داریم.
 
عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران بیان کرد: ما در کنگره امسال با پزشکان مختلف درباره عوارض پس از عمل تعویض مفاصل و عفونت‌های ناشی از این عمل بحث می‌کنیم همچنین به بررسی تحریم‌ها و اثر‌های آن بر اقتصاد سلامت کشور می‌پردازیم.
 
او درباره خطر‌های تحریم‌ها بر نظام سلامت کشور افزود: با وجود همه تحریم‌های موجود در کشور ورود برخی وسایل اورتوپدی و پروتز‌ها به داخل کشور اجتناب ناپذیر است، اما از سوی دیگر ما باید در داخل کشور تجهیزاتی را تولید کنیم که استاندارد‌های خاص خود را داشته باشند. تولید داخلی پروتز در کشور بسیار کم است. در کشور‌هایی مانند کانادا بیمار چندماه منتظر پروتز است، ولی در ایران انتظار دارند که در فاصله‌ای بسیار کم پروتز برای آن‌ها کار گذاشته شود.
 
ابراهیم پور تاکید کرد: طرح تحول سلامت موجب شد افرادی که وضع مالی خوبی داشتند به بیمارستان‌های دولتی راه پیدا کنند. همچنین امروزه ما با مشکلی در کشور مواجه هستیم که پزشکان جوان به ویژه در مناطق کم برخوردار مجبور هستند کار موظفی خود را انجام دهند، ولی دستمزد این کار را مدت‌ها بعد دریافت می‌کنند.

نداشتن گایدلاین کشوری در زمینه آرتروپلاستی

در ادامه نشست محمد جواد مرتضوی دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: انجمن جراحان ارتوپدی ایران جزء نخستین انجمن‌هایی است که به روش دلفی گایدلاین خود را تهیه می‌کند، ما تا کنون گاید لاین کشوری در زمینه آرتروپلاستی نداشتیم.
 
او درباره اهمیت داشتن گایدلاین کشوری بیان کرد: هدف از داشتن گاید لاین کشوری این است که بیمار بهترین مراقبت را دریافت کند همچنین گایدلاین کشوری می‌تواند از هزینه‌های بیشتری که به علت مراقبت‌های بیشتر به نظام سلامت کشور‌ها تحمیل می‌شود، جلوگیری کند.
 
دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران افزود: کار تدوین گایدلاین کشوری را سال‌ها پیش وزارت بهداشت به انجمن‌های علمی واگذار کرد.
 
انتهای پیام/
 

لزوم داشتن استاندارد‌های خاص برای شرکت‌های تجهیزات پزشکی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار