کد خبر: ۷۱۲۲۲۱۹
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
کد خبر : ۷۱۲۲۲۱۹
گروه : فارس » شیراز
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد؛

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از شناسایی عوامل بیولوژیک آسیب‌رسان همچون باکتری و گلسنگ‌ها به تخت جمشید در فصل دوم همکاری با مرمت‌گران ایتالیایی خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: دور جدید از حفاظت و مرمت در تخت جمشید، در قالب تفاهم نامه همکاری‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فنی در پاییز ۱۳۹۶ برای یک دوره پنج ساله بین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه مرمت گران بدون مرز ایتالیا منعقد شده است.

او افزود: هدف اصلی این یادداشت تفاهم ایجاد زمینه‌های مناسب همکاری و پشتیبانی سازکار‌هایی برای همکاری متقابل در حوزه‌های مطالعاتی، پژوهشی، آموزشی و اجرایی حفاظت و مرمت در محوطه میراث جهانی تخت جمشید و منظر فرهنگی آن بوده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید ادامه داد: این پروژه الگویی است از همکاری بین یک موسسه دولتی در ایران با سازمانی بین المللی غیر انتفاعی (غیر دولتی) در زمینه میراث فرهنگی که می‌توان آن را سرآغاز دور جدیدی از پروژه‌های مشترک حفاظتی در محوطه تخت جمشید قلمداد کرد.

فدایی تصریح کرد کرد: این پروژه به شکل آزاد، به وسیله بنیاد سویسی «اِورگت» در ژنو حمایت می‌شود.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: مرمتگران بدون مرز، پارسال به تخت جمشید سفر کردند و در گام اول، بررسی‌ها و مطالعات لازم را با همکاری حفاظت گران ایرانی انجام دادند و برای بخش‌هایی که می‌توانست در موضوع تفاهم نامه هدف همکاری مشترک قرار گیرد در جلسات متعددی تصمیم گیری شد.

او گفت: نهایتا دو نقطه از مجموعه جهانی تخت جمشید شامل دروازه شرقی کاخ شورا و پلکان جنوبی کاخ تچر برای عملیاتی شدن فصل اول این همکاری مشخص شد و همزمان فرآیند مطالعه، مستند نگاری آن آغاز شد.

فدایی با بیان اینکه عملیات اجرایی حفاظت و مرمت در فصل نخست همکاری به مدت ۴۵ روز ادامه یافت اظهار کرد: در این مدت تعدادی از متخصصان جوان ایرانی امکان آن را یافتند که در کنار متخصصین ایتالیایی به تبادل دانش و تجربه بپردازند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: در این مدت بخشی از عملیات حفاظت شامل آسیب نگاری، پاکسازی و رسوب زدایی سطوح سنگ با استفاده از لیزر، حذف بخشی از مرمت‌های سیمانی و ناموزون دهه‌های قبل انجام شد و به موازات آن پر کردن ترک‌ها و استحکام بخشی قطعات سست نقوش با استفاده از تزریق مواد استحکام بخش و موزون سازی بخش‌های کمبود به روش ملات گذاری دنبال شد.

فدایی بیان کرد: فصل دوم همکاری با موسسه مرمت گران بدون مرز که از نیمه مهرماه آغاز شده است با هدف تکمیل مرمت دروازه شرقی کاخ شورا و همچنین پلکان جنوبی تچر تا پایان آبان ماه ادامه خواهد یافت.

او تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت‌های حفاظتی در این پروژه بزرگ توسط یک تیم مشترک متشکل از مرمتگران پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، موسسه مرمت گران بدون مرز ایتالیا و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ـ فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام می‌شود.

فدایی اضافه کرد: در این فصل نیز موضوع آموزش نیرو‌های جوان از جمله اهداف مهمی است که با حضور تعدادی از کارشناسان حفاظت و مرمت تا پایان فصل همکاری دنبال خواهد شد.

این عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی پژوهشگاه علاوه بر همکاری در برنامه ریزی‌های مورد نیاز پروژه، در زمینه شناسایی عوامل بیولوژیکی آسیب رسان به تخت جمشید اعم از انواع گلسنگ‌ها و باکتری‌ها اقدام خواهد کرد.

مرمتگران بدون مرز از کشور ایتالیا در حال انجام فصل دوم مرمت در تخت جمشید هستند. در این فصل کاخ تچر و شورا مرمت می‌شود. پیش از این مرمتگران بیماری‌های سنگ‌های تخت جمشید را نمونه برداری و شناسایی و مواد مرمتی مناسب برای حل مشکلات سنگ‌های تخت جمشید از جمله شیار‌های ایجاد شده و گلسنگ‌ها را تهیه کرده‌اند. در هر دو فصل شش مرمتگر ایرانی همراه مرمتگران بدون مرز در فرآیند مرمت تخت جمشید مشارکت دارند. هزینه این مرمت‌ها از سوی حامیان مالی گروه مرمتگران بدون مرز پرداخت می‌شود.

یادمان تاریخی تخت جمشید، متعلق به دوره هخامنشیان یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد. سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد حکومت کردند. مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

انتهای پیام/چ

مرمت پایگاه جهانی تخت جمشید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر