کد خبر: ۷۱۲۵۱۰۰
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار مالی خسارات ناشی از سیل به استان همدان اختصاص داده شد.

اختصاص ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار خسارات ناشی از سیل به استان همدانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، منصور ستوده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار مالی خسارات ناشی از سیل به استان همدان اختصاص داده شده که ۳ میلیارد تومان آن برای رودخانه‌ها و ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تأسیسات سد‌ها درنظر گرفته شده است.

او گفت: لایروبی رودخانه‌ها به منظور افزایش ضریب ایمنی آب گذری سیلاب، آزادسازی بستر و حریم مجاری آب‌های سطحی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه کارشناسان این امور با تمام ظرفیت خود نسبت به شناسایی و برطرف کردن نقاط حادثه خیز در مجاری آب‌های سطحی اقدام می‌کنند، افزود: این امور با توجه به نزدیک شدن فصول بارش و احتمال وقوع بارش‌های شدید زمینه عبور ایمن سیلاب را فراهم و امور آب قاطعانه پیگیر موضوع صیانت از بستر و حریم در حوزه عملکرد است.

ستوده ضمن تاکید بر لزوم تغییر و نگرش بهره برداران و حقابه بران به منابع آبی بیان کرد: کشاورزی از حالت سنتی در جهت بهینه سازی مصرف آب و افزایش ضریب بهره وری آب در مصارف کشاورزی و نیز با هدف اصلاح الگوی کشت و الگوی مصرف باید تغییر یابد.

او اضافه کرد: اعمال حاکمیت امور در جهت بهینه سازی آب، مقید کردن حقابه بران به نگاه کالای با ارزش و غیر قابل جایگزین و ترغیب آنان به استفاده بهینه از آب ضروری و لازم است.

ستوده ادامه داد: ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات خسارات ناشی از سیل به استان همدان اختصاص داده شده که ۳ میلیارد تومان آن برای رودخانه‌ها و چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تأسیسات سد‌ها درنظر گرفته شده است.

او با تأکید بر اینکه ۱۱ رودخانه اصلی استان همدان نیاز به لایروبی دارد، اضافه کرد: رودخانه قاسم‌آباد، بهرام‌آباد، آبشینه، قادرآباد، شهاب، باباخنجر، قره‌چای، قروه درجزین، حرم آباد و رودخانه‌های شهر نهاوند در مجموع به طول ۲۷ کیلومتر باید لایروبی شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه لایه روبی مسیل‌ها و رودخانه‌های حادثه خیز در روستای درانه شهرستان نهاوند انجام شده است، افزود: همچنین عملیات لایه روبی روستای چولک اصلی امور آب شهرستان نهاوند در حال انجام است.

او از لایه روبی رودخانه نصرت آباد و لک لک در شهرستان اسدآباد خبرداد و گفت: با ابلاغ اعتبارات ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها در استان و در راستای جلوگیری از خسارت سیلاب‌های احتمالی، لایروبی نقاط آسیب پذیر رودخانه‌های شهرستان اسدآباد نیز آغاز شد.

او از لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌های منتهی به جوکار، آورزمان، رودخانه بین روستا‌های شوشاب سلطانیه، رودخانه و بند ازناو، رودخانه و بند رسوب گیر تغذیه مصنوعی ازندریان، رودخانه زیرابیه به طول ۵۰۰ متر و رودخانه کسب به طول ۱۰۰۰ متر خبرداد.

ستوده بیان کرد: همچنین رودخانه گاماسیاب و مسیل‌های حادثه خیز در روستا‌های لیلان درانه چولک و دهفول شهرستان نهاوند به طول ۵ کیلومتر از مسیر‌های مذکور لایروبی شدند.

انتهای پیام/ د 

۱۱ رودخانه اصلی استان همدان نیاز به لایروبی دارد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر