کد خبر: ۷۱۲۸۸۶۶
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
کد خبر : ۷۱۲۸۸۶۶
گروه : یزد » یزد

کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد گفت: تاکنون هفت یوزپلنگ آسیایی در جاده‌های یزد تلف شدند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، موسی شمسایی کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد با اشاره به اینکه عوامل انسانی تهدیدکننده گونه‌های جانوری است، گفت: هر ساله تعداد زیادی از گونه‌های حیات وحش به ویژه بعضی از حیوانات در معرض خطر انقراض، در جاده‌ها تلف می‌شوند .

او ادامه داد: به طوری که تنها در مورد تلف شدن یوز آسیایی در جاده‌های یزد تاکنون هفت مورد گزارش ثبت شده و این رقم وقتی فاجعه‌آمیزتر می‌شود که بدانیم کل جمعیت یوزپلنگ آسیایی در جهان کمتر از ۵۰ قلاده برآورد می‌شود.

شمسایی افزود: به راحتی با جانمایی درست و شناسایی کریدور‌های حیات وحش و ایجاد پل‌های روگذر برای حیوانات می‌توان مانع چنین اتفاقات ناگوار شد.

کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد علاوه بر ساخت جاده‌ها بدون مکان‌یابی زیست محیطی، عواملی مانند استقرار کارخانجات بدون در نظر گرفتن ملازمات زیست محیطی، فعالیت‌های معدن‌کاوی و شکار بی رویه را نیز از دیگر عوامل انسانی مخرب محیط زیست خواند و گفت: این فعالیت‌ها و عوامل انسانی به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر تخریب زیستگاه‌ها، کاهش جمعیت و انقراض گونه‌های جانوری تاثیرگذار است.

او تاثیر تخریب زیستگاه‌ها را گسترده‌تر از تاثیر شکار بی‌رویه بر گونه‌های جانوری می‌داند و می‌گوید: هر کدام از اجزای اکوسیستم مانند زیستگاه و گیاهان، جانوران و میکرواورگانیسم‌‎ها شبیه حلقه یک زنجیر به هم وابسته هستند و در صورتی که یکی از این حلقه‌ها دچار آسیب شود، این زنجیره کارایی اصلی خود را از دست می‌دهد لذا اگر زیستگاه به عنوان بستر حیات سایر موجودات تخریب شود، حیات کل موجودات به خطر می‌افتد.

تنها ۲۰۰ راس آهو در دشت مهدی آباد  شهرستان مهریز!

کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد با اشاره به تبعات بعضاً جبران ناپذیر دست‌کاری بشر در هر بخش از طبیعت و تاثیر آن در بر هم خوردن این نظم، تصریح کرد: روزگاری دشت مهدی آباد در شهرستان مهریز یزد با پوشش گیاهی مناسب و سطح سفره آب زیرزمینی بالا، پذیرای بیش از دو هزار راس آهو بودیم چرا که پوشش گیاهی این دشت علاوه بر تامین علوفه آهوان، پناه مناسبی را برای آن‌ها فراهم می‌آورد تا از دید شکارچیان طبیعی و انسان‌ها در امان بمانند.

او ادامه داد: پس از صدور مجوز حفر چاه‌های کشاورزی در منطقه، شاهد افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش پوشش گیاهی این دشت بودیم که با مزید علت شدن شکار‌های بی‌رویه، این جمعیت امروز تنها ۲۰۰ راس برآورد می‌شود.

شمسایی با بیان این که بسیاری از پرندگان ساکن در درختچه‌های دشت مهدی آباد مهریز نیز مجبور به مهاجرت شدند، گفت: عواقب ناگوار برداشت بیش از اندازه آب‌های زیرزمینی به همین جا بسنده نکرد بلکه درندگانی مانند گرگ‌های منطقه که زمانی از آهوان تغذیه می‌کردند، با کمبود غذا مواجه و ناگزیر به سمت گوسفندان مردم محلی حمله‌ور شدند و هر از گاهی شاهد خسارت به دامداران منطقه نیز هستیم.

او گفت: قطعاً این عواقب تا بر طرف شدن کامل عوامل مخرب محیط زیست، متوقف نخواهند شد و ممکن است این دشت خود به کانونی برای ایجاد ریزگرد‌ها نیز تبدیل شده و خساراتی فراتر از حال حاضر را به دنبال داشته باشد.

کارشناس محیط زیست استان، البته عوامل طبیعی نیز تهدیدکننده گونه‌های جانوری هستند به طوری که در استان یزد خشکسالی، بیشترین و موثرترین این عوامل محسوب می‌شود و روی حیات گیاهی و جانوری تاثیر زیادی گذاشته است، ولی این عامل در طول تاریخ تکاملی طبیعت استان وجود داشته و به مرور جانوران با آن سازگاری یافته‌اند.

شمسایی گفت: قطعاً برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی، انفجار‌های معادن، ایجاد جاده‌های خاکی و مصرف بیش از اندازه‌ی آب در صنایع، همه ابزار‌های تخریب تدریجی زیستگاه‌ها به عنوان جزء اصلی یک اکوسیستم هستند و این در حالی است که انسان نیز به عنوان یکی از اجزاء این اکوسیستم، متاثر از تغییرات و شرایط به وجود آمده، قرار خواهد گرفت لذا اگر سلامت خودمان برایمان مهم است باید به فکر سلامت تمام اجزاء اکوسیستم باشیم.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/ی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر