کد خبر: ۷۱۲۹۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
کد خبر : ۷۱۲۹۷۵۵
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی خبر داد؛

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به اعلام وزارت کشور یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در هشت حوزه انتخابیه این استان به صورت تمام الکترونیک برگزار می‌شود.

برگزاری تمام الکترونیک انتخابات در هشت حوزه انتخابیه خراسان رضویبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حسن جعفری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی در نشست خبری ستاد انتخابات خراسان رضوی، گفت: احراز هویت رای دهندگان در انتخابات پیش رو مانند دوره گذشته خواهد بود و در آینده نام و تعداد دقیق حوزه‌های انتخابیه برای برگزاری الکترونیک انتخابات اعلام خواهد شد.

او تصریح کرد: به احتمال بسیار به دلیل گستردگی و جمعیت زیاد، انتخابات در حوزه انتخابیه مشهد و کلات به صورت الکترونیکی برگزار نخواهد شد، اما آمادگی و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات به شکل یاد شده در مشهد نیز وجود دارد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: مردم خراسان رضوی ۱۸ کرسی در مجلس شورای اسلامی دارند که سرنوشت این کرسی‌ها دوم اسفند ماه امسال در ۱۲ حوزه انتخابیه تعیین می‌شود. حوزه انتخابیه مشهد و کلات نیز پنج نماینده از این تعداد را به خود اختصاص داده است.

جعفری با اشاره به آموزش عوامل اجرایی انتخابات برای برگزاری الکترونیکی آن، افزود: سطح آمادگی به گونه‌ای است که اگر اعلام شود فردا انتخابات در مشهد برگزار گردد مشکلی برای برگزاری رای گیری در زمان یاد شده روی نخواهد داد.

او تصریح کرد: تعداد پیشنهادی صندوق‌های اخذ رای اعلام شده و تدارک لازم برای مباحث حفاظتی و امنیتی انتخابات در سراسر استان اندیشیده شده است و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۶۳ هزار نفر در حوزه اجرایی و نظارتی انتخابات مشارکت داشتند که در این دوره این تعداد بالغ بر ۷۵ هزار نفر شده اند.

جعفری افزود: دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با سه هزار و ۵۰۸ شعبه اخذ رای در استان انجام شد که پیش بینی شده در این دوره ۱۰ درصد به این تعداد افزوده شود که با استقرار هیات‌های اجرایی آمار دقیق آن اعلام خواهد شد.

او تصریح کرد: در دوره گذشته ۸۵۵ نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس ثبت نام کردند که ۱۰۸ نفر آنان زن بودند و در مجموع صلاحیت ۸۱۴ نفر آنان توسط هیات‌های اجرایی تایید شد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت:  دهم آذر ماه امسال با تشکیل هیات‌های اجرایی فرایند اجرایی انتخابات در عمل آغاز شده و ثبت نام نامزد‌ها تا ۱۶ آذر ادامه خواهد داشت و همزمان بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس توسط مراجع چهارگانه تا ۲۱ آذر انجام خواهد شد و سایر روند اجرایی انتخابات در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

جعفری به آسیب شناسی برگزاری انتخابات دوره قبل اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال تعداد تعرفه معمول در یک حوزه رای گیری هزار و ۵۰۰ برگ است، اما به دلیل شلوغی حوزه در فلان محله شهر مشهد با ۲ هزار و ۵۰۰ برگه رای گیری انجام شده است، در نتیجه در انتخابات پیش رو به دلیل جلوگیری از ازدحام مردم و معطلی آنان در حوزه رای گیری، ۲ صندوق رای برای این حوزه در نظر گرفته شده است.


چینش شعب اخذ رای بر اساس جمعیت مناطق مشهد


معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: تعداد و مکان شعب رای گیری در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد و چینش و تعیین شعب براساس جمعیت مناطق انجام می‌شود.

او تصریح کرد: توزیع لیست انتخاباتی توسط نامزد انتخابات در روز رای گیری تخلف است و می‌توان با آن برخورد کرد، اما امکان تعطیلی صندوق به این خاطر مطابق قانون ممکن نیست و موارد ابطال آرای صندوق‌ها در قانون مشخص شده است.

جعفری ادامه داد: تعداد نامزد‌ها در شهرستان‌ها اندک است، اما در حوزه مشهد و کلات بالغ بر ۱۷۰ نفر هستند به همین نسبت انتظارات نیز زیاد است از طرف دیگر این تعداد نامزد هم برای مردم و هم برای عوامل اجرایی صندوق‌ها مشکلاتی را در فرایند انتخابات بوجود می‌آورند.

او تصریح کرد: طبق فرایند زمانبندی شده ۲۳ بهمن ماه اطلاعات مربوط به شعب اخذ رای اعلام خواهد شد.
 
انتهای پیام// ز.م
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر