کد خبر: ۷۱۳۰۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
کد خبر : ۷۱۳۰۵۸۴

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت:در فصل هفتم کاوش‌های ریوی، حدود ۵۰ قلم شی تاریخی و فرهنگی به‌دست آمده که کار مطالعه، مرمت و مستندنگاری آن‌ها آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، علی مستوفیان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با بیان اینکه هرساله در مهر و آبان ماه در محوطه تاریخی ریوی کاوش‌هایی انجام می‌شود، گفت: مهم‌ترین فعالیت‌های فصل هفتم، کاوش باستان‌شناسی، مطالعه ژئومورفولوژی، ساماندهی محوطه و تهیه طرح سایت پلان مدیریتی و مرمت آثار حاصل از بود که با همکاری متخصصینی از ایران و آلمان انجام می‌شود.

مستوفیان افزود: حدود ۵۰ قلم اشیاء مکشوفه از این محوطه تاریخی به کارگاه مرمت موزه مفخم بجنورد منتقل و پس از مطالعه اولیه، حفاظت اضطراری، مورد مرمت و بازپیرایی قرار می‌گیرد و در نهایت این اشیاء در محل موزه باستان‌شناسی در معرض نمایش و بازدید گذاشته خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی اظهار داشت: این اشیاء شامل خمره‌های بزرگ، ظروف سفالین، گِل مُهر، مهر‌های سنگی و گچی و اشیاء مفرغی ازجمله سوزن و چاقو است که تقریباً سالم بوده و آسیب‌دیدگی‌های جزئی دارند که پس از مرمت، مستندسازی می‌شوند.

محوطه تاریخی ریوی در سال ۱۳۴۶ با شماره ۷۲۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و یکی از مهم‌ترین استقرار‌های تاریخی در شمال شرق کشور بوده و بقایای باستان‌شناسی از دوره‌های مفرغ، آهن، هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلامی را در خود جای داده است.

انتهای پیام/د

مستندنگاری ۵۰ قلم شی فرهنگی تاریخی به‌دست‌آمده از کاوش‌های ریوی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر