کد خبر: ۷۱۳۰۹۳۲
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
کد خبر : ۷۱۳۰۹۳۲
گروه : قزوین » قزوین

دادستان قزوین از تشکیل کارگروه رصد فضای مجازی با حضور دستگاه‌های قضایی، امنیتی، انتظامی و اجرایی خبر داد.

کارگروه رصد فضای مجازی انتخابات در قزوین تشکیل می‌شودبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ، محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب قزوین در دومین جلسه ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی گفت: یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر در همه عرصه‌ها و همچنین انتخابات موثر بوده، فضای مجازی است که می‌تواند هم کارکرد مثبت و هم منفی داشته باشد؛ بنابراین اگر مدیریت درستی نسبت به فضای مجازی صورت گیرد، بدون شک از فرصت‌های مثبت آن می‌توان برای حضور پرشور مردم و تبلیغات قانون مدارانه استفاده کرد، اما اگر از آن غافل شویم، قطعا مشکل ساز خواهد شد و به همین دلیل رصد فضای مجازی در دستور کار قرار دارد.

دادستان قزوین در ادامه با بیان اینکه نگاه تشکیلات قضایی و خصوصا در دوره ریاست آیت الله رئیسی نسبت به همه موضوعات و خصوصا تخلفات فضای مجازی پیشگیرانه است، اظهار داشت: کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات به همین منظور و با حضور دستگاه‌های قضایی، امنیتی، انتظامی و اجرایی در استان قزوین تشکیل خواهد شد تا این کارگروه، فضای مجازی را با حضور کارشناسان این حوزه به صورت استانی و مستمر رصد کند.

قاسمی اضافه کرد: انتظار از فعالان فضای مجازی این است که با قوانین این حوزه آشنا شوند، البته رسانه ملی و سایر رسانه‌ها باید در این رابطه آگاه سازی کنند تا خدایی ناکرده افراد به دلیل عدم آشنایی به قانون دچار مشکل نشوند. زیرا همانگونه که قانونگذار برای جرایم فضای حقیقی جرم انگاری و مجازات تعیین کرده، برای فضای مجازی نیز جرائم و مجازات‌هایی را در قانون جرائم رایانه‌ای مشخص کرده است.

دادستان قزوین گفت: انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری با توجه به شرایط منطقه از اهمیت بسیاری برخوردار است و مقام معظم رهبری درباره اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی در فرمایشات خود تاکیدات فراوان داشته اند.

دادستان قزوین افزود: امسال برای اولین بار شاهد اجرای اصلاحات انجام شده در قانون انتخابات مجلس و از جمله عضویت ثابت دادستان در هیات اجرایی شهرستان هستیم، زیرا پیش‌تر به این صورت شاهد حضور مستقیم مدعی العموم در این سطح نبودیم و این امر حتما در تضمین سلامت انتخابات موثر و می‌تواند ضمانت اجرای صحیح قانون باشد.

قاسمی گفت: امنیت بستر و پیش فرض همه فعالیت‌های فردی و اجتماعی بوده و در انتخابات نیز بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است و همه دستگاه‌ها و عموم مردم باید تلاش کنند تا انتخابات در فضای امن برگزار شود.

قاسمی تاکید کرد:انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی برای نامزد‌های نمایندگی مجلس از طریق هر وسیله رسمی و دولتی، سو استفاده از وسایل و امکانات کلیه دستگاه‌های اجرایی و موسسات عمومی غیردولتی و هر نهاد بهره‌مند از بودجه و اموال عمومی و نیز فعالیت کارمندان در ساعات اداری ممنوع است و قطعا در صورت مشاهده با متخلفان برخورد قضایی خواهد شد

این مقام قضایی افزود: در انتخاب اعضای هیات‌های اجرایی و نظارت باید قانون دقیقا رعایت شود و به همین منظور حسن شهرت و امانتداری آنان باید مد نظر قرار گیرد و همه‌ی عوامل اجرایی، نظارتی و قضایی باید در کمال بی طرفی و در چهارچوب قانون حرکت کنند تا شائبه جانبداری در اذهان عمومی ایجاد نشود و خدای ناکرده سلامت انتخابات زیر سئوال نرود.

قاسمی بیان داشت: تبلیغات و فعالیت‌های انتخاباتی باید در چهارچوب قانون و بدور از اتهام زنی صورت گیرد و انتظار این است که کاندیدا‌ها به نکات مثبت و برجستگی‌های خود اشاره کنند و برنامه‌های آینده خود را ارائه و به هوادارانشان نیز این مطلب را گوشزد کنند و قطعا به روند تبلیغات در قبل، حین و بعد از انتخابات نظارت دقیق صورت خواهد گرفت و بر اساس موازین قانونی رفتار خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تاکید کرد: در انتخابات آینده شاهد اجرای الکترونیکی انتخابات در برخی از شهر‌های استان و کاهش تعداد صندوق‌های سیار اخذ رای هستیم که آن را به فال نیک می‌گیریم و البته پیش بینی تمهیدات لازم نیز از سوی متولیان امر مورد انتظار است.

محمد قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا در ماه‌های منتهی به انتخابات، جلسات و نشست‌هایی با کاندیداها، هواداران و مسئولان ستاد‌ها و فعالان مجازی در راستای پیشگیری از وقوع جرم برگزار خواهد شد تا با مشارکت همگان انتخابات در فضایی آرام و بدور از هر گونه تنش و حاشیه و در سلامت کامل و با حضور حداکثری مردم برگزار شود.

انتهای پیام/.
 

رصد فضای مجازی در انتخابات با تشکیل کارگروه ویژه در قزوین 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر