کد خبر: ۷۱۳۱۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
کد خبر : ۷۱۳۱۶۱۲
ماشین جایگزین دست بشر در صنعت زعفران/ صنعت زعفران در انتظار ماشینی شدنرئیس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی گفت: از سال آینده ماشین جایگزین دست در برداشت و فراوری زعفران می‌شود، این تکنولوژی در مرحله آزمایش است.
 
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، سعید باستانی رئیس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی دیشب در مراسم پایانی پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه گفت: اکنون سطح زیرکشت زعفران در کشور به ۱۱۴ هزار هکتار رسیده که ۲۳ هزار هکتار آن سهم تربت حیدریه است.  

او با بیان اینکه برداشت این حجم عظیم زعفران را دیگر نمی‌شود با دست انجام داد، تصریح کرد: دستگاه گل پاک کنی زعفران در مرحله آزمایش است که با ورود به بازار قادر خواهد بود در روز معادل یک تن گل زعفران را پاک کند.

رئیس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین نمونه دستگاه جمع آوری گل هم ساخته شده و در حال آزمایش می‌باشد.

باستانی با بیان اینکه هنر یکی از بهترین ابزار‌ها برای ترویج و تبلیغ است، افزود: در قالب یکی از برنامه‌های جانبی جشنواره عکس زعفران، نمایشگاه عکسی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که نتیجه آن ایجاد فراکسیون زعفران با حضور ۶۰ نماینده مجلس بود.

او ادامه داد: دیگر اعضای فراکسیون نیز درخواست کرده‌اند که دانش علمی و فنی خود را در اختیار آن‌ها بگذاریم.

رئیس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که متوسط برداشت زعفران در خراسان رضوی ۳.۸ کیلو گرم در هکتار و در تربت حیدریه چهار کیلوگرم در هکتار است، امسال شاهد بودیم یک زعفرانکار نمونه از این شهرستان موفق به برداشت ۳۵ کیلو گرم در هر هکتار شده که لازم است این دانش و تجربه موفق را در اختیار دیگر استان‌ها نیز قرار دهیم.
 

خراسان رضوی بزرگترین تولیدکننده محصول راهبردی زعفران در جهان

 
 
محمد حسن زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه نیز با بیان اینکه در دنیای کنونی هنر ابزار خوبی برای معرفی یک کالا می‌باشد، گفت: امسال پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران را در حالی برگزار کردیم که به دلیل کمبود امکانات اقامتی در تربت حیدریه توانستیم ۵۵ نفر را دعوت کنیم و این در حالی است که این رقم در جشنواره پارسال بیش از ۸۰ نفر بود.

او ادامه داد: با این حال امسال موفق شدیم نمایشگاه عکس جشنواره پارسال را در کشور بلژیک دایر کنیم که همین اقدام زمینه معرفی بهتر زعفران ایرانی را فراهم آورد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه گفت: پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه با حضور عکاسانی از ایران و چند کشور خارجی روز شنبه این هفته در شهر‌های تربت حیدریه و زاوه در جنوب خراسان رضوی فعالیت خود را آغاز کرد.

حسن زاده افزود: هدف این رویداد هنری فرهنگی  معرفی خراسان رضوی به عنوان بزرگترین تولیدکننده محصول راهبردی زعفران در جهان و نیز کمک به افزایش سرانه مصرف زعفران است.
 
او تصریح کرد: معرفی این پایگاه مهم تولید و عرضه زعفران، ثبت و مستندسازی مراحل مختلف برداشت، فرآوری و بسته بندی محصول از دیگر اهداف برپایی جشنواره بود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه گفت: این رویداد فرهنگی توسط انجمن عکاسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه برای پنجمین سال پیاپی برگزار شده است.  
 
انتهای پیام//ف.س
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر