کد خبر: ۷۱۳۳۳۸۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰
مدیرکل میراث فرهنگی فارس خبر داد؛

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از آغاز فصل اول مستند نگاری پلان سازه‌های شهر جهانی گور فیروزآباد خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اظهار کرد: «فصل اول مستند نگاری پلان ساز‌های شهرگور شهرستان فیروزآباد با روش ژئو فیزیک پس از گرفتن مجوز از طرف پژوهشگاه وزارت به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی و پی یر فرانچسکو کالیری از ۱۴ آبان آغاز شده و تا ۵ آذر ۹۸ ادامه دارد.»

او ادامه داد: «شهر گور از جمله شهر‌های دوران ساسانی است که به نام‌های دیگری مثل اردشیر خوره، شهر جور، کوره اردشیر خوانده می‌شود. این شهر با نقشه‌ای کاملا مدور با قطر ۱۹۵۰ متر ساخته شده است. فضای داخلی شهر مثل یک چرخ پره دار بوسیله ۱۰ محور خیابانی به ۲۰ ناحیه بزرگ و همانند هم تقسیم گردیده بود.»

امیری افزود: «فضای مرکزی شهر، خود در باروی مدور دیگری که قطر آن در حدود ۴۰۰ متر بوده قرار داشته است. خیابان‌های شهر به صورت شعاع‌هایی به کناره‎های این باروی داخلی منتهی می‎شده‌اند. در نقطه مرکزی فضای داخلی شهر، برج عظیم چهار گوشه‌ای (که در متون تاریخی به نام تیربال از آن نام برده شده) قرار دارد که در واقع مرکز تمامی شهر محسوب می‌شود. در اطراف این برج تپه‌های بزرگی که از آوار بنا‌ها شکل گرفته‌اند، دیده می‌شود.

برخی از آن‌ها همانند بنای موسوم به تخت‌نشین که آتشکده اصلی شهر بوده، تا حدودی شناخته شده‌اند. در واقع می‎توان گفت که در داخل دایره مرکزی شهر فقط ابنیه آیینی، اداری، تشریفاتی قرار داشته‎است. در حالیکه دایره خارجی و بزرگتر شهر محل خانه‌ها و ابنیه ساکنان شهر بوده است.»

این بنا در سال ۹۷ به همراه ۷ اثر دیگر با عنوان منظر (محور) ساسانی فارس در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/چ

مستند نگاری پلان سازه‌های شهر جهانی گور فیروزآباد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر