کد خبر: ۷۱۳۶۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
کد خبر : ۷۱۳۶۳۲۱

مراسم رونمایی از مستند سینمایی ایکسونامی در حوزه هنری برگزار و با استقبال خوبی روبه رو شد.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، قبل از شروع نمایش، آقایی روی صحنه آمد و گفت: امیدوارم از دیدن این مستند لذت ببرید، ما زمان زیادی را برای تولید این اثر صرف کردیم و حدود سه سال شد.

مستند سینمایی ایکسونامی رونمایی شد

پس از نمایش فیلم محسن آقایی و محمدرضا برونی برای روی صحنه آمدند و آقایی گفت: به نظرم ایده بنیادین این فیلم از بدو خلقت همراه همه ماست، ما زمان زیادی به دنبال راوی فیلم بودیم و این بخش زمان بر شد و عمده زمان ما را گرفت. در اصل باید از حضور فردی بهره می‌بردیم که خیلی فاکتور‌ها را داشته باشد.

وی افزود: ابتدا قرار بود میشل مارن فردی که در ابتدای فیلم تصاویر کوتاهی از او را مشاهده کردید در فیلم باشد. اول با ایشان ارتباط گرفتیم، اما دیگر بیش از هفت ماه از او خبری نشد، چون اوضاع خوبی نداشت و تنها و بی کس بود.

آقایی اظهار کرد: میشل مارن آخرین مرتبه به من گفت «یک فرد تنها هستم که اگر مراقب خودم نباشم، کسی نیست کمکم کند». هرچند از اینکه در فیلم حضور نداشت ناراحت بود؛ ما در نهایت یک خانم آمریکایی که فقط یک روز بیشتر جلوی دوربین ما نیامد. این اتفاق باعث شد حضور راوی در فیلم کچل باشد و البته می‌دانم که فیلم ما مشکلات دیگری هم دارد، به هر حال دنیای مستند همین است.

وی درخصوص ارائه تصویر شیطانی از کشور آمریکا در مستندش بیان کرد: من قائل به این نیستم که آنجا جهنم است و ما در بهشتیم، اصلا هدف ما این نبود. با این حال یک زمان‌هایی واکنش‌هایی از سوی عده‌ای می‌بینم که عجیب است. انگار که ما در ایکسونامی خانواده آن‌ها را زیر سوال برده ایم. در حالی که این مستند درباره آمریکاست. حتی ما مستند را به برخی از آمریکایی‌ها نشان دادیم که چند نفر از آن‌ها حرف‌های عجیبی زدند و گفتند ما به خاطر همین آمریکا را رها کردیم.

مستند سینمایی ایکسونامی رونمایی شد

برونی تهیه‌کننده این فیلم گفت: به شخصه دو سالی است که در این حوزه پژوهش می‌کنم، ولی باید بگویم ما اصلا چنین وضعیتی نداریم که بچه‌ای بدون پدر به دنیا بیاید، اما در آمریکا ۴۲ درصد فرزندان بدون ازدواج به دنیا می‌آیند. آمار کشور ما اصلا نزدیک به آمریکا نیست، ولی در یک پیچ تاریخی قرار گرفته ایم.

او افزود: در یک نشست می‌توانم توضیح بدهم که کینزی آغازکننده انقلاب جنسی در آمریکا به واسطه انتشار آمار‌هایی درباره ارتباطات جنسی در ایران هم وجود دارد، یادم می‌آید یکی از دوستان تعریف می‌کرد استاد او در دانشگاه از همجنس‌گرایی دفاع می‌کرده و در مقابل او نسبت به این قضیه اعتراض کرده که حتی کار این دانشجو به کمیته انضباطی کشیده شده بود. این در صورتی است که استاد حتی نباید به خود اجازه دهد در خصوص این جریان صحبتی داشته باشد البته نمی‌خواهم بگویم در همه کلاس‌ها این جریان‌ها وجود دارد، ولی سونامی در راه است.

برونی بیان کرد: ما ۲۰ میلیون نفر که دسترسی به تامین نیاز جنسی ندارند داریم، شما تصور کنید این موضوع در حالی است که در انگلیس ۹ میلیون نفر فقط احساس تنهایی کرده بودند که برای آن‌ها یک وزارتخانه به نام تنهایی زدند، اما در اینجا کسی به فکرش نیست. البته اصلا کاری به این دولت و آن دولت ندارم در همه دولت‌ها به این جریان فکر نمی‌کنند.

او ادامه داد: با احترام به روحانیت معزز، اما نمی‌شود به افراد گفت تقوا بورزید؛ بلکه باید سن ازدواج را پایین بیاورید و حتما باید قانون تسهیل ازدواج را دریابید، ما قانون داریم که می‌گوید اگر کسی شغل ندارد تا دو سال اول ازدواج دولت باید او را یاری کند. اما به این قانون عمل نمی‌شود؛ بنابراین ما در قدم بعدی می‌خواهیم به این قانون بپردازیم.

در ادامه آقایی گفت: ما در اتفاقی غرق هستیم که در حین ساخت مستند به ابعاد آن پی بردم این غریضه یک ویژگی دارد و آن این است که بسیار به تصویر بستگی دارد و این مسأله بیشتر درباره آقایان صدق می‌کند. همین موضوع، ریشه ابزارانگاری زن در کل دنیاست. زن‌ها حسی درباره کیفیت نگاه آقایان ندارند، اما ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تصویر از این میل، فانتزی و این تصویر آنقدر قدرتمند است که گفتنی نیست. ما یک عالمه متاهل با انحرافات جنسی داریم.

برونی اضافه کرد: تمام جامعه آمریکا آموزش جنسی دیده شده است. یعنی از سال ۱۹۸۱ تاکنون به آن‌ها آموزش جنسی داده اند. در این مستند آموزش جنسی را زیر سوال می‌بریم، زیرا در آن جا انقلاب جنسی رخ داده و یک لجام گسیختگی به وجود آمده است، اما در کشور ما انقلاب جنسی رخ نداده، بنابراین اگر دست به آموزش جنسی بزنیم این موضوع را به رسمیت شناخته‌ایم، هرچند اسلام آموزش دارد، ولی این آموزش بسیار دقیق پیش می‌رود.

وی ادامه داد: عده‌ای که نمی‌فهمند این مسأله را ساده سازی می‌کنند در حالی که اگر ما آموزش جنسی بدهیم وارد انقلاب جنسی خواهیم شد.

مستند سینمایی ایکسونامی رونمایی شد

برونی در پاسخ به سوال تماشاگر۱۷ ساله‌ای که از مهیا نبودن شرایط ازدواج برای سنین او به دلیل کم سن بودنشان، بیان کرد: باید پی یک کار سخت را به تن بمالید و پدر و مادر را آسی کنید. مثلا من به مادرم می‌گفتم می‌خواهم ازدواج کنم، اما می‌گفت تو چه چیزی داری که می‌خواهی ازدواج کنی؟ با این وجود من معتقدم که پول عجیبی بعد از ازدواج به دست خواهد آمد.

وی افزود: این یک آیه قرآن است که اگر دختر و پسر از فقرا باشند خدا از فضل خود آن‌ها را غنی می‌سازد، اصلا ازدواج کنید و سر زندگی نروید. دوران عقد مشکلات زیادی دارد، اما بهتر از دوست دختر، دوست پسر بودن است.

آقایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بخشی از مراودات جنسی به دلیل مسائل سیاسی است، گفت: ما در این فیلم سکانسی داشتیم که امر جنسی را از منظر سیاست بررسی کرده است و گفتیم که سیاست چطور می‌تواند جریان ایجاد کرده موج سواری و ایجاد انحراف کند و ... حتی این مسأله از برخی آمریکایی‌ها که کار جدی کرده بودند هم پرسیدیم که آن‌ها به سیاسی بودن امر جنسی اشاره داشتند.

وی افزود: موضوع ارتباطات جنسی از یک جایی با دخالت‌های سیاسی به مسائل سیاسی تبدیل شد یعنی جمهوری خواهان در آمریکا آنقدری که درباره سقط جنین کل می‌اندازند درخصوص ایران ندارند، چون اگر سقط چنین و همجنسگرایی بماند قدرت باقی خواهد ماند.

مستند سینمایی ایکسونامی رونمایی شد

آقایی گفت: امر جنسی حوزه منازعات در همه کشور‌ها امر جنسی حوزه منازعات بوده و خواهد بود، اما باید حواسمان را جمع کنیم که گیس و گیس کشی نشود. گوش‌ها از این حرف‌ها پر شده و به جز اینکه جریان‌های پشت پرده مانند صهیونیسم و... در این ماجرا دخیل است سهم مردم هم زیاد است تا جایی که می‌توان آن جریان‌ها را نادیده گرفت. آمریکا به نسبت ما جامعه تک صداتری است، یعنی آزادی بیان دارند، ولی آزادی استماع ندارند. این موضوع باعث می‌شود این مسائل در آن جا به گوش نرسد.

او ادامه داد: دوست ندارم هیچ مردی صد سال این فیلم را ببیند اصلا ما این فیلم را برای خانم‌ها ساختیم.

برونی گفت: مخاطب اصلی ما قشر خاکستری است و اصلا در غرب اینطور نیست که مسأله جنسی عادی شده باشد گناه همه گناه هیچکس نیست این را باید بدانیم.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر