کد خبر: ۷۱۳۶۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
کد خبر : ۷۱۳۶۹۰۲
مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور مطرح کرد؛

محمودی گفت:در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی در کشور وجود دارد که مطابق مصوبه شورای اقتصاد برق دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه طی ۴ سال هدف گذاری شده است.

وجود ۲۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی در کشوربه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین محمودی مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه های کشاورزی کشور  در جمع خبرنگاران گفت، در خصوص برقدار کردن چاه‌های کشاورزی گفت: برای نخستین بار و با امضای تفاهم نامه‌ای میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، مقرر شد تا ۷۵ هزار حلقه چاه کشاورزی در مدت سه سال برقدار شوند.

او افزود: براساس این تفاهم نامه که مهر امسال میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به امضا رسید، در راستای اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و مصوبه شورای اقتصاد میان دو شرکت منعقد شده و ارزش آن رقمی معادل ۱.۲ میلیارد دلار است که در طی ۸ سال پرداخت می‌شود.

محمودی ادامه داد:با برق دار کردن این تعداد چاه کشاورزی، سالانه حدود ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی خواهد شد و همچنین در اثر اجرای این قرارداد، به ازای هر لیتر گازوئیل صرفه جویی شده، ۳۰ سنت صرفه جویی ملی نصیب اقتصاد کشور می‌شود.

او با اشاره به مزایای این طرح گفت: در شرایط کنونی که کشور با تحریم‌های ظالمانه مواجه می‌باشد، این اقدام می‌تواند دست وزارت نفت را در صادرات هرچه بیشتر فراورده‌های نفتی به کشور‌های دیگر باز بگذارد و به ارزآوری کشور کمک نماید چرا که صادرات فراورده‌های نفتی در شرایط کنونی آسانتر از سایر حامل‌های انرژی است و صنعت برق بدون نگاه بخشی و شرکتی، این موضوع را در قالب منافع ملی دنبال می‌کند؛ و انتظار دارد که کشور و مجموعه وزارت نفت نیز با اختصاص هر چه بیشتر بخشی از این صرفه جوئی، به توسعه زیرساخت‌های صنعت برق کمک نماید چراکه صنعت برق کشور برای تامین ۷۵۰۰۰ حلقه چاه کشاورزی باید طی سه سال حداقل رقمی بالغ بر ۴ میلیارد دلار در بخش‌های تولید، انتقال، فوق توزیع و. توزیع نیروی برق سرمایه گذاری نماید در حالیکه فقط ۲/۱ میلیارد دلار آن طی ۸ سال بازپرداخت می‌گردد.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور با اشاره به این که با برقدار کردن چاه‌های کشاورزی، کنتور‌های هوشمند طرح فهام نیز در چاه‌های برقدار شده، نصب خواهد شد تصریح کرد: برقدار کردن و مجهز کردن چاه‌ها به کنتور‌های فهام، می‌توان برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی را به راحتی و دقیق کنترل کرد.


بیشتر بخوانید: برق‌دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه آب کشاورزی


وی اضافه کرد: در طرح برق دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی، به استناد مصوبه شورای اقتصاد، دولت متعهد شده است به اشخاص حقوقی که در قالب سرمایه گذاران عامل صرفه جویی نسبت به برق دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی اقدام کنند، تا سقف ۱۶۵۰ میلیون دلار یا معادل ریالی آن به نرخ سامانه نیما در مدت هشت سال از محل نفت گاز جایگزین شده با برق پرداخت کند.

محمودی ادامه داد:مدت زمان اجرای طرح تا سال ۱۴۰۲ و مدت زمان بازپرداخت تا پایان سال ۱۴۱۰ است و سرمایه گذاران می‌توانند به یکی از روش‌های اتصال به شبکه سراسری برق، استفاده از پنل خورشیدی یا توربین بادی و استفاده از ژنراتور گازسوز نسبت به برق دار کردن چاه‌های کشاورزی اقدام کنند.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور اظهار کرد: طرح برق دار کردن چاه‌ها و تلمبه‌های آب کشاورزی دیزلی از جمله طرح‌های مصوب شورای اقتصاد است که در سال ۱۳۹۳ از محل بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سالانه تعریف و در سال ۱۳۹۴ مطابق با ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه اجرایی آن اصلاح شد.

او اضافه کرد: آخرین مصوبه در تیرماه امسال با توجه به عدم پیشرفت مناسب توسط بخش خصوصی، به منظور امکان ورود شرکت توانیر به طرح اصلاح شد. با برق دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه یا تلمبه آب کشاورزی است که سالانه حداقل یک میلیارد لیتر نفت گاز از چرخه مصرف حذف می‌شود.

محمودی اضافه کرد: بر اساس آمار‌های موجود شرکت مدیریت منابع آب ایران، هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی در کشور وجود دارد که مطابق مصوبه شورای اقتصاد، برق دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه طی ۴ سال هدف گذاری شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر