کد خبر: ۷۱۳۷۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
کد خبر : ۷۱۳۷۴۷۳
سرپرست صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران مطرح کرد؛

محبی گفت: با وجود اذعان برخی مسئولان و نمایندگان به صراحت باید گفت که هیچ فعالیت صید فانوس ماهی در خلیج فارس صورت نمی‌پذیرد.

صید فانوس ماهی تکذیب شدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پرویز محبی سرپرست صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: اصولاً ذخیره فانوس‌ماهی فقط در دریای عمان و در اعماق بیش از ۲۰۰ متر صورت می‌گیرد که فقط توسط تور ترال میان آبی و صرفاً با کشتی صیادی با مشخصه و قابلیت صید در عمق امکان‌پذیر است.

وی افزود: ایران در ذخیره فانوس‌ماهی در دریای عمان با کشور عمان مشترک است و این آبزی طول عمر کوتاه دارد.

سرپرست صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران با بیان این که حاصل فعالیت هفت ماهه سال جاری شناور‌های فانوس ماهی بالغ بر ۱۹ هزار تن صید بوده، گفت: از این میزان معادل ۸۳ درصد صید خالص فانوس ماهی صورت گرفته و در حال حاضر معادل ۵۴ فروند از ۹۴ فروند کشتی به صورت موردی بالغ بر ۹۰ درصد هم صید هدف انجام دادند.

وی ادامه داد: در سال گذشته در مجموع فعالیت‌ها صید معادل ۲۱ هزار و ۳۰۰ تن فانوس ماهی حاصل شد که در این راستا، هدف‌گذاری برنامه به صورت کامل محقق شده و معادل ۷۰ درصد مجموع صید‌ها مربوط به صید هدف بوده است.


بیشتر بخوانید: افزایش ۱۵ درصدی تولید قزل آلا در راه است


محبی با بیان این‌که در سال جاری هدف‌گذاری صید فانوس ماهی ۴۰ هزار تن است، افزود: در حال حاضر ناوگان‌های فانوس ماهی معادل ۹۳ فروند شناور بوده که در حال حاضر فقط ۵۴ فروند از این میزان در صید سال جاری شرکت دارند.

این مقام مسئول با بیان این که اصولاً به دلیل صیدگاه فانوس ماهی هیچ گونه تداخلی بین این فعالیت و فعالیت‌های صید خرد وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ضرورت تداوم و گسترش موقعیت جغرافیایی فعالیت صید فانوس ماهی با توجه به برنامه‌های توسعه آبزی‌پروری و نیازمندی کشور به پودر ماهی حیاتی و ضروری است.

وی افزود: به طور قطع و یقین به دلیل حساسیت‌های به وجود آمده در صید فانوس ماهیان ضابطه‌مندی و نظارت بر این فعالیت در کل فعالیت‌های صید و صیادی مثال زدنی است و زمان زیادی از مجموعه ستاد سازمان شیلات صرف این موضوع شده است.

محبی درباره نظارت بر صید فانوس ماهیان اظهار  داشت: بر تمام فعالیت تخلیه شناور‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی رصد و نظارت می‌گردد و اصولاً فعالیت صید فانوس ماهی به صورت تمام وقت شمارش می‌شود. همچنین نصب دستگاه وی‌ام‌اس و الزام کلیه شناور‌ها به این موضوع و تدوین آیین‌نامه استقرار ناظرین مقیم بر روی شناور‌ها از جمله اقدامات در این زمینه است.

وی با بیان این که نرخ خرید فانوس ماهی به بالای ۳۲۰۰ تومان افزایش یافته است، گفت: در بحث بومی‌سازی صید فانوس ماهیان می‌توان اذعان کرد که در حال حاضر اکثر کارکنان شناور‌ها ایرانی هستند و تعداد نیرو‌های کار خارجی از ۵۰۰ نفر در سال گذشته به ۵۰ نفر در سال جاری کاهش یافته است.

سرپرست صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات بیان کرد: با توجه به نیاز سالانه کشور به حدود ۹۰ هزار تن پودر ماهی فعالیت این ناوگان منجر به کاهش وابستگی به واردات پودر ماهی، جلوگیری از خروج ارز، افزایش اشتغال به خصوص در مناطق محروم و سواحلی، فعال‌سازی صنایع پیشین و پسین این فعالیت، کمک به توسعه آبزی پروری و کاهش قیمت تمام شده این محصول می‌شود.

وی افزود: از برنامه‌های مهمی که باید به آن پرداخته شود، ایجاد ارزش افزوده برای صید فانوس ماهی است که در حال حاضر این موضوع در دستور کار سازمان شیلات قرار گرفته است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر