کد خبر: ۷۱۳۹۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
کد خبر : ۷۱۳۹۰۱۶
وزارت صمت گزارش داد؛

در ۶ ماهه امسال صدور کارت بازرگانی ۲.۴ درصد و صدور گواهی کشف معادن ۴ درصد افزایش داشت.

افزایش ۴ درصدی صدور گواهی کشف معادن/ افزایش ۲.۴ درصدی صدور کارت بازرگانیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شاتا، بر اساس گزارش ارایه شده از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در شش ماهه اول امسال ۱۲ هزار و ۷۰۴ جواز تاسیس صنعتی صادر شده که با احتساب ۱۰ هزار و ۷۴۵ جواز تاسیس صنعتی در مدت مشابه سال ۱۳۹۷، افزایش ۱۸.۲ درصدی داشته است.

همچنین میزان اشتغال پیش بینی شده برای این جواز‌ها ۲۹۹ هزار و ۹۱۲ نفر بوده که با توجه به پیش بینی اشتغال جواز‌های صادره در شش ماهه اول ۱۳۹۷ به میزان ۲۵۹ هزار و ۸۶ نفر، افزایش ۱۵.۸ درصدی داشته است.

افزایش ۸.۵ درصدی صدور پروانه بهره برداری صنعتی

در زمینه صدور پروانه بهره برداری صنعتی نیز در شش ماهه ابتدایی امسال ۲ هزار و ۹۲۶ پروانه صادر شد که با در نظر گرفتن پروانه‌های بهره برداری صنعتی در مدت مشابه پارسال (۲ هزار و ۶۹۸ فقره) با افزایش ۸.۵ درصدی مواجه بوده است.

از سوی در حوزه معدن و با اهتمامی که وزارت صمت به موضوع اکتشافات جدید دارد، تعداد گواهی‌های کشف صادر شده در شش ماهه نخست امسال افزایش ۴ درصدی نیز داشته است.

در شش ماهه اول امسال ۲۳۶ فقره گواهی کشف صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۷ فقره بوده است.

شایان ذکر است که هزینه عملیات اکتشافی برای این گواهی‌های کشف نیز افزایش ۶۹.۳ درصدی داشته است چراکه این هزینه در شش ماهه اول امسال ۵۱۳ میلیارد ریال و در شش ماهه اول پارسال ۳۰۳ میلیارد ریال بوده است.

افزایش ۲.۴ درصدی صدور کارت بازرگانی

در حوزه تجارت خارجی نیز در شش ماهه اول سال ۳ هزار و ۵۵۸ کارت بازرگانی صادر شد که با توجه به صدور ۳ هزار و ۴۷۵ فقره کارت بازرگانی در مدت مشابه سال گذشته، با افزایش ۲.۴ درصدی مواجه بودیم.

در حوزه تجارت الکترونیک نیز تعداد گواهی‌های امضای الکترونیکی صادره با افزایش ۵۷.۷ درصدی روبه رو بوده است. در شش ماهه اول سال ۷۴ هزار و ۵۸۶ گواهی صادر شد که این رقم در مدت مشابه پارسال ۴۷ هزار و ۲۸۲ فقره بوده است.


بیشتر بخوانید: رشد صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی/ استقبال صنایع از عرضه محصولات فلزی در بورس


از سوی دیگر در بخش نرم افزار نیز، صدور پروانه‌های بهره برداری با افزایش ۱۲۰ درصدی و میزان اشتغال پیش بینی شده آن‌ها افزایش ۴۲۱.۱ درصدی داشته است.

بر این اساس در شش ماهه ابتدایی امسال ۱۱ فقره پروانه بهره برداری نرم افزار به پیش بینی اشتغال ۸۶۵ نفر و در شش ماهه ابتدایی سال گذشته ۵ فقره به میزان اشتغال ۱۶۶ نفر صادر شد.

افزایش ۶۰ درصدی جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی

همچنین در شش ماهه ابتدایی امسال ۱۵۰ فقره جواز خدمات فنی و مهندسی و در شش ماهه ابتدایی سال گذشته ۱۳۰ فقره جواز صادر شد که با افزایش ۱۹.۲ درصدی روبه رو بوده است.

از سوی دیگر تعداد جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی در شش ماهه اول امسال ۸ فقره و در مدت مشابه پارسال ۵ فقره بوده که افزایش ۶۰ درصدی داشته است.

همچنین در شش ماهه اول امسال ۷۹ پروانه تحقیق و توسعه و در مدت مشابه سال گذشته ۷۱ پروانه صادر شد و در این حوزه با افزایش ۱۱.۳ درصدی روبه رو بودیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر