کد خبر: ۷۱۴۱۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
کد خبر : ۷۱۴۱۳۴۴
رئیس سازمان نظام پرستاری مطرح کرد؛

میرزا بیگی گفت: وعده استخدام ۹ هزار پرستار در سال ۹۸ عملی نشده و روی کاغذ مانده است.

کمبود پرستار معضل اساسی و مزمن کشور/ اضافه‌ کار پرستاران قربانی کارانه شده است/ نظام پرداخت پرستاران باید اصلاح شود/ نباید پرستاران را درگیر کاغذ بازی کنیم/ وعده استخدام 9 هزار پرستار روی کاغذ مانده است/ تأخیر 18 ماهه در پرداخت کارانه و اضافه کار پرستارانبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزا بیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری در نشست خبری با اشاره به اولویت دوره پنجم مدیریت سازمان نظام پرستاری اظهار کرد: ما در این دوره اصلاح نظام پرداخت، پیگیری استخدام پرستاران و اصلاح ثبت سنجه‌های اعتباربخشی را مد نظر قرار داده‌ایم.

او ادامه داد: معتقدیم که در این دوره باید در کنار مشکلات، راهکار‌ها را مطرح کنیم و تمرکز بر روی آنها باشد.

رئیس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: ما بر مبنای منافع بیمار یا خدمت‌گیرنده مصالح را تعریف می‌کنیم و به دنبال حاشیه نیستیم، متأسفانه گاهی شاهد آن هستیم که در بیمارستان‌ها به جای آنکه به بیمار توجه شود به فرد بیمار به عنوان یک تخت یا مورد بیماری نگاه می‌شود.

میرزا بیگی با اشاره به معضل کمبود نیروی پرستار در کشور گفت: کمبود پرستار معضل اساسی و مزمن شده‌ای در کشور است، چرا که در دو سال گذشته نیروی پرستاری استخدام نشده است، وقتی کمبود پرستار داشته باشیم، بیمار آسیب می‌بیند.

او افزود: در سال‌های گذشته شاهد آن بودیم که به دلیل کمبود پرستار وقتی دو بیمار ایست قلبی در اورژانس داشتیم به دلیل کمبود نیروی پرستار نیرو‌ها مجبور بودند بین دو بیمار یک نفر را انتخاب کنند و این مسئله موجب مرگ بیمار می‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به شاخص پرستار به تخت در بیمارستان‌های کشور بیان کرد: اکنون به ازای هر تخت ۲ ونیم گروه پرستاری شامل ۱.۸ پرستار و ۱.۷ بقیه گروه پرستاری باید داشته باشیم که این اعداد بر اساس سند درمان ۱۴۰۴ و سند عرضه نیروی انسانی شکل گرفته است.

میرزا بیگی تأکید کرد: اینها مشکلات مردم و موانع خدمتی پرستاران است و در نبود پرستار این بیماران هستند که آسیب می‌بینند.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: ۱۴۰ هیئت مدیره ۹ نفره در دومین دوره انتخابات نظام پرستاری انتخاب شدند که از این تعداد ۲۵ نفر به عنوان اعضای شورای عالی پرستاری فعالیت می‌کنند.

او گفت: ۱۶۰ هزار دانشجوی پرستاری در  حدود ۲۰۰ دانشکده پرستاری داریم و تلاش می‌کنیم تا به ۱۶۰ هزار خانواده پرستاری در کشور خدمت‌رسانی کنیم.

میرزابیگی گفت: سالانه ۸۱۰ میلیون با مراجعه مردم به مراکز درمانی داریم که پرستاران به عنوان خط اول پرستاری در کشور به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند و ما به عنوان سازمان نظام پرستاری باید تلاش کنیم تا وضع اقتصاد و معیشت پرستاران را بهبود بخشیم و تلاش‌هایمان عملی و نتیجه‌گرا باشد.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: ما در پنجمین دوره مدیریت سازمان نظام پرستاری به دنبال آن نیستیم که وارد حاشیه‌ها و فرصت‌سوزی‌ها شویم و تعداد پرستاران متخلف کمتر از انگشتان دست است که به صورت قانونی به تخلفات آن‌ها رسیدگی می‌شود.

او ضمن انتقاد از نظام پرداخت پرستاران اظهار کرد: پرداخت پرستاران در قالب نرم‌افزار قاصدک محاسبه می‌شود و این نرم‌افزار پرستاران را دچار مشکل کرده است که برخلاف ادعا‌ها نوسان قاصدک مبتنی بر عملکرد نیست و وقت محور است و وقتی اضافه‌کار را ملاک پرداخت قرار می‌دهیم یعنی به جای خدمت وقت می‌فروشیم.

میرزابیگی ادامه داد: البته این موضوع را با معاونت توسعه وزارت بهداشت مطرح کرده‌ایم که وعده اصلاح آن را به ما داده‌اند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: موضوع اضافه کار و کارانه باید از هم جدا شود، چرا که در همه مشاغل دولتی رسم این است که اضافه کار پرسنل کسری از حقوق باشد و در پایان ماه پرداخت شود.

او با بیان اینکه اضافه کار پرستاران قربانی کارانه می‌شود، گفت: اضافه کار پرستاران به دلیل آنکه با کارانه پرداخت می‌شود، در برخی نقاط کشور ۱۸ ماه تأخیر در پرداخت دارد، در صورتی که باید مانند همه کارکنان دولت اضافه کار از بودجه جاری پرداخت شود.

پرستاران درگیر کاغذ بازی/ ثبت سنجه اعتبار بخشی وظیفه پرستاران نیست

میرزابیگی درباره این موضوع که برخی بیماران مطرح می‌کنند که پرستاران در استیشن پرستاری وقت می‌گذرانند و به بیمار رسیدگی نمی‌کنند، گفت: اینگونه نیست که پرستاران به بیمار بی‌اعتنایی کنند بلکه پرستاران درگیر کاغذ بازی شده‌اند و بسیاری از وقت آن‌ها صرف ثبت سنجه‌های اعتباربخشی در کاغذ و رایانه ثبت می‌شود، ثبت سنجه اعتبار بخشی وظیفه پرستاران نیست بلکه باید فردی با نظارت پرستار سنجه‌ها را ثبت کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: در برنامه چهارم و پنجم توسعه ماده قانونی داشتیم که بر طبق آن دولت موظف بود علاوه بر شمار پرستاران بازنشسته هر سال ۶ هزار نفر را استخدام کند که در مجموع سالیانه ۹ هزار پرستار استخدام می‌شد و مشکلی بر کمبود پرستار نداشتیم.

او ادامه داد: در طرح تحول سلامت نیز مجوز‌هایی از دولت گرفته شد، اما در دو سال گذشته استخدام پرستار نداشتیم و علی‌رغم کمبود‌ها و وعده‌های سازمان مدیریت هنوز استخدامی صورت نگرفته است.

میرزابیگی با اشاره به وعده وزیر بهداشت برای استخدام ۱۸ هزار پرستار در سال ۹۸ و ۹۹، گفت: این وعده که سال گذشته در روز پرستار داده شد، هنوز روی کاغذ مانده و عملی نشده است. پیشنهاد ما این است که در قانون بودجه سال ۹۹ بند قانونی مجدد مصوب شود تا مشکل استخدام و کمبود پرستار را حل کنیم.

او ادامه داد: پرستاری شغل حاکمیتی است و بیمارستان‌ها به ویژه مراکز درمانی که در مناطق محروم قرار دارند نمی‌توانند با درآمد بیمارستان پرستار استخدام کنند.

بیمارستان‌ها در مناطق محروم درآمدی ندارند 

میرزابیگی نباید به مراکز درمانی به چشم بنگاه اقتصادی نگاه کرد، چرا که بیمارستان‌ها در مناطق محروم درآمدی ندارند که بخواهند در صورت مثبت شدن تراز مالی پرستار جذب کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: استخدام سالیانه حداقل ۹ هزار نفر باید در دستور کار باشد و بیمارستان‌های مناطق محروم سهمیه استخدام داشته باشند.

او گفت: اصلاح نظام پرداخت استخدام پرستار و اصلاح کاغذبازی‌های اعتباربخشی وعده‌های وزیر بهداشت در روز پرستار سال گذشته بود که ما نیز به عنوان اولویت سازمان نظام پرستاری در دوره پنجم دنبال می‌کنیم.

میرزابیگی با اشاره به نظام پرداخت در نظام سلامت کشور، اظهار کرد: "نظام پرداخت در حوزه سلامت فیفور سرویس" است یعنی به ازای هر خدمت ضروری یا غیر ضروری در نظام سلامت سهمی به خدمت‌دهنده داده می‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: "فیفور سرویس" اژد‌های خوش اشتهای سیری ناپذیر است چرا که ما به خدمات غیر ضروری و تعداد خدمت‌ها پول می‌دهیم در صورتی که در هیچ جای دنیا اینگونه نیست که به خدمات غیر ضروری و گران قیمت پول بدهند بلکه باید به خدمت اثربخش و ضروری پول بدهیم همچنین بیمار باید حق انتخاب داشته باشد.

میرزابیگی اظهار کرد: بودجه وزارت بهداشت در یک دهه گذشته به ویژه از سال ۹۳ چند برابر شده است، اما با این وجود شاهد آن هستیم که کارانه‌ها با ۱۸ ماه تأخیر پرداخت می‌شود و رقم آن به یک سوم سقوط کرده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: نظام پرداخت کنونی موجب نارضایتی پزشک، پرستار، مدیر و مسئول کشوری شده است و باید آن را اصلاح کنیم.

او با بیان اینکه باید به سمت مراقبت در منزل برویم گفت: ما باید برای بیمارستان‌ها رقیب داشته باشیم و برخی خدمات سرپایی یا خدمات بستری در منزل به بیماری داده می‌شود البته همچنان خدمات جراحی و اورژانس باید در بیمارستان‌ها به بیماران داده شود.

میرزابیگی ادامه داد: می‌توانیم خدمات درمانی و پرستاری را به بیماران مزمن و بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابتی‌ها و برخی بیماران صعب‌العلاج که بیش از ۵۰ درصد موارد بستری در بیمارستان‌ها را تشکیل می‌دهند در منزل به بیماران بدهیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به طرح پایلوت خدمات نظام پرستاری در منزل اشاره کرد و گفت: ما ۵ بیماری را در استان‌های کرمان، البرز، همدان و برخی نقاط تهران در قالب خدمات مراقبت در منزل ارائه کردیم که این طرح با موفقیت صورت گرفت و امیدواریم به صورت کشوری ارائه شود.

او یادآوری کرد: نظام ارجاع و پرونده الکترونیکی، دو اتفاق خوب در نظام سلامت است که مراقبت در منزل به عنوان ضلع سوم باید به این دو برنامه اضافه شود از طرفی باید توجه داشت که در هیچ جای دنیا همه بیماران را فوق تخصص و متخصص ویزیت نمی‌کند و نظام ارجاع به حل این معضل در کشور کمک می‌کند.

انتهای پیام /
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Marydnnurse
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
هر سال ورودی‌های پرستاری 2یا سه برابر سال قبل میشه والا اینم اشباع میکنین
Nnnn
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
بابا نت هارو وصل کنین ما درس داریم کنکور داریم به نت هم نیاز داریم خب
Sara
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
سلام.برا ما ک از سال 97 کارانه اضافه کار ندادن. هر وقت هم کارانه میدن 50 درصدی میدن. ک اونم بین 100تا 400. جالبه ک هر روز هم ب شزح وظایفمون بیشتر اضافه میشه! و بیشتر کارامون شده کاغذ بازی تا کار بالینی! کار منشی هم ما میکنیم
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
من پرستارم یک سال و نیمه بیکارم کار گیرم نمیاد این حقه؟خدا ازشون نگذره
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
سلام گلستانی ها کارانه 14 ماه عقب هستیم و شدیدا با کمبود نیرو مواجه‌ایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
من پرستارم، ده ماهه کارانه هامونو ندادن، نه ما نه بقیه پرسنل. واسه خرج زندگی مجبوریم شغل دوم داشته باشیم. دوساله وضعیت اینجوریه، طبیعتا وقتی حقوق پرسنل الانو ندارن توانایی استخدام نیرو جدیدم ندارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
هر کدام از ما جای چهارنفر داریم کار میکنیم
و عدالتی نیست
و اسیبش به مردم میرسه
و هم به ما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
حقوق یه پرستار از راننده اسنپ کمتره، کی هست که به دادشون برسه
پاسخ ها
مهدى
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
بخدا هرشغلي داشته باشى بهتر ازپرستاری با این حقوق کم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
خب ، استخدام گنید؟!؟! اینهمه پرستاربیکارر!!!!؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
یکی به داد قشر علوم آزمایشگاهی برسه
با این همه درس سخت و سنگین همیشه توی وزارت بهداشت بهشون ظلم میشه
مجتبي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
سلام: تعداد زيادي پرستار در خانه بيكار با مدرك پرستاري و لي كجا استخدام
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر