کد خبر: ۷۱۴۲۲۶۵
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
کد خبر : ۷۱۴۲۲۶۵
گروه : همدان » همدان

فوق تخصص نوزاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: سالانه ۱۰ درصد نوزادان در کشور نارس به دنیا می آیند.

ده درصد نوزادان نارس متولد می شوندبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، بهناز بصیری فوق تخصص نوزاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی این سینا گفت: سالانه بیش از ۱۵ میلیون نوزاد در دنیا نارس به دنیا می آیند که ۱۰ درصد تولدها را شامل می شود.

او در ادامه با بیان اینکه نوزاد در داخل رحم به مدت ۳۷ تا ۴۰ هفته رشد می‌کند، گفت: نوزاد اگر در این موعد متولد شود به عنوان نوزاد رسیده تلقی می‌شود و هر نوزادی که قبل از پایان ۳۷ هفته کامل بارداری  متولد شود  نوزاد نارس به شمار  می‌رود.

فوق تخصص نوزاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان با اشاره به اینکه نوزاد زودتر متولد شده جثه‌ی کوچک تری دارد و اندازه‌ی سر او نسبت به بقیه‌ی بدن بزرگ‌تر است، گفت:  این نوزادان چربی کمتری زیر پوست ودر بدن خود دارد وبه همین علت پوست چروک به نظر می‌رسد.

بصیری با بیان اینکه پوست نوزاد نارس نازک ،شکننده و درخشان است، گفت: اگراکسیژن کافی به پوست نرسد و رنگ پوست تکبود شود از مشخصات ظاهری نوزاد نارس است.

او ادامه داد: نوزادانی نارسی که به بخش مراقبت‌های ویژه نوزدان منتقل می‌شوند به دقت از لحاظ عفونت – تغییرات در تنفس – ضربان قلب و دمای بدن تحت مراقبت قرار گیرند.

فوق تخصص نوزاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان  افزود:  تا زمانی که  نوزادان نارس به ثبات در ضربان قلب و تنفس و سطح اکسیژن خون و درجه حرارت بدن برسند با استفاده از تخت‌های مخصوص و دستگاه  آن‌ها را گرم نگه می‌دارند.

بصیری گفت: نوزادان کمتر از ۳۰ هفته معمولا از راه لوله بینی یاغ تزریق داخل و ریدی تغذیه می‌شوند تغذیه از راه لوله تا زمانی که نوزاد آنقدر بالغ شود که بتواند به تکامل و هماهنگی در مکیدن بلعیدن و تنفس برسد درمان‌های مورد نیاز نوزاد نارس است.

از هر ۱۰۰۰ نوزاد متولد شده حدود ۸ نوزاد به دلیل تولد زودرس می میرند .

حدود ۸ درصد از نوزادان نارس شانس زنده ماندن ندارند اما با مراقبت های ویژه بعد از تولد بیش از ۹۰ درصد نوزادان نارس می توانند زندگی عادی داشته باشند .

انتهای پیام/م

تولد سالانه  ۱۵ میلیون نوزاد نارس در دنیا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر