کد خبر: ۷۱۴۳۱۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
کد خبر : ۷۱۴۳۱۴۱
معاون آموزشی وزیر بهداشت مطرح کرد؛

لاریجانی گفت: به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید شده تا مواردی که با مکاتبات معرفی می‌شوند را بررسی کنند.

افزایش ۳۲ درصدی ورودی رشته‌های علوم پزشکی در سال ۹۸/ دستور معاون وزیر به دانشگاه‌هابه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی معاون آموزشی و زیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اینکه حوزه آموزش علوم پزشکی در کنار برنامه‌های تحولی و امور جاری، با چالش‌هایی نیز مواجه است گفت: لازم است دقت شود آموزش علوم پزشکی با سایر حوزه‌های کشور متفاوت است و افزایش نسنجیده ظرفیت‌ها می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به کشور وارد کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه محاسبات نیروی انسانی نظام سلامت به شکلی دقیق صورت گرفته گفت: این محاسبات با در نظر گرفتن نیاز‌های کشور، منابع و اعتبارات و همچنین استاندارد‌های آموزشی و تجهیزات صورت گرفته و اگر کسی نظری داشت در بازه‌های یک ساله اصلاح می‌شود.

او ادامه داد: این محاسبات محاسبات دقیقی است و طبق برآورد‌ها نباید کشور را به جایی برسانیم که فارغ التحصیلان علوم پزشکی بیکار باشند در عین حال هم باید به نحوی باشد که نیاز‌های جامعه پاسخ داده شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه علیرغم خواست و تلاش وزارت بهداشت افزایش چشمگیری در ورودی‌های رشته‌های علوم پزشکی صورت گرفت، گفت: در سال ۹۷، حدود ۲۷ هزار نفر ظرفیت اعلام شده است و در سال ۹۸ هم همین ظرفیت را اعلام کردیم. اما آنچه توسط سازمان سنجش کشور به دانشگاه‌ها معرفی شده است، در نهایت سال ۹۷ با ۱۰ درصد افزایش ورودی دانشگاه‌ها و در سال ۹۸ با ۳۲ درصد افزایش روبرو بوده ایم.


بیشتر بخوانید: شناسایی استادزاده‌های متخلف انتقال از دامپزشکی به پزشکی تا یک ماه آینده


دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصص گفت: مشکل ما این است که در برخی دانشگاه‌ها ۴۰ درصد افزایش ورودی در رشته پزشکی، ۳۰ درصد افزایش در دندانپزشکی، ۲۹ درصد در داروسازی و در رشته فیزوتراپی ۴۲ درصد و ... ورودی‌ها افزایش یافته است.

او عنوان کرد: خیلی تلاش شد تا ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی افزایش بی رویه نیابد چرا که این امر به صلاح کشور نیست. از طرفی هزینه تربیت نیروی علوم پزشکی بسیار بالا است و نیاز به تجهیزات و فیلد بالینی دارد. اینگونه نیست که دانشجوی پزشکی فقط کلاس درس بخواهد بلکه نیاز به آزمایشگاه، بیمارستان، کلینیک و ... دارد که زیرساخت‌ها برای افزایش ظرفیت فراهم نیست

لاریجانی ادامه داد: چنانچه ظرفیت‌ها بدون محاسبه افزایش یابد کیفیت آموزش در رشته‌های علوم پزشکی بسیار افت می‌کند و از سوی دیگر ظرفیت کار برای این تعداد فارغ التحصیل در رشته‌های علوم پزشکی وجود ندارد. اگر اجازه بدهیم بدون محاسبه ظرفیت‌ها زیاد شود تا چند سال آینده تعداد فارغ التحصیلان بیکار رشته‌های علوم پزشکی بسیار زیاد می‌شود که بار اقتصادی و اجتماعی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به بحث سهمیه‌ها گفت: ایثارگران و خانواده‌های شهدا مورد احترام تمام جامعه هستند و اگر این عزیزان نبودند مرز‌های کشور از دست می‌رفت، اما باید دقت شود که سهمیه‌ها به نحوی اعمال نشود که اختلاف فاحشی بین پذیرفته شودگان سهمیه و آزاد در دانشگاه‌ها ایجاد شود.

لاریجانی به شایعاتی که درخصوص صندلی فروشی در رسانه‌ها عنوان شده اشاره کرد و گفت: سازمان سنجش اسامی را به دانشگاه‌ها می‌دهد و دانشگاه‌ها براساس معرفی سازمان سنجش کشور ثبت نام می‌کنند یعنی وزارت بهداشت بعد از ثبت نام در این چرخه قرار می‌گیرد.

او افزود: با توجه به الکترونیکی بودن اطلاعات، تمام معرفی‌ها و ثبت نام‌ها در چند سال گذشته مجدد کنترل می‌شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خطاب به مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: لازم است مسئولین دانشگاه‌ها نسبت به این امر هوشیار باشند و افراد معرفی شده سازمان سنجش را با ثبت نامی‌های دانشگاه چک کنند. ضمن اینکه تیمی هم در وزارت بهداشت این کار را انجام می‌دهد.

دستور معاون وزیر به دانشگاه‌های پزشکی برای مقابله با صندلی فروشی

او در پایان یادآوری کرد: به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید شده تا مواردی که توسط سازمان سنجش و خصوصا با مکاتبات معرفی می‌شوند نیز بررسی کنند و چنانچه با مورد مشکوکی روبرو شدند از طریق وزارت بهداشت پیگیری کنند.

انتهای پیام/

افزایش ۴۰ درصدی ظرفیت در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر