کد خبر: ۷۱۴۶۸۹۴
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
کد خبر : ۷۱۴۶۸۹۴
شهردار مشهد:

شهردار مشهد گفت: مشهد در حوزه شهرسازی، شهری توانمند است و در سطوح مختلف قابل قبول و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مشهد در حوزه شهرسازی، شهری توانمند استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،   محمدرضا کلائی شهردار مشهد در مراسم روز "شهرساز" که با حضور جمعی از اعضای شورای شهر مشهد و فعالان حوزه شهرسازی برگزار شد، گفت: یکی از دغدغه‌های ما ایجاد هماهنگی درحوزه مباحث شهرسازی و هوشمند سازی با توجه به عزمی است که مدیریت شهری برای تحقق شهر هوشمند دارد، است.

او تصریح کرد: مشهد در حوزه شهرسازی، شهری توانمند است و در سطوح مختلف قابل قبول و حرف‌های زیادی برای گفتن دارد بنابراین ایجاد هماهنگی میان هوشمند سازی و شهرسازی تاثیرات بسیار زیادی در توسعه شهر دارد.

شهردار مشهد با بیان اینکه نگرانی ما از این است که مفهوم "هویت" در مسیر تحقق این امر، نقش بازدارنده ایفا کند، گفت: با توجه به ارزش این مفهوم، این سوال مطرح می‌شود که چرا نظرات متفاوتی درحوزه هویت و توسعه داریم؟

کلائی افزود: در شهر نقطه نظرات متفاوتی در خصوص هویت وجود دارد، در این میان برخی هویت و پاسداشت هویت را متوقف کردن امر توسعه می‌دانند. هرچند که نمی‌خواهم در این میان داوری کنم، اما به نظر می‌رسد باید در خصوص مفهوم هویت تامل بیشتری داشته باشیم.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه در برخی تعریف‌های روانشناسی معتقدند؛ هویت یعنی برآیندمعتقدند در طول زمان، گفت: در حقیقت هویت در طول زمان و برآمده از کارکرد‌های مختلف شکل می‌گیرد، به گونه‌ای که هرجا هویت را از کارکرد جدا کنیم آن هویت نمی‌تواند پایدار باشد.

او تصریح کرد: دربسیاری از محیط‌ها و پهنه‌ها خوشحال هستیم که توانسته ایم بخشی از ابنیه را نگاه داریم و آن‌ها را به عنوان مظاهر هویت در نظر بگیریم در حالی که واقعیت این است که پایداری آن‌ها به کارکردشان متناسب با زمان برمی گردد.

کلائی با بیان اینکه نمی‌توانیم قائل به این باشیم که می‌خواهیم ازهویت بافت‌های شهری محافظت کنیم، اما هیچ ایده‌ای در خصوص کارکرد آن‌ها نداشته باشیم، ادامه داد: معتقدم ما با یک پاردوکس و اختلاف نظر در این نقطه روبه رو هستیم.

او تصریح کرد: در نگاه اول، باید دید آیا قائل به وجود هویتی مستقل از کارکرد هستیم که آن را پاس بداریم یا اینکه به آن چیزی که واجد ارزش است یا آن عناصر هویتی که باید کارکرد متناسب خود را با زمان در چهارچوب تعریف خودشان ادامه بدهند از این طریق پویا بمانند، معتقد هستیم.

شهردار مشهد گفت: معتقدم اگر بخواهیم از مفهوم و هویت منطقه و مکانی دفاع و حراست کنیم باید به دنبال نوع کارکرد آن باشیم و از کارکردش حمایت کنیم.

کلائی افزود: شاید این اشکال از ما و امثال ما بوده است که نتوانسته ایم مشوق‌های لازم را برای ادامه کارکرد‌ها فراهم کنیم و اکنون درگیر این اختلاف نظر مهم شده ایم.
 
انتهای پیام// ز.م
 

در خصوص مفهوم هویت باید تامل بیشتری شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر