کد خبر: ۷۱۴۸۹۱۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
کد خبر : ۷۱۴۸۹۱۱
معاون محیط زیست لرستان خبر داد؛

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان از تبدیل «خروسان» ازنا به منطقه شکار و صید ممنوع خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،نبی الله قائدرحمت معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، از اضافه شدن بند خاکی «خروسان» ازنا، به مناطق شکار و صید ممنوع این استان خبر داد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بند خاکی «خروسان» شرایط یک تالاب مصنوعی را دارد و بر اساس سرشماری‌های صورت گرفته، سالیانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی است که پس از مکاتبات و پیگیری‌های صورت گرفته با سازمان حفاظت محیط زیست و طرح موضوع در کمیته‌های تخصصی، با استناد به بند «و» ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، از تاریخ ۱۸ آبان ماه ۹۸ به مدت پنج سال برای حفاظت از تنوع زیستی استان، به عنوان منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع اعلام شد.

او در خصوص وضعیت تالاب، اظهار داشت: این تالاب، در اثر ایجاد یک سد خاکی چند منظوره در سال ۱۳۷۱ توسط جهاد سازندگی به وجود آمده که مساحت سطح آبی آن ۷.۱۲ هکتار است و در آخرین سرشماری ۱۲۰ گونه پرنده در آن مشاهده شده که از این تعداد، ۳۵ گونه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی و ۸۵ گونه خشکزی بوده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، از گونه‌های شاخص این محدوده به اردک سرسبز و بلوطی، باکلان، فلامینگو، چنگر معمولی، کشیم بزرگ، چارخو و کاکایی سرسیاه اشاره کرد و گفت: ارزش‌های تفرجی – گردشگری این منطقه طی چند دهه اخیر باعث شده که حمایت‌های مردمی برای حفاظت و استفاده خردمندانه از پتانسیل‌های این منطقه خصوصا در بحث پرنده نگری بیشتر شود.

قائد رحمتی گفت: وسعت این منطقه که در حوزه استحفاظی شهرستان ازنا واقع شده، حدود ۷۵۰ هکتار است و با اضافه شدن این سطح به مناطق شکار و صید ممنوع استان، وسعت این مناطق به ۲۴۵۳۹۸ هکتار افزایش یافته است.

او اظهار داشت: وسعت مناطق شکار و صید ممنوع استان سطحی معادل۶۶.۸ درصد مساحت استان است که با ارتقاء سطح این مناطق، وسعت مناطق تحت مدیریت در لرستان به ۱۶ درصد مساحت استان افزایش می‌یابد.

 

انتهای پیام/پ

برخورد با شکارچیان متخلف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر