کد خبر: ۷۱۴۹۹۹۱
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
کد خبر : ۷۱۴۹۹۹۱
گروه : گیلان » رشت

امدادگران اورژانس گیلان ۲۳ نفر را که بر اثر استنشاق گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شده بودند نجات دادند.

نجات ۲۳ نفر از مرگ بر اثر استنشاق گاز منوکسید کربن / شهروندان توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرندبه گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، پیمان اسدی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان امروز گفت: امدادگران اورژانس گیلان از ابتدای پاییز تاکنون ۲۳ نفر را که بر اثر استنشاق گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شده بودند نجات دادند.

او با اشاره به اینکه رده سنی این افراد ۲۰ تا ۸۰ سال بودند، افزود: ۱۰ نفر از این افراد زن و ۱۳ نفر مرد هستند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان گفت: با توجه به سرد شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی شهروندان با رعایت نکات ایمنی از بروز مسمومیت با گاز منوکسیدکربن و خطرات ناشی از آن جلوگیری کنند.

پیمان اسدی، با بیان این که استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) بسیار مهم است به شهروندان، تاکید کرد: از راه اندازی بخاری‌های بدون دودکش در محیط بسته خودداری کرده و مسیر‌های دودکش از نظر نشت گاز‌های سمی و مسدود نبودن کنترل کنند.

او، توجه به داغ بودن دودکش را بهترین آزمایش برای عملکرد درست دودکش در خروج گاز‌های سمی عنوان کرد و افزود: دلیل سرد بودن دودکش بخاری خارج نشدن محصولات احتراق و گاز‌های سمی است که در این صورت باید ضمن رفع این نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتی از در، یا پنجره هوای محیط را تهویه کرد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان، با بیان این که داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها برای جلوگیری از خاموش نشدن بخاری و جلوگیری از انتشار گاز CO بسیار مهم است، گفت: رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز باید آبی باشد، اگر رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی باشد، حتما سامانه سوخت رسانی نقص دارد و اکسیژن محیط کم شده است که به سرعت باید بررسی و رفع شود.

پیمان اسدی افزود: در صورت استفاده از بخاری و شومینه، علاوه مسدود نبودن همه روزنه‌های جریان هوا در خانه و به ویژه اتاق خواب، از نصب آبگرمکن در حمام و روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری شود.

او، با تاکید بر این مطلب که بایستی از قراردادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب خودداری کرد، گفت: برای تعمیر وسایل گرمایشی فقط از افراد با تجربه کمک بخواهید تا اعضای خانواده از خطر گازگرفتگی در امان باشند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان، به علائم مسمومیت با منوکسید کربن اشاره کرد و افزود: گازگرفتگی مانند بیماری آنفولانزا علائمی نظیر سردرد، سرگیجه، ضعف و بی حالی، تهوع و استفراغ، نداشتن تعادل هنگام راه رفتن، خواب آلودگی، تندتند نفس کشیدن و بی قراری در فرد ایجاد می‌کند.

پیمان اسدی، با اشاره به کمک‌ها اولیه به فرد مسموم شده، گفت: اولین کار، خارج کردن فرد مسموم از محل آلوده و ورود آن‌ها به هوای آزاد است که نجاتگر باید برای ورود به محل پر از گاز سمی، روی دهان خود را با دستمال مرطوب پوشانده و وارد محل شده، در و پنجره‌ها را سریعا باز کند، با اورژانس ۱۱۵ و آتش نشانی تماس گرفته و آدرس دقیق بدهد.

او، با تاکید بر اینکه هیچ نوع خوراکی و نوشیدنی به بیمار داده نشود، تصریح کرد: اتصالات گاز را بسته و از روشن کردن لامپ و آتش خودداری کنید.

 

انتهای پیام/م.ع

 ۲۳ نفر در گیلان از  مرگ بر اثر گازگرفتگی نجات یافتند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر