کد خبر: ۷۱۵۶۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
کد خبر : ۷۱۵۶۳۴۲
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت مطرح کرد؛

موهبتی گفت: یک هزار میلیارد تومان بابت هزینه‌های سال ۹۸ به ارائه دهندگان خدمت پرداخت شده است.

بیمه سلامتبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، طاهر موهبی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت صبح امروز در نشست خبری که در ساختمان مرکزی بیمه سلامت برگزار شد، اظهار کرد: علی‌رغم شرایط خاص کشور بیمه سلامت با نظم خاصی پرداخته‌های خود را به ارائه دهندگان خدمت انجام داده‌ است. یک هزار میلیارد تومان بابت هزینه‌های سال ۹۸ پرداخت شده که البته بخش اندکی از آن که برای بخش دولتی بوده تا پایان هفته جاری یا اواسط هفته آینده پرداخت خواهد شد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: در حال حاضر داروخانه‌های بخش خصوصی را تا شهریور ۹۸ و مراکز ارائه‌دهنده خدمات بخش خصوصی تا مرداد طلب خود را دریافت کرده‌اند. مراکز بخش دولتی نیز ۷۰ درصد از هزینه‌های مرداد ۹۸ را دریافت کرده‌اند و پرداخت هزینه‌های مراکز مختلف در سه استان باقی مانده که بخش عمده آن مربوط به استان تهران است.

موهبتی تأکید کرد: با توجه به محدودیت‌های اعتباری اولویت بیمه سلامت مربوط به استان‌ها محروم و کم برخوردار است که به طور کلی بدهی ما به داروخانه‌ها ۲ و نیم ، بخش دولتی ۳ و نیم و مراکز خصوصی بین ۳ و نیم تا ۴ ماه است.

او در  ادامه افزود: وضعیت بیمه سلامت بهتر از گذشته است و بیمه سلامت قصد دارد در دی ماه پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان را با حضور وزیر بهداشت راه‌اندازی کند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: ایجاد پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان در قانون بودجه سال ۸۳ آمده است که این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز به صراحت ذکر شده و برای انجام این کار در دو سال اول هیچ اعتباری بابت اجرای طرح تخصیص داده نشده بود، اما خوشبختانه امسال بودجه مورد نیاز برای راه‌اندازی پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان در نظر گرفته شده و زمینه‌های مختلف برای آن فراهم شده. مجوز‌های لازم نیز از کمیته‌های سه نفره اخذ شده است.


بیشتر بخوانید: ابلاغ ۴۳۰ راهنمای بالینی در بیمه سلامت/ قواعد بیمه گری در نسخه پیچی الکترونیک، کنترل خواهد شد


موهبتی افزود: پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان باعث شد تا اطلاعات افراد تحت پوشش در صندوق‌های بیمه‌گر مختلف مانند: تأمین اجتماعی، نیرو‌های مسلح و کمیته اطلاعات در این پایگاه به ثبت برسد و این به نوعی کمک زیادی در رفع هم‌پوشانی و حذف دفترچه‌های کارورزی بیمه می‌کند.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۸ دستگاه دیگر بیمه درمانی خاص خودشان را دارند و بر اساس قانون باید تمام اطلاعات بیمه‌شدگان در پایگاه اطلاعات برخط متمرکز و به ثبت برسد؛ البته باید بگویم که معاونت‌هایی در این زمینه وجود دارد و دستگاه‌های مختلف مکلف هستند تا اطلاعات بیمه‌شدگان خود را در پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان سلامت وارد کنند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: استحقاق سنجی بر اساس اطلاعات پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان پایگاه سلامت انجام می‌شود و  استعلام افرادی که در بخش‌های دولتی، خصوصی، خیریه خدمات دریافت می‌کنند از این پایگاه انجام می‌گیرد که آیا فرد دریافت‌کننده خدمت دارای دفترچه بوده و یا دفترچه بیمه‌اش تا چه تاریخی اعتبار دارد.

موهبتی یادآوری کرد: راه‌اندازی پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان در دراز مدت باعث کاهش حذف دفترچه می‌شود و ۱۴ آذر ۹۸ اولین استعلام استحقاق سنجی از سوی وزارت رفاه به ما داده می‌شود.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد: با راه‌اندازی پایگاه اطلاعات برخط بیمه‌شدگان، هزینه‌های هر فرد به ثبت می‌رسد و با انجام استحقاق سنجی قواعد بیمه‌گیری کنترل می‌شود.

او ادامه داد: پوشش بیمه جباری علی‌رغم قطعی اینترنت در حال انجام است و کار آن در دفاتر با تأخیر جلو نرفته است. با توجه به دوره انتظار ده روزه توصیه می‌شود مردم کار را به روز‌های آخر نسپارند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: امروز تعویض مفصل جزو عمل‌های جراحی پر هزینه در بیمه سلامت است و درمان آن نقش کلیدی در سبد سلامتی مردم دارد.

موهبتی افزود: گام بعدی بعد از اجرای پوشش بیمه اجباری، این است که افراد باید سه برابر تعرفه دولتی اگر در مدت ۶ ماه خود را بیمه نکنند حق بیمه را حتی در بخش دولتی پرداخت کنند.

او تأکید کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمد بیمارستان‌های دولتی از سازمان بیمه سلامت تأمین می‌شود که ما آن‌ها را خرید خدمت می‌کنیم و امیدواریم در فصل بودجه توجه ویژه‌ای به بیمه سلامت شود.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: امروزه از سی تی اسکن و کار‌های تصویربرداری القایی و غیر ضروری جلوگیری می‌شود و ما باید این روند را با هدف کاهش هزینه‌ها اجرا کنیم. خوشبختانه امروزه با وجود ۴۳۰ راهنمای بالینی، هزار و ۴۰۰ خدمت تصویربرداری به صورت آنلاین کنترل می‌شود.

کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی هزینه ها با اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی

موهبتی اضافه کرد: با اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی رسیدگی به اسناد با سرعت بیشتری انجام می‌شود و به طور کلی در حدود ۴ هزار میلیارد تومان هزینه‌ها کاهش پیدا کرده است.

او گفت: در حال حاضر با اجرای طرح پوشش بیمه اجباری ۸۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند و ۴۸۷ هزار نفر درخواست ارزیابی وسع داده‌اند.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: موافق کاهش خدمات به خصوص برای مناطق محروم نیستیم و نمی‌توانیم تعرفه‌ها را ارزان کنیم. امیدوارم در تداوم حمایت‌های قبلی از بیمه سلامت بودجه این سازمان واقعی باشد همچنین ما باید اشکالات سامانه ارزیابی وسع وزارت رفاه را برطرف کنیم..

موهبتی یادآوری کرد: آموزش‌های لازم به دفاتر پیشخوان در زمینه ثبت نام از مردم در طرح پوشش بیمه اجباری انجام شده است. در خصوص ارتباط با مردم دچار نقص‌هایی هستیم که باید هر چه سریع‌تر آن را رفع کنیم و بیمه سلامت باید آخرین جایی باشد که هزینه‌ها در آن کنترل می‌شود. خوشبختانه در سازمان بیمه سلامت ما توانسته‌ایم ۸ درصد از هزینه‌ها را کاهش دهیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر