کد خبر: ۷۱۵۸۶۳۶
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
کد خبر : ۷۱۵۸۶۳۶
گروه : کرمان » کرمان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ریگان گفت:سوسمار دم تیغی ایرانی یکی از گونه های نادر حیات وحش است که در دشت ریگان زندگی می کند.

حمزه ابراهیمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ریگان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، گفت: گونه نادر منحصر به فرد سوسمار دم تیغی ایرانی که شش سال قبل در دشت سیف الدینی ریگان مشاهده شده بود به تازگی در دشت‌های این شهرستان هم مشاهده شد.

او بیان داشت: سوسمار دم تیغی ایرانی حدود ۱۴۷ سال پیش ازسوی محققی بنام استرُچ درحاشیه کویر لوت مشاهده و توصیف شد و ۱۳ سال بعد هم محققی بنام بولانژه حضور این گونه کمیاب سوسمار را در حوالی ریگان گزارش کرد.

رئیس اداره محیط زیست ریگان عنوان کرد: پس از گذشت بیش از یک قرن سوسمار دم تیغی ایرانی ۶ سال قبل با تلاش دانشجویی علاقه‌مند در دشت سیف الدینی در ۶۵ کیلومتری جنوب شهرستان ریگان مشاهده و زنده گیری و پس از کار‌های مطالعاتی در همین دشت رها شد.

ابراهیمی ابراز کرد: بر اساس قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست گونه مذکور تحت حمایت و حفاظت است و چون در معرض تهدید و احتمال انقراض نسل قرار دارد مردم باید در حفظ آن بکوشند.

او افزود: سوسمار دم تیغی ایرانی در بخش شرقی فلات مرکزی ایران، جنوب غربی پاکستان و جنوب افغانستان در زیستگاه‌های بیابانی و نیمه بیابانی خشک در دشت‌های ریگزار، سنگریزه‌ای و سنگلاخی با پوشش گیاهی بوته‌ای، درختچه‌ای زندگی می‌کند.

رئیس اداره محیط زیست ریگان افزود: این گونه روز‌های گرم و آفتابی در اواسط روز فعالیت و لانه آن شامل سوراخ‌هایی است که در زمین حفر می‌کند.

ابراهیمی گفت: تاکنون در ایران بیش از ۱۲۵ گونه سوسمار شناسایی شده اند که به هیچ وجه سمی نبوده و از ارزش بسیار بالایی در حفظ و تعادل اکوسیستم‌ها برخوردار هستند.

او اظهار کرد:این سوسمار دم تیغی بر اساس شرایط منطقه تغییر رنگ نیز می‌دهد .

شهرستان ریگان با زیستگاه گونه‌های نادر جانوری تا مرکز استان ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد.

وجود گونه نادر سوسمار دم تیغی در دشت ریگان

انتهای پیام/ی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر