کد خبر: ۷۱۵۹۹۷۹
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
کد خبر : ۷۱۵۹۹۷۹
گروه : کرمان » کرمان

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد گفت: اجرای این پروژه نقش مؤثری در بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی روستا‌ها ایفا می‌کند .

پروژه بین المللی ترسیب کربن، گامی مؤثر در توسعه پایدار روستاییبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  مژده کلانترزاه مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد با بیان اینکه پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد کرمان دومین پایلوت در ایران بعد از خرسان جنوبی است، گفت: این پروژه پس از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دفتر عمران سازمان ملل، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و استانداری کرمان در سطح ۱۳۸ هزار هکتار ۳۴ روستای هدف طرح از نیمه دوم سال ۹۱ وارد فاز اجرا شد.

او با بیان اینکه ماهیت اجرای این پروژه زیست محیطی برای کاهش و کنترل آلودگی‌های ناشی از افزایش co۲ جو با ترسیب کربن carbon sequestration یا به عبارتی رسوب کربن در خاک و اندام‌های گیاهی است، افزود: این کار از طریق آگاه سازی، توانمند سازی و مشارکت جوامع محلی در امر حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از عرصه‌های منابع طبیعی و همکاری و همراهی روستاییان در راستای اجرای توسعه پایدار روستایی صورت می‌گیرد.

کلانترزاده با بیان اینکه تاکنون برای تحقق اهداف پروژه، اقدامات بسیار ارزشمندی از سوی تیم طرح در زمینه توسعه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی صورت گرفته است، گفت: این اقدامات در ۲۷ روستای هدف طرح، طی ۴ فاز درحال اجرا است.

او گفت: از مهم‌ترین اقدامات این طرح، می‌توان به سازماندهی جامعه محلی و تشکیل ۱۳۰ گروه توسعه روستایی با هزار و ۷۸۰ نفر عضو و راه اندازی شرکت تعاونی فراگیر توسعه روستایی با ۷۸۰ نفر عضو از اعضای گروه توسعه پروژه ترسیب کربن اشاره کرد.

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد از راه اندازی ۲۵ صندوق خرد اعتباری در ۲۵ روستای پایلوت پروژه از محل آورده اعضا و تقویت صندوق از سایر منایع بین المللی، ملی و استانی سخن گفت و افزود: تاکنون ۶۵۰ فقره وام برای ایجاد کسب و کار‌های خرد و خانگی به متقاضیان عضو پروژه اعطا شده است.

او با بیان اینکه در روند این پروژه، ارزیابی مشارکتی منابع روستایی به روش PRA به منظور شناسایی سرمایه‌ها و نیاز‌های روستا‌ها صورت گرفت، افزود: سرمایه‌های انسانی، اجتماعی، اقتصادی، فیزیکی و زیست محیطی روستا‌های پایلوت از سوی تیم طرح شناسایی و برای به حرکت در آمدن این سرمایه‌ها برنامه ریزی مشارکتی انجام شد.

کلانترزاده تغییر کاربری سرمایه‌های فیزیکی بدون استفاده در روستا‌های پایلوت پروژه را از دیگر نتایج این پروژه عنوان کرد و بیان داشت: در سال ۹۴ بنا به درخواست اهالی روستای ده سیف و نیازسنجی‌های صورت گرفته، حمام عمومی این روستا با مشارکت دهیاری و شورای روستا، تغییر کاربری و به خانه صنایع دستی تبدیل شد که در حال حاضر مکانی برای عرضه و فروش تولیدات صنایع دستی روستا‌های پایلوت طرح است.

او از تغییر کاربری و ساماندهی مدرسه متروکه روستای امیر آباد به کارگاه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای سخن گفت و افزود: تاکنون ۴ دوره آموزش خیاطی با مشارکت اداره کل فنی و حرفه‌ای در این کارگاه برگزار و گواهی آموزشی برای هنرجویان صادر شده است.

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد افزود: با مشارکت اداره آموزش و پرورش شهداد، اداره کل فنی و حرفه‌ای استان کرمان و هنرجویان خیاطی عضو پروژه، پوشاک مدارس شهداد برای اولین بار در سال‌های ۹۵ در شهداد تولید شد و هم اکنون در حال برنامه ریزی برای تبدیل این کارگاه به یک واحد تولیدی از طریق شرکت تعاونیوابسته به پروژه هستیم.

او اظهار کرد: در راستای اجرای نیاز سنجی‌های آموزشی، دوره‌های پته دوزی، قالی بافی، گلیم بافی و تابلو فرش با اعزام مربی فنی و حرفه‌ای به روستا‌های متقاضی انجام شد.

کلانترزاده گفت: بنا به نیاز اهالی روستا‌های همت آباد علیا و ده سیف، دو بوستان با مشارکت دفتر امور روستایی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان، بخشداری و دهیاری در حال احداث است.

او اظهار کرد: در راستای کاهش و کنترل بیابان زایی، جلوگیری از حرکت ماسه‌های روان و بهبود معیشت ساکنان روستاها، ۴۰۰ هکتار عملیات جنگلکاری با گونه گز و ۱۵ کیلومتر تله رسوب گیر از طریق عقد قرارداد با جامعه محلی عضو پروژه و نظارت کارشناسان فنی صورت گرفته است.

مدیر اجرایی پروژه بین المللی ترسیب کربن شهداد افزود: عملیات آبخیزداری در سطح ۶۰ هزار هکتار روستای رودخانه به منظور مدیریت سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از خسارت به اراضی کشاورزی و منابع روستا‌های پایین دست با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرا است.

شهداد در تقسیمات سیاسی در جنوب شرق استان واقع شده است، محدوده اجرای طرح از غرب به ارتفاعات سیمک و پلوار و از طرف شمال، شرق و جنوب به عارضه طبیعی کلوت‌ها و نهایتا اراضی کویر منتهی می‌شود. میانگین بارندگی در این منطقه ۵۰ میلی متر، تعداد روز‌های آفتابی ۲۴۰ روز، دامنه تغییرات دما از منفی ۸ تا ۵۸ درجه سانتی گراد، جهت وزش باد غالب از شمال شرق و ۸۰ درصد منطقه دشتی تحت تأثیر فرسایش بادی متوسط تا شدید است.

منطقه شهداد از نظر اقلیمی یکی از خشک‌ترین نقاط ایران و جز اقلیم فراخشک محسوب می‌شود و دارای طول دوره خشکی ۳۶۰ روز است که باعث تبخیر زیاد و تجمیع نمک در سطح خاک می‌شود و با توجه به شرایط اقلیمی فراخشک در دشت، شرایط خشک سرد در مناطق کوهستانی و نبود استقرار پوشش گیاهی این منطقه به شدت تحت تأثیر بارش‌های رگباری و فرسایش آبی است.

شرایط موجود، باعث ناپایداری خاک، حرکت ماسه‌های روان به سمت روستاها، پر شدن مسیر آب قنوات، تخریب اراضی کشاورزی و باغی، کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و دامی، بی انگیزه شدن کشاورزان و نبود درآمد کافی برای تأمین نیاز‌های ضروری، تخلیه روستاها، تجمع ماسه‌های روان در روستا‌ها به دلیل نبود فعالیت، مدفون شدن روستا‌ها زیر تلی از ماسه‌های روان و از دست رفتن امنیت در منطقه می‌شود. مشابه چنین وضعیتی در روستاهایی، مانند: مهدی آبادی و حسین آباد وجود دارد که قطعا اجرای پروژه ترسیب کربن با جلب مشارکت جامعه محلی و حمایت مسئولان، می‌تواند نقش مهمی در بیابان زدایی، اشتغالزایی، کاهش مهاجرت، حفظ و ارتقای امنیت و توسعه پایدار روستا‌ها ایفا کند.

انتهای پیام /س

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر