کد خبر: ۷۱۶۰۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
کد خبر : ۷۱۶۰۹۱۲
آذری جهرمی در دیدار با همتای آذربایجانی خود مطرح کرد:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نمایشگاه بین المللی ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته باکو با همتای آذری خود دیدار و گفتگو کرد.

وزارت ارتباطاتبه گزارش  حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد آذری‌جهرمی در ادامه دیدار‌ها و رایزنی‌های بین المللی خود در جریان سفر به جمهوری آذربایجان در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی باکوتل ۲۰۱۹ با رامین قلی‌زاده وزیر ارتباطات و حمل و نقل جمهوری آذربایجان، دیدار کرد.
در این دیدار دو طرف ضمن تاکید بر گسترش روابط، روند تسریع اجرای تفاهمات و توافقات گذشته را بررسی کردند و در جریان این مذاکرات هر یک از طرفین دستوراتی را برای اجرای شدن هر چه سریعتر توافقات پیشین صادر کردند.

تداخل فرکانسی مرزی بین دو کشور، مبالات مالی پستی، گسترش همکاری‌ها در حوزه امنیت سایبری و توسعه روابط سازمان فناوری ایران با مرکز نوآوری جمهوری آذربایجان از جمله مباحثی بود که دو طرف در این دیدار درباره آن گفتگو کردند.

آذری جهرمی در این دیدار تاکید کرد: جمهوری آذربایجان فضای رو به رشد خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دارد و همکاری‌های خیلی عمیقی بین وزارت ارتباطات ایران و مجموعه وزارت ارتباطات و حمل و نقل آذربایجان وجود دارد؛ بنابراین این یک فرصت بسیار خوب برای شرکت‌های دو کشور است تا بازار خود در منطقه توسعه دهند و طرح «منطقه قوی‌تر» را به طور عملی محقق کنند، هر چند نتایج آن نیز روز به روز روشن‌تر و ملموس‌تر می‌شود.

رامین هم با تاکید بر اهمیت توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: از اینکه یکبار دیگر دعوت ما برای حضور در نمایشگاه باکوتل را پذیرفتید تشکر می‌کنم و بسیار روشن است که روسای جمهور ایران و آذربایجان و همچنین مردم دو کشور روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند که نتایج مثبت این رابطه را هم ما می‌توانیم در مناسبات و همکاری‌های دوجانبه بین وزارتخانه‌های دو کشور مشاهده کنیم و امیدوارم این روند بیش از پیش توسعه و گسترش پیدا کند.

در پایان این دیدار نیز محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره این دیدار و نتایج مذاکرات دوجانبه گفت: روابط دوجانبه ایران و آذربایجان به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خوبی در حال پیشرفت است. تفاهماتی که در این مدت با آذربایجان پیگیری می‌کردیم در حال اجرایی شدن است. هم اکنون سه شرکت ایرانی به طور رسمی فعالیت‌های خصوصی خود را در مرکز نوآوری این کشور آغاز کرده اند.

وی افزود: این سرآغاز یک حرکت اقتصادی بود که ما از قبل شروع کردیم و امروز به نتیجه رسیده است تا بر پایه تفاهمات سیاسی که بین دو کشور بود شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت‌های ایرانی بتوانند در این کشور حاضر شوند و به توسعه بازار خود بپردازند.

آذری جهرمی با بیان اینکه در این دیدار مباحث مهمی مثل تداخل فرکانسی مرزی دو کشور مطرح شد، گفت: تماس‌های برخی از شهروندان ما در مناطق مرزی به صورت ناخواسته به شبکه تلفن همراه کشور آذربایجان رومینگ می‌شود. به صورت متقابل هم این مسئله وجود دارد. هر چند این مسئله به شدت کاهش پیدا کرده و تا شعاع دو و نیم کیلومتری به نوعی مدیریت شده است. ولی تقریبا نزدیک به ۱۸۰ روستا در استان اردبیل همچنان در این شعاع دو نیم کیلومتری قرار دارند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: تفاهمی کرده بودیم که این تداخل را به حداقل برسانیم که این هزینه رومینگ ناخواسته به مردم تحمیل نشود. کارگروه مشترکی تشکیل شده بود تا کار‌های اندازه گیری را انجام دهند که این کار را آغاز کرده اند و مقرر شد است تا طرف آذربایجانی سریعتر تعهدات خود را در این رابطه عملیاتی کند.

وی در ادامه با اشاره به بحث امنیت ساییری در این نشست گفت: برای مقابله با حملات سایبری که به دو کشور می‌شود بنا بود که مرکز ماهر ایران و مرکز سرت جمهوری آذربایجان متصل شوند که بر اساس توافقات میان دوکشور این اتصال اکنون برقرار شده است که این هم یک نوع پیشرفت در روابط دوجانبه ایران و آذربایجان است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر