کد خبر: ۷۱۶۱۹۷۴
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
کد خبر : ۷۱۶۱۹۷۴
استاندار خوزستان:

استاندار خوزستان از نصب ۲ سامانه لیدار (فناوری‌های سنجش از راه دور) در شهرهای استان خبر داد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان روز پنجشنبه در حاشیه اجرای طرح نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز در سطح استان در جمع خبرنگاران در منطقه غیزانیه اهواز گفت: ۲ سامانه لیدار (فناوری‌های سنجش از راه دور) خریداری شده که یکی از آن‌ها در بستان و دیگری در آبادان نصب می‌شود.

او افزود: نصب سامانه لیدار و سیستم آی ال اس (ILS) در فرودگاه اهواز به زودی، سازگاری استان برای مقابله با ریزگرد‌ها را ارتقا و توان پیش‌بینی ما از زمان وقوع پدیده ریزگرد را متحول خواهد کرد.

شریعتی اظهار داشت: همچنین ۲سیستم ILS (سیستم الکترونیکی نشاندن هواپیما به وسیله دستگاه) فرودگاه خریداری شده و یکی از آن‌ها وارد استان شده، اما نصب این سیستم چندماه زمان می‌برد؛ این سیستم در زمان وقوع پدیده ریزگرد و همچنین مه غلیظ امکان هدایت هواپیما را محقق کرده و دیگر با تأخیر در پرواز‌ها یا لغو آن‌ها به دلیل کاهش شعاع دید، مواجه نخواهیم شد.

استاندار خوزستان ادامه داد: این اقدامات موثر باعث می‌شود قدرت پیش‌بینی ما افزایش یافته و دیگر در زمان وقوع ریزگرد‌ها، با مشکلات کمتری مواجه باشیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در طرح مقابله با ریزگرد‌ها در سال‌های گذشته اقدامات موثری انجام شده و تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار از کانون‌های ریزگرد کنترل شده است.

غلامرضا شریعتی گفت: همچنین در ۲۵ هزار هکتار کشت نهال انجام شده که درصد موفقیت نهالکاری در این اراضی متفاوت است و در نقاطی نیز این نهال کاری موثر نبوده و باید مجدد نهال کاری صورت گیرد.

او اظهار کرد: در ۱۲ هزار هکتار در سطح استان نیز مدیریت چرا انجام شده و کانون‌ها کنترل شده و بیش از ۲۰ هزار هکتار کانون شن‌های روان نیز مالچ پاشی و نهال کاری شده است.

شریعتی تصریح کرد: در ۳ سال گذشته برنامه ریزی برای نهال کاری در ۸۰ هزار هکتار برای مقابله با ریزگرد‌ها پیش‌بینی شده، اما انتظار می‌رود نتوانیم به صورت کامل این هدف گذاری را محقق کنیم، ولی پیش بینی می‌شود نهال کاری را تا ۶۰ هزار هکتار برسانیم.

او افزود: عمده فعالیت‌های ما در کانون جنوب شرق اهواز بوده چرا که این منطقه جزو فعال‌ترین کانون‌های ریزگرد استان به شمار می‌رود.

استاندار خوزستان اذعان داشت: اجرای طرح نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز یکی از اقدامات موثر در راستای کنترل کانون‌های ریزگرد است که منابع طبیعی استان بر اساس وظایف خود در سال‌های اخیر در این زمینه عملکرد مضاعفی داشته و اگر بتوانیم ظرف ۳ سال آینده این نهال‌ها را حفظ کنیم، هزاران هکتار به فضای سبز استان در کانون‌های ریزگرد اضافه شده و یک تهدید بزرگ را به فرصت تبدیل کرده ایم.

او بیان کرد: همچنین یکی دیگر از اقدامات ارزشمندی که قابل تقدیر است، ورود انجمن داروسازان خوزستان به بحث نهال کاری و نگهداری از این اراضی است که در حال حاضر نیز نگهداری ۲۰ هکتار از این اراضی را در جنوب شرق استان بر عهده گرفته است.

شریعتی ادامه داد: اکنون از تمامی انجمن‌های خیریه و موسسات خواستاریم در بحث درختکاری ورود کرده و ما نیز حمایت‌های لازم را از آن‌ها خواهیم داشت.

انتهای پیام/گ

نصب سامانه لیدار در شهر‌های خوزستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر