کد خبر: ۷۱۶۲۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
کد خبر : ۷۱۶۲۴۳۸
ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه:

امام جمعه موقت تهران گفت: مسئولان، آحاد مردم، نیروهای انقلابی و حزب‌اللهی، شركت‌كنندگان نماز جمعه كرامت انسان‌ها را ارج بنهند.

نماز جمعهبه گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه تهران، اظهار کرد: ما در نظام اسلامی نیازمند مدیران و مسئولانی هستیم که دین‌مدار باشند تا برای اقامه دین نقش ایفا کنند.

او افزود: کجا هستند مدیرانی که نخوابند برای آنکه مردم آسوده بخوابند؟ اقتدارآفرینان دفاع مقدس خواب را بــر دیدگان خود حرام کردند تا امروز ملت ایران در آرامش باشد.

خطیب موقت نماز جمعه اضافه کرد: آحاد مردم و شهروندان با هر عقیده‌ای باید مورد لطف و محبت باشند، انسانیت در نظام اسلامی محترم است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: مسئولان، آحاد مردم، نیروهای انقلابی و حزب‌اللهی، شرکت‌کنندگان نماز جمعه؛ ما باید کرامت انسان‌ها را ارج بنهیم و برای انسان‌ها کرامت قائل شوید.

او تاکید کرد: دنیا بداند، انقلاب اسلامی این گونه به جامعه و ملت نگاه می‌کند؛ خانواده‌های افرادی که بدون گناه در اغتشاشات کشته شدند، تحت پوشش بنیاد شهید قرار گیرند و موضوع پرداخت دین و دلجویی از خانواده آنها در دستور کار قرار گیرد.

امام جمعه موقت تهران گفت: امت حزب‌اللّه، امامان جمعه سراسر کشور، پایگاه‌های بسیج و مردم انقلابی شما پیشگام اجرای این رهنمود الهام‌بخش باشید؛ همچنین گزارش خسارات واردشده را از طریق دبیرخانه ائمه جمعه به هیئت مربوطه ارسال کنید.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد یادآور شد: خوشا به حال کسانی که بازوی رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند زیرا برای اقامه دین نمی‌توان به این جایگاه دست یافت مگر اینکه انسان دیندار واقعی باشد.

او بیان کرد: بنده امیدوارم با الهام از رهنمودهای امیرالمومنین(ع)، راه را برای تحکیم وحدت ملی و انسجام صفوف ملت ایران و نهی از منکر، با روش‌های صحیح در اقتدار ملی بیفزاییم و نقشه‌های شوم دشمنان و سرویس‌های بیگانه در دلارهای نفتی را نقش بر آب کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: با توجه به دو موضوع مهم و جدی قیمت سوخت، آلودگی محیط زیست و هوا که امروز با آن مواجه هستیم و نقش زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل عمومی در رویارویی با این دو مسئله مهم، نکاتی را در حوزه قطار شهری تهران اشاره می‌کنم.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد در تکمیل سخن خود، اظهار کرد: برادران و خواهران عزیز، به همت متخصصان، دانش‌آموختگان مجامع دانشگاهی کشور و مدیران کارآموزده، تجربه بزرگ و موفقی با همدلی و همراهی بخش‌های مختلف در حوزه قطارشهری ایجاد شده است.

او ادامه داد: جامعه مهندسی کشور هزینه ساخت هر کیلومتر قطار شهری را که شامل ناوگان، تجهیزات و عملیات اجرائی است به کمتر از ٥٠٠ میلیارد تومان کاهش داده است و این یک کار بسیار بزرگی در مدیریت کشور است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه کمترین هزینه ساخت مترو در دنیا در اختیار ملت ایران است، خاطرنشان کرد: زمان پیروزی انقلاب اسلامی، گام گره‌گشایی برای این وسیله حمل‌ونقل عمومی برداشته نشده بود اما امروز تهران با ۲۴۰ کیلومتر طول مترو، پانزدهمین شهر دنیا در برخورداری از این وسیله حمل‌ونقل است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد از ساخت پنجمین کلان‌شهر جهان در زمینه خطوط خبر داد و تصریح کرد: تمام این کار‌ها دستاورد انقلاب اسلامی است همچنین این کار بزرگ، برآمده از دانش و تعهد است؛ گفتنی است که با اجرای طرح اخیر در افزایش نرخ سوخت که حدود ۱۱ درصد افزایش بهره برداری از مترو در تهران را داشتیم که در سراسر کشور رخ داده است همچنین هر خط مترو تا حدود ۱۰ درصد عوامل تاثیر گذار در آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.
او بیان کرد: از آغاز اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، در همین چند روز عبور و مرور ۲۰۰ هزار خودروی تک سرنشین در تهران کاهش یافته است؛ شما آثار طرح را مشاهده کنید همچنین اگر گام‌های درست برداریم کشور با یک تحول عظیم در همه حوزه‌ها روبرو می‌شود.
امام جمعه موقت تهران گفت: لازم است مسئولان بدانند که افزایش قیمت به تنهایی راه گشا نیست و باید سیاست‌های گره گشا را به کار گرفت؛ یکی از سیاست‌ها این است که از درآمد حاصل از اجرای طرح اخیر به ویژه امکان صادرات مازاد بنزین به دست آمده واگن‌های مورد نیاز مترو‌های کلانشهر‌های کشور را در بالاترین سطح ممکن تامین کنند.
حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآور شد: اگر می‌خواهید مصرف سوخت کاهش پیدا کند و محیط زیست سالمی داشته باشیم، باید مردم احساس کنند حمل و نقل عمومی همراه با رفاه مناسب در دسترس آنهاست؛ در این صورت است که طرح درست، جامع و تحول‌آفرین است؛ یکی از اشکالاتی که به این طرح وارد است این است که ما شاهد یک بسته کلان سیاستی که امکان رشد و توسعه کشور را هم فراهم کند، نیستیم.
او با اشاره به به یارانه پنهان و آشکار، تاکید کرد: مجموع یارانه پنهان و آشکار در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و مجموع یارانه پنهان پرداختی به فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ طی ۱۵ سال اخیر حدود ۹۰۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود: همچنین اگر نرخ بنزین تغییر نمی‌کرد از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۱۲ معادل ۴۲۰ میلیارد دلار یارانه پنهان بنزین می‌دادیم.
خطیب موقت امام جمعه تهران اضافه کرد: عسلویه در اقتصاد ایران نقشی ویژه دارد؛ به قیمت امروز ساخت مجموعه عسلویه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد یعنی فقط با یارانه پنهان بنزین می‌توان ۴ عسلویه ساخت همچنین هزینه ساخت پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس سه و نیم تا چهار میلیارد دلار است که با این منابع می‌توان بیش از ۱۱۰ پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس ساخت که در طول ۳ سال بازگشت سودش بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است.
حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه ایران باید به اقتصاد برتر قاره آسیا تبدیل شود، گفت: ایران ظرفیت استثنایی و بی‌بدیل است که قطعاً با مدیریت و هدایت رهبر معظم انقلاب این واقعیت رخ خواهد داد.
او یادآور شد: اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بر اساس اصول و مبانی جامع و روشن و اجرای درست، یک ضرورت اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می‌انجامد.
خطیب جمعه موقت تهران ادامه داد: بهره دهک اول درآمدی از انرژی بنزین بیش از ۲۳ برابر دهک پایین و دهک‌های محروم است؛ اینکه از جیب فقرا و نیازمندان به اغنیا و ثروتمندان کمک می‌کنیم راه اداره کشور نیست، ما خطا کرده‌ایم، واقعیت‌های اقتصاد را با شما در میان نگذاشتیم. مفاسدی که امروز از آن یاد می‌شود مهم و جدی است و باید با آن برخورد کرد و از ریشه سوزاند، اما آنچه از ثروت کشور می‌سوزد و به هدر می‌رود به مراتب مهمتر است.
حجت الاسلام ابوترابی فرد در تشریح ایرادات اجرای این طرح، اظهار کرد: نباید این امر مهم را که می‌توانست با اجماع نخبگان سیاسی و علمی و حمایت ملت بزرگ و نقشه راه وحدت و اقتدار ملی گردد را به بستری برای سوء استفاده بیگانگان سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی تبدیل کرد.
او تاکید کرد: اگر حضور به هنگام، برآمده از عقلانیت، بصیرت، شجاعت و از همه بالاتر دیانت و عدالت رهبر معظم انقلاب نبود، اجرای این طرح با شکست روبرو می‌شد.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: همچنین علاوه بر افزایش معنا دار آسیب‌ها و خسارت‌های سیاسی و اجتماعی، پرونده سیاست گذاری اقتصادی دولت دوازدهم بسته می‌شد.
حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار کرد: احزاب و گروه‌های سیاسی، سیاست را با دیانت پیوند بزنید، شعار آسمانی مرد سیاست و فقاهت آیت‌الله شهید سیدحسن مدرس که فرمود، سیاست ما عین دیانت ماست را شعار خود قرار دهید.

او در تکمیل سخن خود، بیان کرد: انتخابات پیش روی مجلس را میدان مسابقه برای خدمت و حراست از منافع ملی، ارزش‌های اسلامی و انقلابی و خلق اقتصادی مقاوم برای افزایش اقتدار ملی تبدیل کنید.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به روز دانشجو، خاطرنشان کرد: ۶ آذر نماد ایستادگی دانشجویان در برابر دیکتاتوری نظامی وابسته به آمریکا است همچنین یادآور آغاز رویارویی خونین دانشجویان با استعمار آمریکا است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: همزمان با ورود معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به تهران برای حضور در جشن پیروزی کودتا در برابر دولت ملی دکتر مصدق، دانشگاه تهران خط ایستادگی در برابر استکبار جهانی را با تقدیم سه شهید آغاز نمود.
او تصریح کرد: در شرایطی شاهد ایستادگی دانشجویان بودیم که روزولت انگشت خود را روی نقشه خاورمیانه نشانه می‌رود و خطاب به سفیر بریتانیا در آمریکا می‌گوید: نفت ایران مال شماست، نفت عراق و کویت را با هم شریک خواهیم بود، اما تا آنجا که مربوط به عربستان است و نفت آنجا مال ماست. چگونه ثروت منطقه را تقسیم می‌کردند؟ ایستادگی در برابر نظام سلطه به معنای ایستادگی در برابر قرن‌ها زیاده‌خواهی و تجاوز به حقوق ملت‌های منطقه و جهان اسلام است.
امام جمعه موقت تهران افزود: امروزه ایستادگی در برابر آمریکا یعنی حرکت در مسیر تولید دانش، علم و تجاری سازی دانش، خلق فناوری و ساختن ایرانی مقتدر و مرفه با بالاترین درآمد سرانه ممکن.

حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآور شد: این مسیر تحول تنها از طریق دستیابی به فناوری‌های نوین و تجاری‌سازی علم به دست می‌آید؛ ذخایر عظیم ایران هنگامی به موتور محرکه اقتصاد ملی تبدیل می‌شود، که اقتصاد دانش بنیان، مدیریت اقتصاد را در دست داشته باشد.
او تاکید کرد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، شرکت‌های دانش بنیان کشور که امروز جایگاه معناداری در اقتصاد ایران ندارند، دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌شان محصول کار شرکت‌های دانش بنیان است.

امام جمعه موقت تهران گفت: این شرکت‌ها باید ستون فقرات اقتصاد ایران را در دست بگیرند؛ اقتصاد مبتنی بر نوآوری، طراحی نو، اقتصاد مبتنی بر دانش، راه برون رفت از تنگنا‌ها است. برای دستیابی به این امر مهم ما ظرفیت‌های خوبی داریم.
حجت الاسلام ابوترابی فرد ادامه داد: امروز ایران در حوزه‌های مختلف علمی و مهندسی صاحب نام و نشان است، در سایه تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا امروز تراز تجاری ایران تحسین برانگیز است.

او تاکید کرد: ۹ ماهه اول امسال ۷۲ درصد از درآمد‌های حاصل از صادرات غیر نفتی در سایه سیاست‌های درست بانک مرکزی و همکاری فعالین اقتصادی به کشور بازگشته است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: صادرات غیر نفتی کشور بدون محاسبه درآمد‌های حاصل از فروش نفت، عددی حدود ۲۷ میلیارد یورو یعنی ۳۰ میلیارد دلار است؛ این در حالی است که واردات ما در ۷ ماهه اول سال حداکثر ۲۲ میلیارد دلار بوده است، این تراز تجاری افتخار آفرین است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد خاتمه داد: منابع حاصل از فروش نفت به تدریج از بودجه فاصله خواهد گرفت، از دولت و نمایندگان می‌خواهم با جدیت رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب را در دستور کار قرار دهند و با تحمل سختی ها، درآمد‌های نفتی را در بالاترین سطح ممکن از بودجه سالانه کشور کنار بگذارند؛ اگر در آمد‌های نفتی در خدمت اقتصاد قرار گیرد، با انقلاب عظیم اقتصادی مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
با دلجویی میشه مادرهای داغدار رو آروم کرد؟!
Ahmad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
یه هفته تو نماز جمعه میگن بکشین هفته ی بعد یکی میاد میگه دلجویی کنین !؟تکلیف ما چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
آیندگان قضاوت خواهند کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
کارشناسانی که ایجوری کارشناسی کردند قاتلند چون عامل این همه حوادث شدند هر اشتباهی باز گشتی دارد جلوی اشتباه را از هر جا بگیریم منفعت است
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
واقعا گران کردن بنزین می ارزید؟!.......
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر