کد خبر: ۷۱۶۵۱۱۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
کد خبر : ۷۱۶۵۱۱۲
گروه : فارس » شیراز

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس با اشاره به ۶ ماموریت اصلی مرکز عنوان کرد: ماموریت‌ها شامل پژوهش، آموزش، ترویج، تولید محصولات فناورانه، نظارت و ذخایر ژنتیکی است.

۶ ماموریت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس چیست؟به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، ابراهیم زارع رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس امروز در جمع خبرنگاران و در آستانه هفته پژوهش، گفت: اقدامات پژوهشی مرکز در قالب ۱۰ بخش پژوهشی است که با هدف اصلاح و تهیه نهال و بذر با رویکرد تحقیقات به نژادی و به زراعی و عمدتا بر روی غلات در استان انجام می‌شود.

او با بیان اینکه داراب و زرقان ۲ پایگاه اصلی مرکز تحقیقات است، بیان کرد: هرسال ۱۰ رقم جدید معرفی می‌کنیم و همچنین اصلاح بذر چغندر قند، مسائل به نژادی و به زراعی را مدنظر داریم و تاکنون چندین رقم جدید معرفی شده است.
زارع یادآورشد: در خصوص ارقام چغندر قند داخلی با ارقام خارجی رقابت می‌کنیم و همچنین از داخل کشور واردات صرف صادرات بذر هم نیز داریم.

به گفته او، تحقیقات خاک و آب در زمینه مختلف خاک شناسی و تغذیه گیاهی فعالیت دارد و بخش گیاه پزشکی در زرقان بر روی مدیریت آفات و علف‌های هرز کار می‌کند.

زارع با بیان اینکه از چندسال گذشته بحث کاهش مصرف سموم، تولید محصول و نهال سالم جز وظایف این بخش بوده است؛ ابراز کرد: تحقیقات فنی مهندسی در سه زمینه آبیاری، صنایع غذایی و ماشین‌های کشاورزی در زرقان نیز فعال است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس گفت: در شیراز نیز ۴ بخش علوم دام، منابع طبیعی و گیاهان دارویی، بخش حفاظت خاک و آبخیزداری، بخش اقتصادی اجتماعی و ترویجی بخش کشاورزی فعال است.

به گفته زارع همچنین در زمینه آموزش تا سال گذشته در ۴ زمینه علمی کاربردی آموزش کارکنان، کارشناسان، بهره برداران و مراکز علمی کاربردی فعالیت داشتیم که بخش علمی کاربردی حذف شده است.

او با بیان اینکه درحال حاضر ۳۶۱ پروژه پژوهشی در مرکز در حال انجام است، عنوان کرد: در یکسال اخیر ۱۳۹ مقاله،۸ کتاب و ۲ ثبت اختراع داشتیم .

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس با اشاره به تدوین نقشه راه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و برای اولین بار در کشور، گفت: نقشه راه را با ویژگی برنامه تحقیقاتی ۵ سال اینده و براساس مسئله یابی و مشکل محور تنظیم کرده ایم.

به گفته زارع این نقشه راه می‌تواند محور پایان نامه دانشجویان باشد و با این روش تمام فعالیت‌های پژوهشی مسئله محور می‌شود.

او افزود: نقشه راه برای ۱۷ محصول از جمله گندم و جو، ذرت، کلزا، انار، مرکبات، زیتون، انگور، خرم، گیاهان دارویی، گلخانه و. ... است که روز چهارشنبه رونمایی می‌شود.

به گفته او، در سال گذشته ۴۳۵ مورد بازدید از بخش‌های مختلف کشاورزی و باغبانی صورت گرفته است و همچنین ۴۳۹ مورد کارگاه آموزشی صرفا برای کشاورزان برگزار شده است

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر