کد خبر: ۷۱۶۷۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
کد خبر : ۷۱۶۷۱۱۸

معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: انواع سبزی و صیفی در سطح ۲۸ هکتار گلخانه در استان کشت می‌شود.

سطح زیر کشت گلخانه در چهارمحال و بختیاری ۲۸ هکتار استبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، حمیدرضا دانش معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گلخانه در استان ۲۸ هکتار است گفت: ۱۴ هکتار از این میزان به سبزی و صیفی جات، ۱۰ هکتار به گل شاخه بریده و چهار هکتار به توت فرنگی اختصاص دارد.

او پیش بینی کرد: تا پایان امسال، ۱۵ هکتار دیگر به فضای گلخانه‌ای استان اضافه شود.

دانش اضافه کرد: در کشت‌های گلخانه‌ای تولید ده برابر در واحد سطح با کمترین میزان آب و اشتغالزایی بالا صورت می‌گیرد و کشت در فضای باز نوعی هدر دادن منابع آب و خاک کشور است.

او ادامه داد: هم اکنون گوجه فرنگی در ۱۴۴ هکتار و خیار در ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری کشت می‌شود که تولید این دو محصول در مجموع هشت هزار تن است.

دانش گفت: این میزان تولید خیار و گوجه در این سطح وسیع فضای باز معادل ۴۰ هکتار کشت گلخانه‌ای است.

او افزود: اشتغال مستقیم در کشت‌های گلخانه‌ای به ازای هر هکتار ۱۰ نفر است که با احداث و توسعه گلخانه‌ها در سطح استان می‌توان باعث کاهش بیکاری شد.

دانش با اشاره به افزایش تولید و کاهش مصرف آب در کشت‌های گلخانه‌ای اضافه کرد: تولید محصول در کشت‌های گلخانه‌ای ۱۰ برابر فضای باز بوده در حالی که آب مصرفی در آن ۰.۱ فضای باز است.

او ادامه داد: تمامی نهاده‌های کشاورزی با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود و با قیمت مصوب در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

دانش با اشاره به ارگانیک بودن محصولات کشاورزی در استان گفت: چهارمحال و بختیاری کمترین میزان مصرف کود و سم را در کشور دارد و از متوسط کشوری پایین‌تر است، کل سمی که در این استان برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شود به ۱۵۰ تن هم نمی‌رسد.

او همچنین با اشاره به اینکه گلخانه‌های کوچک مقیاس را حتی بر روی پشت بام منازل نیز می‌توان ایجاد کرد افزود: در این گلخانه‌ها هم گیاهان تزئینی و هم سبزی و صیفی می‌توان کشت کرد.

انتهای پیام/ف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر