کد خبر: ۷۱۶۸۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
کد خبر : ۷۱۶۸۱۵۱
وزیر صمت:

رحمانی گفت: افزایش تنوع و تیراژ تولید، اصلاح ساختار و داخلی سازی قطعات در صنعت خودرو پیگیری می شود.

پیگیری افزایش تیراژ تولید، اصلاح ساختار و داخلی سازی صنعت خودرو/روند افزایشی تولیدات صنعتیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شاتا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی این وزارتخانه ۳ اقدام اساسی برای رونق صنعت خودرو کشور در دستور کار قرار گرفته است.

او افزود: افزایش تنوع و تیراژ تولید، اصلاح ساختار و داخلی سازی قطعات مورد نیاز، محور‌هایی هستند که در این صنعت با جدیت پیگیری می‌شوند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در هر یک از این محور‌های کاری نتایج خوبی به دست آمده و شاهد سیر صعودی در روند تولیدات شرکت‌های بزرگ خودروسازی کشور در ماه‌های اخیر هستیم.

رحمانی با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در کف پارکینگ ۲ خودرو ساز بزرگ کشور در ماه‌های پایانی سال گذشته، اضافه کرد: آمار‌های ارائه شده از سوی این دو شرکت نشان می‌دهد هم اکنون این تعداد به کمتر از ۲۰ هزار دستگاه رسیده است.

وی افزود برای رونق گرفتن صنعت خودرو به عنوان یک صنعت پیشرو در کشور راهی جز افزایش تولید نداریم.

تاثیر ویژه برنامه ساخت تولید در صنعت خودرو

وزیر صمت تصریح کرد: مهمترین اقدام انجام شده در صنعت خودرو کشور توجه به ساخت داخل قطعات مورد نیاز و وارداتی این صنعت بوده است که خوشبختانه امسال از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این راستا جلوتر نیز هستیم.

رحمانی اعلام کرد: از محل ساخت داخل و قرارداد‌های منعقده با شرکت ها، فقط با ساخت ۳ قطعه مهم، بیش از ۲۰ هزار خودرو از کف پارکینگ‌ها ترخیص و تحویل مشتریان شده است.

وی تاکید کرد: در این مدت هیچ خودرویی با کسری و نقصان قطعه تحویل مشتری نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در داخلی سازی قطعات خودرو، قطعات پرتیراژ و مهم در اولویت تولید هستند و قطعاً با تکمیل نیاز این صنعت از محل تولیدات داخلی، واردات این موارد را به طور کامل ممنوع خواهیم کرد.


تامین نقدینگی اولویت نخست صنعت خودرو

رحمانی خاطرنشان کرد: امروز مهمترین دغدغه موجود در صنعت خودرو کشور تامین مالی و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز این صنعت است.

وی با اشاره به جلسه خود با مدیران عامل بانک‌ها و تاکیدات صورت گرفته برای تامین مالی به هنگام صنایع پیشرو کشور از جمله صنعت خودرو، تصریح کرد: علاوه بر ظرفیت‌های بازار پول برای تامین نقدینگی مورد نیاز صنعت، هم اکنون یک گروه کاملا کارشناسی در وزارتخانه ماموریت دارند تا روش‌های نوین تامین مالی را شناسایی و فعال کنند.

وزیر صمت افزود: در سال رونق تولید نیازمند هم افزایی و همکاری همه بخش‌ها و عوامل مرتبط هستیم تا بتوانیم دغدغه‌های موجود در صنعت خودرو را به حداقل ممکن برسانیم.

رحمانی با اشاره به اهمیت تامین منابع مالی در تکمیل ظرفیت خالی بخش‌های مختلف صنعتی کشور و همچنین ایجاد فرصت‌هایی برای خودکفایی در برخی اقلام کالایی خاص، خاطر نشان کرد: در چارچوب یک برنامه جامع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اولویت‌های استراتژیک توسعه صنعتی کشور و نیاز‌های موجود برای تامین نقدینگی در این بخش‌ها احصاء و به بانک‌ها ارائه شده است.


روند افزایشی تولیدات صنعتی در ۸ ماهه امسال

وی گفت: تحریم‌ها یک جنگ تمام عیار اقتصادی را به کشور ما تحمیل کرده است با این حال با تمهیدات اتخاذ شده و پیگیری‌های موجود، خوشبختانه در ۸ ماهه سالجاری بیش از دو سوم تولیدات صنعتی کشور افزایشی بوده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در بسیاری از بخش‌ها تهدیدات ناشی از تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کردیم و مسلماً آثار و برکات آن در ماه‌های آینده بیش از پیش عیان خواهد شد.

‌کنترل جو روانی بازار و برخورد با برخی سوءاستفاده‌ها

رحمانی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کنترل روانی بازار بعد از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین گفت: همزمان با آغاز این طرح همه تاثیرات ممکن در شرایط بازار مورد توجه قرار گرفته و با اولویت کنترل جنبه روانی موضوع، برخورد جدی با برخی سوءاستفاده‌ها در دستور کار بوده است.

وی افزود: روند کنترلی بازار تداوم دارد و سعی می‌کنیم آرامش بازار حفظ شود.

توجه ویژه به شفاف سازی فرآیند‌ها و بهبود فضای کسب و کار

رحمانی در خصوص اقدامات انجام گرفته از سوی وزارتخانه صمت برای بهبود فضای کسب و کار گفت: شفاف سازی فرآیند ها، حذف، کاهش و ادغام تعداد کثیری از مجوز‌ها به عنوان یک ماموریت ویژه و در چارچوب یکی از محور‌های هفتگانه فعالیت وزارتخانه در سال جاری مورد توجه بوده و سعی شده است با بهره برداری از سامانه جامع تجارت، سامانه جامع انبارها، سامانه یکپارچه مجوز‌های تجاری، سامانه ضوابط و مقررات تجاری، سامانه اعتبارسنجی و رتبه بندی روند ارائه خدمات را کاملا شفاف کنیم و در مجموع بروز هرگونه فساد در ارائه خدمات را به حداقل ممکن برسانیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام گرفته در سال گذشته عملکرد وزارت صمت در بهبود فضای کسب و کار و اصلاح فرآیند‌ها حائز رتبه برتر و بالاتر از میانگین سایر دستگاه‌ها بوده است.

رحمانی تاکید کرد: اقدامات اساسی انجام شده همواره در حال تکمیل است و ضمن تداوم اقدامات مرتبط سعی کردیم با نظارت مستمر در این حوزه به عنوان یک دستگاه پیشرو اقدام کنیم

انتهای پیام/.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر