کد خبر: ۷۱۶۸۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
کد خبر : ۷۱۶۸۳۱۱

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امهال دوباره وام‌ها در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، گفت: برای امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده مجلس آماده کمک به مردم است.

مجلس برای امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده آماده کمک به مردم است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، علی لاریجانی عصر امروز در نشست شورای اداری استان کرمانشاه، با بیان اینکه این استان سنگر محکمی برای دفاع از ارزش دفاع از کشور است، اظهار داشت: افزایش سرمایه اجتماعی دغدغه درستی است و بخشی از آن مربوط به شیطنت دشمنان و بخشی از آن هم داخلی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید به اهمیت وفاق ملی و پرهیز از کشمکش‌ها، افزود: باید رفتار‌ها و اخلاق سیاسی از متانت و وزانت برخوردار باشد.

لاریجانی بیان کرد: هر اصلاحی در کشور و توسعه اقتصادی و فرهنگی منوط به ارتباط صمیمانه است و نباید با تخریب و توهین به برخی نهاد‌ها حالت یأس در مردم ایجاد کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه صنایع تبدیلی تکنولوژی چندان پیچیده‌ای ندارند و ارزش افزوده بالایی برای محصولات کشاورزی ایجاد می‌کنند، بیان کرد: در این زمینه اگر استان تسهیلات بانکی لازم داشته باشد به بانک‌های مربوطه برای همکاری سفارش خواهم کرد.

او گفت: در استان باید کمیته‌هایی برای خلق ثروت و درآمد ایجاد شود و اگر در این خصوص مجوز خاصی لازم است ما آن را انجام می‌دهیم.

لاریجانی در خصوص امهال مجدد وام‌های مناطق زلزله‌زده و افزود: برای امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده مجلس آماده کمک به مردم است و این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

او با بیان اینکه امهال دوباره وام‌ها در مناطق زلزله‌زده ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه منتظر پیشنهاد دولت برای کمک به مردم هستیم.

رئیس مجلس ادامه داد: پیشنهاد امهال وام‌ها را به وزارت کشور داده‌ایم و آن را با ریاست سازمان برنامه بودجه نیز به بحث می‌گذاریم.

سامانه گرمسیری، انسداد مرزها، توجه به زیرساخت‌های مناطق زلزله‌زده و بازارچه‌های مرزی، حاشیه‌نشینی و از دیگر موضوعاتی بود که علی لاریجانی به آن‌ها اشاره کرد و آن‌ها را حائز اهمیت برشمرد.

ساخت و ساز در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ۹۶ درصد پیشرفت دارد

 هوشنگ بازوند عصر سه شنبه در نشست شورای اداری کرمانشاه که با حضور علی‌لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رضا اردکانیان وزیر نیرو در سرسرای شهدای دولت استانداری برگزار شد،با بیان اینکه در مجموع ۱۳۰ هزار و ۴۳۶ واحد مسکونی و خدماتی و صنفی در زلزله تخریب و یا آسیب دیدند که کار احداث و تعمیر ۱۲۵ هزار و ۴۴۵ مورد از آنها به پایان رسیده است، اظهارداشت: برای تکمیل زیرساخت های بازارچه های مرزی استان نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

او با بیان اینکه منابع استانی اجرای این پروژه ها کافی نیست و نیازمند کمک مجلس شورای اسلامی هستیم، گفت: در صورت تکمیل زیرساخت ها بدون شک شاهد افزایش حجم صادرات کشور خواهیم بود.

استاندار ‌کرمانشاه عنوان کرد: در هشت ماه گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر کرده ایم که ۶۰ درصد از محصولات صادراتی، تولید استان است.

بازوند با اشاره به رشد ۱۹ درصدی صادرات استان به لحاظ ارزشی افزود: در شرایط تحریم، امسال صادرات مرزهای استان به لحاظ ارزشی ۱۹ درصد و به لحاظ وزنی ۴۵ درصد افزایش داشته است.

او به خسارت های زیرساخت های نظامی در مرزهای استان نیز اشاره کرد و افزود: حدود ۳۱۰ کیلومتر از مرزهای مشترک استان با کشور عراق در جریان زلزله دچار آسیب شد و تمام تاسیساتی که برای انسداد مرزها نیاز است در زلزله تخریب شد و ما نتوانستیم در این زمینه کمکی به نیروهای نظامی داشته باشیم.

استاندار کرمانشاه افزود: در این زمینه نیروهای نظامی نیازمند اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومانی هستند که شرایط انسداد مرز را به حالت پیش از زلزله برگردانند.

بازوند به موضوع زلزله پرداخت و گفت: در این زلزله ۴۰ هزار و ۱۶۲ واحد مسکونی تخربب شدند که از این تعداد تا به امروز ۳۵ هزار و ۲۰۰ واحد احداث شده است که نشان از پیشرفت ۸۸ درصدی ساخت و ساز در مناطق زلزله زده دارد.

او افزود: همچنین در جریان زلزله ۶۷ هزار و ۵۴۸ واحد آسیب دیدند که کار تعمیر تمامی این واحدها به پایان رسیده است.
استاندار کرمانشاه با اشاره به تخریب ۲۲ هزار و ۷۲۶ واحد صنفی و خدماتی در جریان زلزله، گفت: اکنون از این تعداد کار بازسازی ۲۲ هزار و ۶۹۹ واحد به پایان رسیده که حاکی از پیشرفت ۹۹ درصدی کار است.

بازوند با بیان اینکه در مجموع ساخت و ساز در مناطق زلزله زده استان ۹۶ درصد پیشرفت دارد، اظهارداشت: در مجموع ۱۳۰ هزار و ۴۳۶ واحد مسکونی و خدماتی و صنفی در زلزله تخریب و یا آسیب دیدند که کار احداث و تعمیر ۱۲۵ هزار و ۴۴۵ مورد از آنها به پایان رسیده است.

او افزود: سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به ساخت واحدهای مسکونی و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: همچنین در جریان ساخت و ساز مناطق زلزله زده، ۶۸۷ میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شده است.
بازوند بیان کرد: در کنار این خدمات و کمک‌های دولتی، ۷۲ هزار تُن آهن و ۱۹۸ هزار تُن سیمان رایگان که هدیه مقام معظم رهبری به زلزله زدگان بود نیز در این مناطق برای ساخت و ساز توزیع شد.
او با اشاره به تلاش های انجام شده برای امهال مجدد تسهیلات زلزله زدگان برای یک سال دیگر افزود: باتوجه به بحث گرانی و تورم، بسیاری از زلزله زدگان برای تکمیل واحدهایشان از جیب خودشان هزینه کردند و با توجه به این شرایط نیازمند تمدید یک ساله تسهیلاتشان هستند.

استاندار کرمانشاه افزود: امهال یک ساله تسهیلات زلزله زدگان ۵۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که این امر بسیاری از مشکلات زلزله زدگان را مرتفع می‌کند.
بازوند با اشاره به خسارت‌های فراوان زیرساخت‌های استان در جریان زلزله، گفت: برخی شهرهای استان از جمله ازگله و ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب عملا در جریان بازسازی زلزله به یک کارگاه تبدیل شده بودند و روزانه ۳۰۰ کامیون در این شهرها تردد می‌کرد و همین امر موجب خسارت های فراوانی به زیرساخت های آنها شده است.

او افزود: هم اکنون برای جبران خسارت زیرساخت های استان در مناطق زلزله زده به هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که دولت تاکنون در این زمینه ۵۴۱ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده که امیدواریم توجه ویژه ای در بحث افزایش این اعتبارات در مجلس صورت گیرد.

استاندار کرمانشاه گفت: خوشبختانه وزرای اقتصاد و کشور با امهال این وام ها موافقت کرده اند و به زودی برای تصویب به مجلس می رود.

بازوند ادامه داد: شهرهای ازگله، تازه آباد و سرپل ذهاب در دوران بازسازی زلزله تبدیل به یک کارگاه بزرگ شدند و به دلیل تردد گسترده کامیون‌های سنگین، زیرساخت ها و تاسیسات این شهرها آسیب جدی دیده اند. انتظار می رود مجلس شورای اسلامی اعتبارات مناسبی برای بازسازی این زیرساخت ها در نظر بگیرد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارداشت: سهم آب استان در حوزه کرخه اکنون ۶۸۰ میلیون متر مکعب است در حالی که باید یک میلیار و ۶۰۰ میلیون متر مکعب باشد. از وزیر نیرو خواهان بازنگری در سهمیه آب کرمانشاه هستیم.

استاندار کرمانشاه با اشاره به قیمت پایین خرید تضمینی گندم گفت: هم اکنون هر کیلوگرم گندم در استان به قیمت هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می شود این درحالی است که در شهر خانقین کشور عراق که ۱۲ کیلومتر با شهرستان قصرشیرین فاصله دارد قیمت هر کیلوگندم پنج هزار و ۶۰۰ تومان است که این اختلاف قیمت به طور قطع ایجاد مشکل می کند و معتقدیم قیمت خرید تضمینی گندم باید به بیش از سه هزار تومان افزایش یابد.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه طی ۲ سال اخیر نرخ بیکاری استان یک روند رو به بهبود داشته است در ادامه عنوان کرد: اکنون نرخ بیکاری استان به ۱۴ درصد رسیده که قابل قبول است. در زمینه کاهش تورم نیز استان موفقیت های چشمگیری داشته و اکنون به شرایط خوبی رسیده ایم.

بازوند عنوان کرد: در بودجه سال آینده، یک رشد ۴۰ درصدی برای درآمدهای مالیاتی کشور برای استان‌ها در نظر گرفته اند. انتظار می‌رود با توجه به خسارات‌های فراوان سیل و زلزله، این میزان مالیات برای استان کاهش یابد.

او گفت: شهر کرمانشاه ۴۰۰ هزار حاشیه نشین دارد که آسیب‌های اجتماعی بسیاری را برای استان در پی داشته است. برای کاهش این آسیب ها، نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز توسط مجلس شورای اسلامی هستیم.

استاندار کرمانشاه افزود: کرمانشاه از معدود مراکز استانی است که سیستم تصفیه خانه آن تکمیل نشده است و این فاضلاب ها در ۱۹ نقطه شهر به رودخانه‌ قره سو می ریزد. انتظار می رود بودجه ای برای سامان دهی این حوزه در اختیار استان قرار داده شود.

انتهای  پیام/ز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر