کد خبر: ۷۱۷۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
کد خبر : ۷۱۷۱۹۸۰
بر اساس اعلام وزارت نیرو؛

میزان بارندگی‌های کشور در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش ۲۳ درصدی میزان بارندگی نسبت به سال گذشتهبه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تاکنون به ۶۶ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش ۲۳ درصدی و در مقایسه با مدت میانگین ۵۱ ساله افزایش ۲۵ درصدی داشته است.

کاهش ۲۳ درصدی بارندگی‌های امسال نسبت به بارش‌های بی‌سابقه سال گذشته موجب شده است تا میزان ورودی آب به سد‌های کشور نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کاهش ۲۵ درصدی را نسبت به پارسال به ثبت برساند.

حجم آب ورودی به مخزن سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذرماه امسال به ۵.۸۱ میلیارد مترمکعب رسیده که این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۷.۷۲ میلیارد مترمکعب بوده است.


بیشتر بخوانید: خطری از جنس کاهش تراز آب دریای خزر/ محیط زیست مناطق شمالی کشور آسیب خواهند دید


ظرفیت کل مخازن سد‌های ایران ۵۰.۵ میلیارد مترمکعب است که در حال حاضر ۵۱ درصد از حجم سد‌های کشور پر است و میزان آب ذخیره شده در مخازن یاد شده با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته به ۲۵.۷ میلیارد مترمکعب رسیده است.

هم اکنون در میان ۱۹۳ بزرگ کشور ۶۴ سد از جمله زاینده‌رود، داریان، ستارخان، استقلال، لار، ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب دارند.

حدود نیمی از سد‌های کشور همانند کرج، کرخه، شهیدرجایی و سهند بین ۵۰ تا ۷۰ درصد پر بوده و ۱۷ سد نیز از جمله مسجدسلیمان بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر هستند.

نگاهی به وضعیت سد‌های تهران نیز حکایت از آن دارد که میزان آب ورودی به مخازن سد‌های پنجگانه استان با کاهش ۴ درصدی نسبت به سال گذشته به حدود ۱۵۲ میلیون مترمکعب رسیده است.

در حال حاضر ۳۷ درصد مخزن سد‌های استان تهران پر است و آب موجود در سد‌های پنجگانه استان (لار، طالقان، کرج، لتیان و ماملو) با افزایش ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر