کد خبر: ۷۱۸۳۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
کد خبر : ۷۱۸۳۳۲۶

یک متخصص تغذیه گفت: بسیاری از افراد بلافاصله پس از خوردن غذا اقداماتی را انجام می‌دهند که بسیار مضر و آسیب زا است.

نرگس جوزدانی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ درباره مضرات خطرناک خوابیدن پس از مصرف وعده‌های غذایی گفت: یکی از مهم‌ترین ضررهای خوابیدن یا استراحت افراد بعد از مصرف موادغذایی این است که می‌تواند باعث نیمه باز شدن دریچه اسفنکتر موجود در انتهای مری به معده شود.

اشتباهات رایج پس از غذا خوردن

او افزود: نیمه باز شدن دریچه اسفنکتر در بسیاری از افراد باعث ترشح اسید معده و بروز زخم در معده می‌شود. همچنین باعث ایجاد سوزش سر دل یا معده خواهد شد.

جوزدانی اظهار کرد: به عقیده بسیاری از متخصصان تغذیه بهتر است افراد پس از مصرف هر وعده غذایی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به حالت نشسته باشند و در صورت قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته باید سر خود را به اندازه ۱۵ سانتی‌متر با زمین فاصله دهند.

این متخصص تغذیه گفت: کودکان و نوزادان مبتلا به رفلاکس معده باید بعد از نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی به مدت ۲۰ دقیقه به صورت افقی توسط والدین خود نگهداشته شوند تا از گریه زیاد، بی خوابی و بی قراری در امان باشند.

پس از خوردن غذا نخوابید


بیشتر بخوانید: رایج‌ترین اشتباهات مرگبار در غذا خوردن


پس از خوردن غذا ورزش نکنید

جوزدانی اظهار کرد: از آنجایی که سیستم گردش خون وظیفه انتقال اکسیژن به نواحی مختلف بدن را دارد انجام حرکات ورزشی بلافاصله پس از خوردن غذا می‌تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن مخصوصا اختلال در گردش خون شود.

ورزش کردن پس از غذاخوردن

چرا نباید بعد از مصرف مواد غذایی دوش گرفت؟

جوزدانی درباره مضرات دوش گرفتن بهترین زمان برای دوش گرفتن ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پس از خوردن غذا است؛ چرا که با این کار به راحتی می‌توان سیستم ایمنی بدن را در جهت مناسب هدایت کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر