کد خبر: ۷۲۰۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
کد خبر : ۷۲۰۲۶۱۲

لاریجانی از کشف اثرات میکروب های مفید انسانی بر روی بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، آلزایمر و اوتیسم خبر داد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر و رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم گفت: ترکیب میکروبیوم انسانی در طی چند دهه اخیر به دلیل عوامل مختلفی از جمله بهداشت آب، سزارین، استفاده از آنتی بیوتیک ها، کاهش شیردهی، افزایش بهداشت، استفاده گسترده از مواد شوینده و ... بسیار تغییر کرده است.

لاریجانی از تعامل مغز با اندام‌های بدن و اثر آن بر میکروبیوم گفت و تصریح کرد: میکروبیوتا از طریق مکانیسم‌های مختلفی از قبیل سیستم ایمنی، مسیر‌های عصبی و غدد درون ریز و سیستم عصبی روده با مغز تعامل دارد.

او با اشاره به شناخت ارتباط اختلالات میکروبی با برخی بیماری‌های غیرواگیر گفت: از جمله این بیماری‌ها می‌توان دیابت، چاقی، پوکی استخوان، اختلالات تیروئید، اختلالت اسکلتی، آلرژی، اوتیسم، آلزایمر، بیماری پانکراس، انسفالوپاتی کبدی و بیماری‌های التهابی روده را نام برد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر افزود: میکروبیوتا با بیماری التهابی روده ارتباط مستقیم دارد. تلاش‌های بی شماری برای درمان این بیماری‌ها از طریق استفاده از پروبیوتیک‌ها با هدف رفع عدم تعادل ایجاد کننده التهاب در میکروبیوتای روده انجام شده است.

او ادامه داد: عدم تعادل میکروبی می‌تواند منجر به فرآیند‌های مختلف سرطان زا در دستگاه گوارش شود. همچنین مشکلات میکروبیوتای روده در تشکیل سنگ‌های صفراوی نیز نقش دارد، به نحوی که موجب ترشح غیر طبیعی کلسترول و اسید‌های صفراوی، افزایش فشارخون روده و التهاب مزمن می‌شود.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم سیروز کبدی را از دیگر بیماری‌های احتمالی ناشی از عدم تعادل میکروبی ذکر کرد و گفت: طبق تحقیقات ترکیب میکروبی در افراد لاغر و چاق متفاوت است.

دیابت نوع "۱" ،یک بیماری خود ایمنی است

او بیان کرد: دیابت نوع "۱"، یک بیماری خود ایمنی است. تحقیقات نشان داده که این بیماری با تغییرات در میکروبیوت دستگاه گوارش مرتبط است.

 لاریجانی با اشاره به داروی متفورمین به عنوان یکی از درمان‌های دیابت نوع ۲، گفت: مکانیزم عمل این دارو هنوز مشخص نیست، ولی اخیراً میکروبیای روده به عنوان یک سایت بالقوه عمل متفورمین پیشنهاد شده است.

او از تاثیر میکروبیوم در متابولیسم استخوانی و ایجاد پوکی استخوان گفت: میکروبیوتای روده در ترکیب هورمون‌های تیروئید نقش دارد و در پژوهش‌ها نشان داده شده که متابولیت‌های میکروبی ممکن است از طریق تعدیل سیستم ایمنی بدن در بیماری‌های خود ایمنی تیروئید نقش داشته باشند.

تاثیر میکروبیای دستگاه گوارش در بیماری‌های آلرژیک

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به تاثیر میکروبیای دستگاه گوارش در بیماری‌های آلرژیک گفت: میکروبیوتیک نابالغ بلوغ مناسب سیستم ایمنی را به تأخیر می‌اندازد و دنباله طبیعی رویداد‌هایی را که باعث پیشرفت تحمل ایمنی می‌شوند، مختل می‌کند. این عدم تحمل باعث افزایش حساسیت و حساسیت آلرژیک می‌شود.

او تصریح کرد: مشاهده شده که در بیماری اوتیسم، شروع بیماری اغلب به دنبال درمان ضد میکروبی است، ناهنجاری‌های دستگاه گوارش اغلب در شروع اوتیسم وجود دارد و همچنین علائم اوتیسم را می‌توان با درمان وانکومایسین خوراکی کاهش داد.

مشاور عالی وزیر بهداشت دمانس یا زوال عقل را یک مسئله رایج در ایران دانست و گفت: اصلاح میکروبیوم روده ممکن است یک هدف مفید برای پیشگیری از زوال عقل باشد. با این حال، رابطه جمعیت میکروبی روده و زوال عقل هنوز کاملاً روشن نشده است.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر