کد خبر: ۷۲۰۶۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
کد خبر : ۷۲۰۶۸۰۷

متخصصان سایبری، اطلاعاتی را در اختیار برخی رسانه‌ها گذاشته‌اند که نشان می‌دهد در سقوط هواپیمای اوکراینی، نقش حمله سایبری تروریستی پررنگ بوده است.

ردپای مرموز جنگ الکترونیک آمریکا در اشتباه بزرگ پدافندی را رها نکنید/ شناسایی در کوران Suter یا شلیک در Fog of War + تصاویربه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، حادثه غم انگیز و تاسف بار سقوط یک هواپیمای اوکراینی در سحرگاه روز چهارشنبه هفته گذشته را شاید بتوان یکی از تلخ‌ترین حوادث سال‌های اخیر کشورمان دانست که دل‌های مردم را غصه‌دار کرد و جمعی از هموطنان را به کام مرگ کشاند.

بعد از بروز این حادثه تاسف بار، نیرو‌های مسلح و دیگر بخش‌های مسئول در کشورمان وارد بحث تحقیق و تفحص پیرامون این موضوع شده و در نهایت در صبح روز شنبه، ستاد کل نیرو‌های مسلح با صدور اطلاعیه‌ای توضیحاتی در خصوص این حادثه داد و در کمال تاسف مشخص شد که شلیک غیرعمد از سامانه پدافند هوایی تور ام ۱ سپاه موجب سقوط این هواپیما شده است.


بیشتر بخوانید؛

از آشوب داغداران قلابی به سرکردگی زن نقاب‌دار تا حمله به ماموران پلیس/ در مراسم گرامیداشت جانباختگان هواپیمای اوکراینی چه گذشت؟ + تصاویر


همزمان، رهبر انقلاب با اطلاع از وضعیت به وجود آمده دستور پیگیری‌های ویژه را صادر کردند و توضیحات سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه مشخص کرد که این اشتباه از ظرف نیرو‌های خودی، موجبات چنین اتفاقی را رقم زده است.

ابهاماتی در سقوط پرواز اوکراینی

یکی از اولین مباحثی که پس از رونمایی از علت واقعی سقوط ذهن بسیاری را درگیر کرد این بود که با وجود شرایط بسیار حساس کشور در آن مقطع و امکان بروز هرگونه حادثه چرا حداقل پرواز‌ها در آن بازه زمینی لغو نشده است. سردار حاجی زاده در این خصوص این گونه می‌گوید:

«نمیخواهم کسی را متهم کنم، از دید من هروقت شرایط جنگی می‌شود باید این اتفاق توسط مسئولین ذیربط می‌افتاد، اما به هر ترتیب نیفتاد... و کسان دیگری باید این کار را می‌کردند.»

ردپای مرموز جنگ الکترونیک آمریکا در اشتباه بزرگ پدافندی را رها نکنید/ شناسایی در کوران Suter یا شلیک در Fog of War + تصاویر

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین ضعف‌ها در سقوط پرواز اوکراینی و فرجام تلخ آن را دقیقا در همین موضوع پیدا کرد. نهاد یا نهاد‌هایی که مسئول انجام پروسه پرواز ممنوع و زمین‌گیر کردن پرواز‌های کشور در آن لحظه بودند کدام نهاد‌ها بودند و آیا پاسخگو خواهند بود؟

در عین حال، این سوال و ابهام برای بخشی از جامعه پیش آمده که به نظر می‌رسد نیرو‌های مسلح در بیان واقعیت، تاخیر کرده‌اند. در حالی که چنین موضوع حساسی که شامل پارامتر‌های مختلفی، چون علت حادثه، اشتباهات فرد یا گروه شلیک‌کننده، احتمال هک سیستم یا هر نوع ابهام دیگر، نیازمند بررسی تخصصی است و در حالی که ایکائو (سازمان هوانوردی بین المللی) در تحلیل خود از این ماجرا، رسما پیش‌بینی می‌کند که این جمع بندی ۳۰ روز طول بکشد، اما ایران در عرض ۳ روز، این اقدام را انجام داده است.

چرا تشخیص اشتباه در آن شرایط رخ داد؟

مسئله بعدی در خصوص این تراژدی، شلیک اشتباه سامانه تور ام ۱ است. در این خصوص باید به شرایط حساس چند ساعت پس از وقوع پاسخ موشکی کشورمان به آمریکا اشاره کرد که هر لحظه بیم جنگ می‌رفت. در این شرایط، از مفهوم نظامی «مه جنگ» یا Fog of War استفاده می‌شود؛ اصطلاحی که به دشواری تصمیم گیری در میانه درگیری‌ها اشاره دارد و فشار و حساسیست روانی بالا بر نیرو‌ها را توصیف می‌کند.

در واقع کارشناسان نظامی این شرایط را به زمانی اطلاق می‌کنند که وخامت شرایط به شکلی است که مانند شرایط مه و غبار، تشخیص اطلاعات درست از نادرست یا سره از ناسره سخت و دشوار می‌شود. در واقع این شرایط عدم‌اطمینان نسبت به محیط اطراف را در میدان جنگ توصیف می‌کند. در این شرایط نیرو‌های نظامی، اپراتور‌ها و افراد دخیل در شرایط آماده‌باش استرس، فشار و هیجانی چندین برابر شرایط معمول را تجربه می‌کنند و این مسئله احتمال خطای آن‌ها را بالا می‌برد.

کشور‌های مختلف همگی تلاش دارند با استفاده از آموزش‌ها، ابزار‌ها و فناوری‌های مختلف در چنین شرایطی درصد خطا را هرچه می‌توانند، کمتر کنند. برخی از کارشناسان خطای صورت‌گرفته از سوی یک سامانه پدافندی کشورمان را در راستای بخشی از همین مسئله تلقی می‌کنند. چنین سامانه‌های پدافندی، در شرایط جنگی اختیارات بیشتری پیدا می‌کنند و می‌توانند بدون طی سلسله مراتب مرسوم در صدور فرمان آتش، تصمیم به شلیک بگیرند.

کروز از کجا آمد؟

هشدار شلیک موشک کروز یکی از موارد مهمی است که واکاوی آن به روشن شدن ماجرا کمک می‌کند. با توجه به اینکه در آن ساعات و به دلیل تهدید‌های مداوم ترامپ برای شلیک به ۵۲ نقطه کشور، پدافند به صورت آماده باش کامل درآمده بود، سامانه و افراد فعال در تور ام ۱، هدفی که در رادار خود در نزدیکی آن است را به عنوان موشک کروز تشخیص می‌دهد که سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، علت آنرا علاوه بر خطای فرد شلیک کننده، نوع حرکت هواپیما و محل استقرار سامانه دانست که به موشک کروز شبیه بوده است.

ردپای مرموز جنگ الکترونیک آمریکا در اشتباه بزرگ پدافندی را رها نکنید/ شناسایی در کوران Suter یا شلیک در Fog of War + تصاویر

تحت تاثیر جنگ الکترونیک قرار گرفتن یا نوعی از حمله سایبری یکی از گزینه‌های موجود در این شرایط است که مشخص شدن حقایق کافی از آن همچون ماجرا‌های استاکس نت و امثالهم، زمان طولانی‌تری را طلب می‌کند. بر این اساس، بررسی‌های مشرق از برخی رسانه‌های خارجی فعال در حوزه دفاعی نشان می‌دهد، نمی‌توان به طور کلی، موضوع احتمال حمله سایبری و جنگ الکترونیک را در این موضوع کنار گذاشت به صورتی که حتی بعضا اشاره می‌شود که واحد ۸۲۰۰ اسرائیل مقصر "مرگ" هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران است.»

ردپای مرموز جنگ الکترونیک آمریکا در اشتباه بزرگ پدافندی را رها نکنید/ شناسایی در کوران Suter یا شلیک در Fog of War + تصاویر

پایگاه تحلیلی پولیتوس در این زمینه با اشاره به اینکه "پس از اصابت موفقیت‌آمیز موشک‌های ایرانی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیروی هوایی آمریکا قصد حمله به مراکز استراتژیک ایران را دارد به آن‌ها داده‌شده بود"، افزوده است: درست در همان لحظه حساس، یک بوئینگ مسافربری در مجاورت یکی از مراکز مهم نظامی سپاه به پرواز درآمد و این تقارن زمانی سرنوشت‌ساز با "خطای انسانی" ترکیب شد تا به‌طور تصادفی، موشک شلیک‌شده، هواپیمای مسافربری را به آتش بکشد.

به نوشته این پایگاه تخصصی، کارشناسان مرکزی به نام "Veteranstoday" معتقدند که واحد ۸۲۰۰ اسرائیل در ازکارافتادن سیستم هواپیمای پرواز PS ۷۵۲ درگیر بوده چراکه این حمله سایبری تروریستی اسرائیلی بود و هکر‌های اسرائیلی با تغییر در کد شناسایی هواپیما و تعویض جای "دوست و دشمن"، هواپیما‌های اوکراینی را به‌عنوان "دشمن" تعریف کردند که همین منجر به پرتاب موشک سیستم پدافند هوایی ایران شد.

این کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که عمده تراشه‌های مورداستفاده در ساخت تراشه‌های نظامی سایبری در سراسر جهان درخطر نفوذ هستند چراکه این تراشه‌ها با استفاده از فن‌آوری آمریکایی ساخته‌شده و دارای خلل قابل‌نفوذ برای دسترسی‌های غیرمجاز هستند و پیش‌ازاین نیز سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از طریق حمله هکرهایشان توانستند در مقاطعی سانتریفیوژ‌های هسته‌ای ایران را مختل کنند.

"به همین دلیل است که روسیه و چین برای تولید و آماده‌سازی زیرساخت‌های سایبری خود فن‌آوری دیجیتال تولیدی خود را برای دفاع از امنیت ملی به کار می‌گیرند و به همین دلیل است که کشور‌هایی مانند ایران ممکن است هنوز در مقابل نفوذ سایبری اسرائیلی آسیب‌پذیر باشند. "

به اعتقاد این رسانه، "برای جلوگیری از حملات سایبری آینده اسرائیل به اهداف نظامی و غیرنظامی، این تروریسم سایبری باید افشا شود و با پایان دادن به این رفتار متجاوزانه، خطر تسلط اسرائیل بر فناوری سایبر، به همه جهانیان اعلام شود و بسیاری از کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که وضعیت هواپیمای اوکراینی یادآور داستان مرگ یک‌باره سیستم هواپیمای شناسایی روسی "ایل-۲۰"، در آسمان سوریه، در سپتامبر ۲۰۱۸ است که درنتیجه اقدامات عمدی دولت صهیونیست، به زمین‌خورده بود. "

ردپای مرموز جنگ الکترونیک آمریکا در اشتباه بزرگ پدافندی را رها نکنید/ شناسایی در کوران Suter یا شلیک در Fog of War + تصاویر

از سوی دیگر، بحث‌هایی در خصوص امکان استفاده آمریکا از سامانه جنگ الکترونیک سوتر (Suter) نیز در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطرح است که این سامانه، یک نوع سیستم جنگ الکترونیک است که هدف از کارکرد آن، فریب سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی حریف است. کارکرد این سامانه به گونه‌ای است که با ارسال امواج الکترونیکی و الکترومغناطیسی به سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی و نفوذ در رایانه آن‌ها و یا شبکه یکپارچه پدافندی، ضمن ایجاد اختلال در فرایند کارکرد آنها، پالس‌ها و داده‌های غلط را برای آن‌ها ارسال میکند.

اگرچه شواهد و مستندات زیادی در حال حاضر برای تایید چنین موضوعی وجود ندارد و مواردی، چون برد این نوع سامانه ها، عدم کشف چنین اخلال‌هایی در سامانه‌های موجود در اطراف تهران و نحوه اجرای چنین اقدامی، باعث کمرنگ شدن احتمال آن می‌شود، اما با توجه به انواع اقداماتی که در سال‌های اخیر توسط اسراییل و آمریکا برای به هم زدن آرامش و امنیت کشورمان به اجرا گذاشته اند، طبیعتا نمی‌توان به طور کامل و سریع چنین گزینه‌هایی را کنار گذاشت.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۷۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اگرامریکا یک چنین سیستم سایبری پیشرفته داره بقول سردار راجی زاده هیچ کدوم ازسییتم پدافند هوایی امریکا درپایگاه عراق جواب موشکهای سپاه رانتواستند بدهنند سوال اینجاست چطور سیستم هوای سپاه خودی یادشمن راتشخیص نداده بدش هم درموقیعت احساس نظامی چرا تمام پروازها رالغو نکرداند این جواب قانع کننده ای نیست
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اصلا فکر نمیکنم این حمله سایبری بوده باشه
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
ننگبر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
از همه مهم تر فیلم برداری یک نفر در شب تاریک و با خونسردی است از لحظه برخورد...به نظرم سر نخ ماجرا فقط همین فیلمه که می تونه خیلی از ابهامات رو برطرف کنه بخاطر خونهای بی گناه ریخته شده لطفا همه توان خودتون رو بگذارید تا ماهیت این فیلم دقیق و کامل روشن بشه
پاسخ ها
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
همونطور ک گفته شده ۲ تا موشک زده شده .و این اقایی ک فیلم گرفته بعد از اصابت موشک اول فیلم رو گرفته .بعدشم زاویه فیلم برداریش طوری بوده ک اتیش موشک اولی مشخص نشده
رضای.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
بطور قطع یقیق باید روی پروژه سایبری اسراییل یا امریکا متمرکز شد وبا جدیت ان را برسی کرد ودر ان صورت باید درس تاریخی به اسرایل داده شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
مرگ بر آمریکا و اسرائیل و آل سعود خائن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مطمئنم که این کار،کار آمرکای خبیث و اسرائیل غاصبه،،اینها از شهادت سردار سلیمانی و اتحاد مردم ضربه خوردن حالا میخوان کاری کنن که مردم نسبت به سپاه بدبین بشن ولی کور خوندن ما رهبری مث سید علی داریم که کل نقشه هاشونو خنثی میکنه به حول و قوه الهی..بعدشم نخبه های ما تو اون هواپیما بودن قطعا کار، کار خودشونه...مرگ بر آمریکا
عادل
|
United States
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مگر شيطانى بزرگتر از آمريكا سراغ داريد. ديروز عزيزترين سردار ما ترور كرد و امروز دايه مهربانتر از مادر شده و آرزوى بهترين ها را براى ما ميكند. بايد خيلى نادان باشيم تا آمريكا رو باور كنيم.
پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا آسيبى به مملكت نرسد.
علی جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من تو این یکی دو روز خیلی مطالعه کردم برام محرز شده که کار اسراییل خبیث و آمریکای بدذات وجنایتکاره اول توی رادارهای ما القا میشه که کروز شلیک شده بعد همزمان پدافند تهران رو حک میکنند تا هواپیما رو کروز تشخیص بده وچون در سیستم پدافندی آمادگی از قبل مبنی بر اینکه کروز شلیک شده وجود داشت کافی بود تا پدافند با این تشخیص که کروزه به سمتش شلیک کنه من تو دلایلم بعضی از چیزهایی که دوستان هم به آنها اشاره کردند رو معتقدم امیدوارم این توطئه کثیف و ناجوانمردانه این بار نه با سیلی که با لگد و مشت سپاه عزیز ما همراه بشه وبه دنبالش آمریکا گورشو از منطقه گم کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
علی جان سلام این از نوشته ( همزمان پدافند تهران رو حک میکنند ) کاملا مشخص می شه که خیلی مطالعه داشتید و دارید انشاا...
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
اخه ی چیزی ه ذهن منو مشغول کرده تا دو روز پیش میگفتین ک ما رادارای امریکا رو هک کردیم تا نفهمن موشکامونو ..الانم میگین ک امریکا هک کرده ما رو ...اخه ما کدومو باور کنیم؟؟؟ن خدایی کدومو باور کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من دارم دیوونه میشم.
چرا مسؤلین درباره ی خرابکاری سیستم راداری هواپیما ۷۵۲اوکراینی چیزی نمیگن؟!
چرا سپاه مظلومانه نشسته وسط داره چوب میخوره؟!
چرا این همه اشتباهات دولت اعم از ممنوعیت پرواز ها و یا درخواست از کانادا برای روشن شدن موضوع، و گرا دادن به غرب برای فشار بر موشکی ایران؟!
همه و همه ساکتند و چیزی نمیگن؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اگر ثابت بشه حمله سایبری بوده باید مرکز این عملیات هرجاکه باشه موشک باران بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آمریکادرهمه جای جهان مثل سگ پاچه ی همه رامیگیردوباعث همه ی قتلها،ویرانیها،جنگها و...... هست ولی ملت ایران وهمه ی آزادگان جهان روزی این سگ رامهارکرده ونابومیکنندانشاءالله
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا هیچ کس نمیگه اگه واقعا یه موشک سمت تهران اومده بود و اون فرد شلیک نمیکرد چه اتفاقی می افتاد ؟مگه شرایط جنگی نبوده و نیست؟شاید واقعا حمله سایبری بوده؟ شاید منظور ترامپ از ۵۲ نقطه همون هواپیمای ۷۵۲ بوده؟شاید منظور ترامپ از سلاح زیبا همون حملات سایبری اختلال سیستم باشه ؟ چرا هیچ کس نمیگه با این ااعتراضات شاید کمتر کسی حاضر بشه بره پشت سیستم پدافندی بشینه؟ زنده ایران و ایرانی و سپاهی و مدافعین وطن
پاسخ ها
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
اخه گیریم ک تو رادارامون اختلال پیش اومده ..و موشک کروز شلیک شده ..اولا ک این موشک باید یکی از پایگاه های امریکا تو منطقه شلیک میشد مثلا عراق یا کویت یا ترکیه یا باکو یا هم افغانستان ...ینی این موشکو هیچ کس از اسمان نقاط مرزی تشخیص نداده تا تهران اونوخ تهران فقط این اپراتوره فهمیده؟؟؟ی کم راجبش فک کن بعد بنویس
صمد.ج.ب ازتبریز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آیا هواپیمای بوئینگ مگر ساخت امریکا نیست؟سازنده می تواند قطعه ای رااضافه برسازمان قراردهد که درهنگام نیاز به استفاده جهت ضربه زدن به طرف مقابل،بهره مند گردد، مگر این اولین ۷۳۷ است که سقوط می کند، پس نتیجه باید گرفت که از هواپیما بصورت کلید مکمل استفاده شده است که براحتی سیگنال جنگنده ویا موشک متخاصم تلقی شودکه ساده تر جنگ الکترونیک بگویندوماهواره های دشمن نیز کار را راحتتر بکنند
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
قطعا همین هم بوده اما مهمترین و اصلی ترین مقصر اون شخص یا اشخاصی که سهوا یا عمدا اجازه پرواز دادن تو شرایطی که هیچ پرنده ای نباید بپره
میم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا از اول مسئول نگفتن در دست بررسی است؟ چرا قویا ادعاها تکذیب شد؟
رضا الله بختی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سقوط توسط موشک روسی بوده.رحمت الله.انا لله و انا الیه راجعین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
و از شیاطین انس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
احتیاط خلبان و عوامل پرواز هم شرط است . خلبان هم میبایست شرایط را درک می‌کرده و از مراجع ذیربط خودشان صلاح و مشورت می‌گرفته در این موقعیت حساس و تهدیدهای خطرناک آمریکا . شاید هم به دلیل تهدیدهای دشمنان میخواستند زودتر فرار کنند . متاسفانه خیلی اتفاق بدی بود.
پاسخ ها
یه مامان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
خانمش گفته ما از شرایط ایران خبر داشتیم و انتظار داشتیم پرواز کنسل بشه خیلی هم به شوهرم گفتم نرو ولی گفت بهش دستور دادن که باید بره ایران و این پرواز انجام بشه
5
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
اتفاقا اصرار مهندس پرواز اوکراینی باعث دریافت مجوز پرواز شده وگرنه مهندس پرواز ایرانی مجوز پرواز نداده بود که اگر قبول میکردند الان بندگان خدا زنده بودند و مشغول کار و زندگیشون بودند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هرانسانی می تواند بفهمدکه خوداین هواپیمادرحال جاسوسی بود که نیروهای نظامی رابه خطابرده
پاسخ ها
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
هیچ انسانی نمیفهمه فقط تو میفهمی
صدراااا
|
Germany
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
صد در صد یه اختلالی ایجااااد شده
کار کی بوده رو باید پیدا کنید
تمام لاگ های سیستم کش سیستم کش سرور خلاصه همه رو مو به مو کارشناسی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شاید هم آمریکایی ها در خود هواپیمای مسافربری خرابکاری کرده اند که سیگنال موشک کروز ارسال کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سلام
مطالب بالا همش درست و به قول معروف مو لادرزش نمیره! فقط یک سوال اینجا مطرحه که اون امریکایی ها و صهیونیستهای ملعون و بی وجدان که این توانایی رو دارن در سیستم یک هواپیمای در حال پرواز و یا در سیستم یک سامانه پدافند پیشرفته در نزدیک تهران به این سادگی نفوذ کنند و این فاجعه را ببار بیارن ، چطور نتونستن حداقل یکی از موشکهای سپاه رو حتی داخل خاک عراق رهگیری کنند و متحمل اون همه خسارت شدن؟؟؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
چون خودشون این هواپیما رو ساختن و اطلاعات و کدهای اونرو دارن اما موشک ما بومی هست و اطلاعت راداری و کدهای اونو ندارن
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
یکی از مقاماهای بلند پایه میگفت درسته ک موشکا بومی هستی اما سیستم های پایششونه مال امریکاس
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا کامنتا منو نمیزارید

سردار گفت من ابرومو با خدا معامله میکنم این یعنی چی؟
سردار با رمز حرف زد یعنی ما نبودیم اما بخاطر خدا گردن میگیریم
من شک ندارم این خرابکاری بوده و اشتباه درش نبوده
سردار حاجی زاده شما همیشه ابروی ما هستید و ما هرگز کارهای ارزشمند بجه ها هوا فضا سپاه رو از یاد نمیبریم
Mehdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بسم الله.سلام. راجع به پرواز اوکراینی بنده به وزرات اطلاعات هم زنگ زدم ; شما هم مطرح کنید که اونی که تو اون ساعت و روبه آسمون داره فیلم میگیره - دقیقا قبل از شلیکِ موشک زمین به هوای سپاه - چرا اینکار رو می کنه و کیه ;کاملا قابلِ بررسیه.حتی اگه این یه فرضیه ی بد بینانه باشه .بقولِ سردارِ عزیزِ دلمون حاجی زاده:" باید به دشمن بد بین بود."
پاسخ ها
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
دوست عزیز همانطور ک گفته شده ۲ موشک شلیک شده و این فیلم بعد از اصابت موسک اول گرفته شده ولی چون زاویش از زاویه ای هست ک اصابت موشک اول مشخص نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در وهله نخست خبر گمانهایی اینچنین به ذهن منم رسید و نوشتم ک حادثه مشکوکه اما در این خصوص باید بررسی فنی و کارشناسی دقیق صورت بگیره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وقتي صب تا شب اف ٣٥ هاشون دارن بالاي سرمون جولون ميدن همه چي ممكنه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا مابااینهمه کارشناس واطلاعاتی باید به این راحتی هدف گرفتن هواپیما راسپاه به گردن بگیره
این یک نوع شیطنت بود که مسیولین مافریب خوردن
شمانگاه کنید به شب حادثه اون فیلم که از شروع پرواز تااتش گرفتن بال هواپیما وسپس سقوط وانفجار فکر کنید از قبل کسی ازهمه چیز خبرداشته وبرنامه ریزی شده بوده وقطعا ازقبل میخواستن سپاه ومسولین رادراشتباه بیندازن.وسپاه نباید به این زودی به گردن بگرفت
واین حادثه همان جریان کشته سازی دشمن است که انجام دادن .
اگه کارشناسان وجعبه سیاه بررسی دقیق واون کسی که اولین فیلم راگرفته وهمان شب پخش شد باید گرفته بشه که این مسله حل میشه.که این شخص ازکجا میدونسته که هواپیما میخواد اتش بگیره که فیلم برداری کرده اون هم درشب باچه دوربین پیشرفته ای .
دوست داشتم دریک مصاحبه ای شرکت کنم تا اثبات کنم که کار دشمنان این سرزمین بوده .
اما افسوس که این کار بعیده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
عباس جان یکم دقت کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
تو همه جنگ ها اشتباه هست و باعث میشه که در اثر این اشتباه نیروی خودی کشته بشه ولی چرا اصلا توجه نمیشه که جنگ رو کی شروع کرده و در اصل شروع کننده جنگ مسئول همه عواقب بعد از اون هستش و این نیم لیبریتی ها و یعضی از ساده لوح های داخلی اصل داستان رو فراموش کردن و بجاش نیروهای خودی رو دارن میکوبن همون نیروهایی که اگه نبودن الان داعش داشت تیر خلاص تو سرشون خالی میکرد کمی بصیرت! بصیرت! بصیرت!
M
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
یعنی میشه موشک دشمن ازبیرون خاک ایران شلیک کردپس از وارد شدن موشک به فضای ایران وپس ازاین همه پیمایش درفضای کشورمون هیچ پدافندهوای قادربه شناسای موشک نبود وبه مهض نزدیک شدن به مرکز نظامی آن هم درتهران شناسای شده بس بقیه پدافندهای هوای مستقردرنقاط صفرمرزی کشور چی کارمیکردن شایددشمن اونهاروخواب شون کرده بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وقتی ما میتونیم رو سامانه های اونها تاثیر بگذاریم چرا اونا نتونند هر چی باشند ماداریم از آمریکا حرف میزنیم .حالا بگید چرا دیر اطلاع رسونی کردین .باید قبل اعلام تمامی موارد و عوامل این شلیک بررسی بعد اعلام میشد.آیا زمان نمیبره تا مسئولین از حمله سایبری و عامل نفوذی و خطای انسانی. و یا شلیک غیر از پدافند خودی اطمینان پیدا کرد ؟
خیرخواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من فکر میکنم خلبان با آمریکا همکاری کرده تا!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
الان وقت شوخیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هر بار شکست میخورن یه هواپیما میندازن مثل سال پنجاهشت
خسرو
|
Germany
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این کاملا منطقی است که دشمنان ما که از قبل خودشون رو اماده برای شیطنت کرده بودند این کار را کرده اند و حتی من که در ازن کشور المان زندگی میکنم و اشنایی به شیطنت های غربی دارم میتونم ۱۰۰ در ۱۰۰ بگم این گمراه کردن رادار ما کار این شیاطین غربی میباشد این برای اولین بار نیست مگر بارها خودشان نگفتند که ما ویروس فرستادیم تا نیرمگاه های ایران اسیب ببینند میدونیم اسیب نیروگاه هزاران بار خطرناک تر است از اسیب به رادار پروازی
مهری سیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
فقط قصد خراب کردن سپاه رو داشتن جلوی مردم..بعد از اون اقتدار بزرگ و محبوبیت سپاه..ولی کور خونده اند ما همیشه حامی سپااااااه هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خدا خودت کمک کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جالب اینه که یک نفر اون وقت صبح درست قبل از برخورد موشک با هواپیما داره حرکت هوپیما را فیلم برداری میکنه ودرست لحظه اصابت را فیلم میگیره آیا مشکوک نیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ظاهرآ غربیها برنامه ریزی کردند وزیر خارجه آقای ظریف را دریک جلسه با حضور وزرای خارجه سایر کشورهای مرتبط با جریان هواپیمای اوکراینی گیر بندازن و غریب کشش کنند.
ایران باید بر اساس قوانین بین الملل پاسخگو باشه و با زیاده خواهی و فرصت طلبی غربیها بشدت برخورد کنه.
یعقوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
میخوام یه پیشنهاد بدم حمل موبایل برای مسئولین رده بالا در خارج از کشور ممنوع بشه.
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ما،در زمینه تکنولوژی موشکی جزو اولیها درجهان هستیم وهمچنین باتوجه احتمال جنگ الکترونیک در زمان درگیری لزوم پیشرفت دراین حوزه ضروریست که همچون الان هواپیمای اوکراینی مورد هدف قرارنگیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
علت پرواز هواپیما در روز جنگ چیست؟؟؟ چرا شورای امنیت جواب نمیدهد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
دقیقا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کاملا معلومه همینه....درود بر سپاهیان عزیزمون....درود بر سردار حاجی زاده با مرام و مردم دوست، سردار عزیزم ما پشت شما هستیم....کی بهتر از شما؟؟رفیق و همراه و هم رزم شهید طهرانی مقدم و حاج قاسم......دوستتون داریممم بامرام
پاسخ ها
سمیه
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بله....دردو‌بلای‌سردار‌حاجی‌زاده‌بخوره‌تو‌سر‌این
سلبریتی‌های‌خائن‌که‌جشنواره‌ی‌فجرو‌تحریم‌کردن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اقای قاضی حکمو صادر کردی که امضاش کن عجله داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وای به روزی که چهره ی واقعی منافقین داخلی برای مردم رو بشه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نباید اجازه بدن جعبه سیاه اون ور آب بررسی بشه چون حتما حقایق رو کتمان میکنن و هرچی دلشون بخواد گزارش میدن همین جا باید بررسی شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
به نظر من هواپیما رو یه طور دستکاری کردن که در رادارها علایم مانند موشک ایجاد کند. و پدافتد را به اشتباه بندازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بر فرض که این موضوع حقیقت داشته باشه، چرا اصلا در چنین شرایطی باید پروازها دایر و برقرار باشد؟ خیلی راحت میتوانستند کلیه پروازهارو برای یک روز کنسل کنن تا چنین حادثه‌ی تلخی اتفاق نیفته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بله باید بررسی بشه ببینیم نفوذ از کجا بوده این کارو اونا انجام دادن اما قطعا از داخل هم یکسریا کمکشون کردن باید نفوذی ها رو شناسایی کنیم
ناشناس
| Taiwan, Province of China |
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
یعنی هر کسی میفهمه که در چنین شرایطی هیچ پرنده غیر نظامی نباید پرواز کنه.
به جای سپاه، رئیس سازمان هواپیمایی کشور باید میومد میگفت "گردن ما از مو باریک تر".
باز سپاه داره جور بی مسئولیتی بقیه رو هم میکشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
احتمالش خیلی زیاده/ تا بخوان سپاه عزیز رو رودرروی ملت قرار بدن ولی کور خوندن تا پای جون پشت سپاه هستیم
عاشق سپاه.،امنیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سلام جانم،فدای رهبرم،سردارسلیمانی،سردارحاجی زاده،سردارسلامی وهمه نیروهای سپاهی ومسلح،که فداکاری کردن،وامنیت کشورراتضمین کردند،امایک عده منافق وازخدابیخبر دارن زحمات 40ساله سپاهیان را نادیده می گیرن .مرگ برامریکا،مرگ برمنافق،مرگ برضدولایت فقیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سلام ، لطفا بصیرت داشته باشیم پشت پرده همه اتفاقات اخیر آمریکای جنایتکاره،ایران تسلیت،مرگ برآمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرگ برآمریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باید نیروی قدرتمند ومستقل بسیار فراگیری برای جلوگیری از حملات سایبری امریکا تدارک ببینیم باید عوض اینکار رو سرشون در بیاریم ترامپ خبیث
سید جاسم موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خواهشا تمام موارد تاثیر گذار در شلیک موشک بر هوا پیما رو بررسی کنید تا ظلمی در حق شخصی نشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شروع همه اینها با ترامپ بود،

اما این ک چرا اسمان رو کلییر نکردن،جای سواله؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شکی در دست داشتن آمریکا در این موضوع وجود ندارد چرا در دیگر روزهای سال پدافند ما هواپیما را با موشک کروز اشتباه نمیگیرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چون روزهای دیگه سال جنگ الکترونیک راه ننداختن مجید جان
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرگ بر امریکا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بسمه تعالی
هواپیماهای امریکایی سیستمی روی هواپیماهایشان دارند که در چنین زمانهایی سیستم ناوبری هواپیما از دست خلبان در بیاورند وخودشان هواپیما را کنترل کنند از کجا که این کار را نکرده باشند خدا شاهده خرابکاریهیا دست خود این امریکایی های جنایتکار ها است وسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینجور باش بدبختیم
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دقیقا منم نظرم از همون لحظه اول همین بود. هواپیما ساخت آمریکاست مگه میشه نتونن کنترلش کنن. من مطمئنم که خودشون باعث این اشتباه شدن. چون نیم ساعت بعد جلسه اونا این اتفاق افتاد. مگه میشه اینقدر بیخیال همه ما بشن؟ تنها کشوری که از این اتفاق سود میبرد اونا بودن. چون هم یجورایی تلافی کردن حمله مارو هم باعث شدن تیتر همه خبرها بجای حمله ایران به آمریکا بشه هواپیمای اوکراینی وهم بجای اینکه از اقتدار نظامی ایران حرفی بزنن از آبروریزی نظامی ایران حرف بزنن. بجای اینکه سردارهای ما سرشونو بالا بگیرن آرزوی مرگ میکنن. با یه تیر دهتا نشونو زدن.سردار مارو شهید کردن اون تشییع میلیونی مارو نادیده گرفتن حمله ما هیچ شد. هعیییی.
رهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرگ برآمریکا
مرگ براسراییل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
متاسفانه این واقعیت است. در کشورما متاسفانه زیر ساخت فناوری الکترونیک و صنایع نیمه هادی وجود ندارد و سرمایه گذاری در این زمینه انچنان صورت نگرفته است.بعنوان مثال در طراحی بخش الکترونیک ادوات نظامی از پردازنده های ارم، اف پی جی ای، و... استفاده می شود که تمام این تجهیزات دیجیتالی که بعنوان مرکز کنترل دستگاه می باشند ساخت امریکا می باشند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
متاسفانه وقتی شاهد خروج نخبه ها از کشور هستیم باید منتظر ضربه های سابری از سوی دشمن باشیم .
سرباز ولایت
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بودجه لازم باید توسط رییس جمهور و نمایندگان تصویب بشه که متاسفانه نمیشه . درود بر سپاه
مرگ بر آمریکای تروریست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
ساخت مالزی.ضمنا کد نوشته شده روی سخت افزار مهمتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هرجور که حساب کنی اگراقدام تروریستی وجنایتکارانه آمریکانبودهیچ یک ازاین حوادث تلخ رخ نمی دادمرگ بر آمریکای جنایت کار
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بخدا تنها دلیلش همین بوده.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چراقسم ناحق میخوری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ما نباید گول بخوریم.همه قضیه از قبل برتامه ریزی شده بود.سپاه همیشه به مردم ما کمک کرده.امکان نداره بخواد بهمون ضرر بزنه.باید قدرشناس باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آفرین به شما که اینقدرخوب تحلیل میکنید. وفهم سیاسی بالا دارید. درود بررهبرودرود برسپاه. پشتیبان سپاه هستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سپاه عزیز همیشه سربلند و مغرور باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مثل روز روشن بود که هک شدیم . پشت سپاه و نظام هستیم تا پای جان . سرتون سلامت فرماندهان دلیر سپاه .
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
درود بر سپاه پاسداران که از جانمان دفاع میکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سپاه از جانمان دفاع میکند؟هواپیمای اکراینی را چه سازمانی زد؟خسته نباشی!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جناب ناشناس خبر و خوندی؟
بله که سپاه از جان و مال و ناموسمون دفاع و حفاظت میکنه
چشمت و باز کن از خواب پاشو تا بدونی
Ayeh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
رئیس شورای عالی امنیت ملی باید پرواز های مسافری خارجی رو لغو میکردن اینکه ایشون لغو نکردن وحتی عذر خواهی هم نکردن خودش بحثش جداست واین رو بدونن ملت ایران بیدارن واجازه ی هیچ سوء استفاده به خودی وغیرخودی نمیده از دست دادن سردار دلها غم کمی نیست وهنوز قلبهاداره میسوزه که این غم اضافه شد ما قدرشناس تلاش های سپاه وسرداران عزیزمون سردار سلامی سردار حاجی زاده عزیز هستیم ان شاءالله دشمن رو سیاه بشه ونتونن به نفع سیاسی خودشون عمل کنن.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همه همین فکر را میکنند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شک نکنید
وقتی گفته میشه شیطان بزرگ واقعاً مرکز شیطنتهای عالمه
مثل سیلها و زلزله های مصنوعی
البته اشتباه از کسانی هم بود که جلو پروازارو نگرفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ان شاءلله بزودی دستشون رو بشه که مردم بفهمند دست دشمن در کاره.خدا لعنت کند دشمنان اسلام را.ما همگی پشتیبان سپاهیان عزیز هستیم.سردارِ عزیز دعا میکنیم دو باره دلتون شاد بشه.ممنون بابت 41 زحمتهایی که کشیدید و ما قدر نشناس بودیم
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دشمن همیشه در کمین هست و می خواهد ضربه بزند. باید مواظب بود. بنده در مدرسه همیشه مواظب بچه ها بودم و اگر پوست میوه ای بر روی زمین می دیدم آن را بر می داشتم تا کسی لیز نخورد و یا بچه ها را از خیایان می گذراندم.و یا موبایلم در خدمتشان بود . چقدر آن را دوست می داشتم. با آن ها دست می دادم و سرشان را می بوسیدم. خدایا کمکم کن تا بتوانم دوری آن ها را تحمل کنم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
درود بر سپاه خدمت سپاه و جانفشانی عزیزان سبز پوش بر هیچ کس پوشیده نیست. مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل. سپاه عزیز موفق و پایدار باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کی باید پرواز رو لغو می کرد؟ چرا پرواز ها تو اون موقعیت حساس لغو نشدن؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خدا جای حق نشسته...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مطمئنم پردها کنا رمیره و مشخص میشه سردار بی گناه بوده
ویک توطئه بوده
پاسخ ها
علیرضا رضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کسی که میاد میگه آبروم رو با خدا معامله کردم مشخص هست که چیزی رو میخواد بگه که خودش رو فدای مقدس کنه که اجرش فقط با خداست.همه ما میدونیم که دسیسه آمریکا توی سقوط هواپیما نقش داره از طریق جنگ الکترونیکی.شک نکنین.
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نمیبایستی به هواپیمای مساقری هنگام وضعیت جنگی اجازه پرواز میدادید
saeed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
باید سایه همیشگی مشت قدرتمند ایران بر سر دشمنان انسانیت باشه ، چون خیانت هست ولی عامل بازدارنده باعث میشه تا خائنین نتونن کاری انجام بدن.. میدونن اگه غلطی بکنن و دستشون رو بشه ، عواقب نابود کننده در انتظارشونه.. به نظر من اگه دست اسرائیل تو کار باشه باید جواب چند برابری بهش داده بشه تا این رژیم غاصب بفهمه آخر کارش نزدیکه..
۱مین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این آقای شیطان بزرگ عجب نفوذی در اوکراین دارد. قبلن هم سقوط هواپیماهای اوکراینی را داشته ایم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چه کسانی بدروغ گفته اند کروزها در راهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
زنده باد رهبر عزیزمان زنده باد سپاهیان غیورمان
پاسخ ها
مرجان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سپاه افتخار ماست و جانها برای ما خرج کرده،ما قدرشناس هستیم،درود بر رهبر و سپاه و انقلاب،،اونایی ک منفی دادین یا اشبا دستتون رفته ک هیچ،اگه نه،شما هم آدمایی هستین ک باید براتون تاسف خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چیزی که الان قطعیه اینه: فردی که باید دستور لغو پروازها رو می‌داده و نداده، داره قسر در میره. اگه سرنوشت این مملکت براتون مهمه ایندفعه دیگه جلوش رو بگیرید.
پاسخ ها
عاطفه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
درسته، مقصر اصلی اون کسی که پروازو لغو نکرد نه اون اپراتور، اون بندگان خدا از روز جمعه آماده باش هستن و خانواده هاشون ازشون خبر ندارن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شورای عالی امنیت ملی به ریاست ریس جمهور
حالبه که مدعی هم هستن!
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کشور در زمینه ساخت تراشه ها و ریز پردازنده ها باید وارد این عرصه بشه مطمئنأ متخصصین کشورمون این استعداد وتوانایی رو دارن که این محصول کلیدی رو بسازن فقط کافیه توجه بشه تنها شعبه خارجی شرکت اینتل به عنوان بزرگترین تولید کننده ریز پردازنده های کامپیوتر در تل آویو مستقر هست.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
حتی اگر استعداد و توانایی هم موجود باشه، تکنولوژی تولید آنها موجود نیست، قطعاً که انتظار ندارید با دست شروع به ساختن کنند!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
درسته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
به این دوست عزیز که میگه تکنولوژی تولید نداریم ، از هیچ کس انتظار کمک نباید داشته باشیم رزمندگان ما همه چیزرو با دست خالی ساختن این توان رو هم داردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرگ بر اسرائیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وقتی ترامپ فاسد و قمارباز با اطمینان خاطر و صد در صد مطمئن زر زد و گفت با موشک سقوط کرده .باید متوجه می‌شدیم .که دستی در این آتش داشته آند .اشخاصی که در این رابطه علم دارند ‌‌‌‌‌باید مچ خبیث شیطان رجیم را پیدا کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
نکته مهم اینه که از اول هم گفت اشتباه سهوی انسانی هست!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جای هیچ شک و تردیدی نیست که شلیک به هواپیمای پرواز 752 ناشی از عملیات جنگ الکترونیک پیچیده بوده است. چرا چندین فیلم از هواپیما در آن موقع صبح از زاویه های مختلف گرفته شده بود و بلافاصله روی شبکه منتشر شدند؟ و چرا به قاصله می دولت آمریکا بر هدف قرار گرفتن هواپسما تأکید کرد؟ آنها می دانستند واقعیت چه بوده چون خودشان این کار را کرده بودند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در یکی از این فیلمها نفر از قبل اماده به نقطه ای که هواپیما و موشک به هم برخورد کردن نشانه رفته بود و توانست فیلم بی عیب و نقصی را بگیرد ،این دقیقا نشان از برنامه ریزی و دقت عمل در تهیه فیلم را استنباط نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این اتفاق میتواند ناشی از دستکاری سیستمهای خود هواپیمای اوکراینی توسط امریکا با همکاری کشور اوکراین باشد و از قبل به عنوان طعمه بوده است تشابه عدد ۵۲ هدف ترامپ با پرواز ۷۵۲ نمیتوان تصادفی باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
احسنت به جنابعالی
هیچ کس تا بحال به این فکر نکرده بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینم خودش یه نکته ایه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
اااااااااااا عجب نکته ای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
جعبه سیاه چه شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
به اوکراین تحویل داده شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هیچی آمریکا و کانادا نرم افزار تحلیلشو دارن که حاضر نشدن بدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ما خواهان پیگیری دقیق ، مسئولانه و شجاعانه موضوع تا نتیجه گیری مستند و کامل هستیم .....
سلام بر برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خار چشم کفار و منافقین و جهاننخواران جنایتکارتروریست
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ماپشت رهبروانقلابمون هسنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینترنت باید ملی بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چه ربطی به داشت به این حادثه؟؟؟
خدایا توبه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شما که توی آلمانی چرا از نت ملی نگرانی؟
M
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
حتی اگ کمترین سواد رو هم داشته باشی میفهمی
ی کارایی رو انجام دادن ک ماخودون خودمون رو بزنیم
مرگ برامریکاا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
من از همون اولش گفتم کار آمریکاست.ولی شما گوش نکردید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
چرا گوش کردیم شما نشنیدی
ناشناس
|
Ireland
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مسلما آمریکا در زمان جنگ از هیچ جنایتی دریق‌ نخواهد کرد، مخصوصا بوئینگ که به راحتی به آن دسترسی دارند! به نظر من بوئینگ در آسمان ایران باید تحریم بشود و اجازه ورود هیچ بوئینگی به آسمان ایران داده نشود! یکبار هم خود تحریمی کنیم
زن ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
در شیطنت آمریکا که حرفی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همه جوانب رو در نظر بگیرید
شاید راهی برای خروج از این بهران داشته باشیم
حتی اگه یک درصد به چیزی شک دارید اونو بررسی و تجزیه و تحلیل کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
بحران اینگونه نوشته می شود مجید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
هر کی بوده باید سخت تنبیه بشه.
مهدی
|
Sweden
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ارتقا سیستم ضد سایبری
در مقابل جنگ سایبری دشمن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینقدر توجیه های الکی از مسجد و روزنامه و‌فضای مجازی دیدیم‌ داریم از خنده غش می کنیم
تصمیم اشتباهی بود و تموم شد
اینقدر هم امریکا را ما غول نکنید اگه عرضه داشت موشک های ما را یا هوف قرار می داد و یا منحرف می کرد
آنهایی که یادشون‌است بار ها موشک کرم‌ابریشم ما را در جنگ که به سوی‌ناو های آنها شلیک می شد در منحرف کرد
الان ما آن ایران سی و پنج سال پیش نیستیم
پاسخ ها
مرجان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
وقتیک تخصص کاری رو نداری نظر نده لطفا
ناشناس
| Germany |
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرجان متخصص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کار آمریکاست خودشون گفتن جوری ایران رو میزنیم که خسارت ببینه بعدشم چرا این فیلمی که گرفته شده بود از برخورد موشک با هواپیما قبل این بود که چیزی تو اسمون معلوم باشه پس اون فرد فیلم بردار خبر داشته و جالب اینجاست که واکنشی هم نداشته بعدشم این بی بی سی ازکجا می دونست اینجا ایرانه و این فیلم رو قبل ایران تایید کرد مطمانا کار خودشونه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
شلیک از طرف پدافند روسیه بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مرگ بر امریکا
مرگ بر اسرائیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
همش زیر سر صهیونیزم وامریکا است مطمین باش
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
صد در صدددددددد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینا میخوان باعث تفرقه بین سپاه و مردم بشن. مردم عزیز هوشیار باشید همه پشت رهبر و سپاه هستیم.
پاسخ ها
مرجان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
کور خوندن،ما پشت رهبر و ولایت هستیم،درود بر سپاه،مرگ بر آمریکا و اسرائیل و انگلیس،مرگ بر مزدورانانشان
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر