کد خبر: ۷۲۰۹۴۹۶
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
کد خبر : ۷۲۰۹۴۹۶
گروه : فارس » شیراز
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس مدعی شد که علی‌رغم انجام اقداماتی در دفن اصولی و بهداشتی پسماندها، فارس نسبت به سایر استان‌ها در موضوع بازیافت عقب‌تر است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، ظهرابی در جمع مردم شهرستان مرودشت گفت: اقداماتی برای دفن پسماند در تمام شهرستان‌های فارس انجام می‌شود که کافی نیست؛ باید به سمت تفکیک زباله از مبدا پیش برویم و تا آنجا که امکان دارد پسماند را در مبدا جداسازی کنیم که هزینه حمل و جداسازی مدیریت شده و مواد آلی موجود در زباله به کمپوست تبدیل شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: در مرودشت و بسیاری از شهر‌ها و شهرستان‌های استان فارس موضوع مدیریت پسماند یکی از مشکلات جدی و همواره یکی از دغدغه‌های محیط زیستی بوده است.

او با تاکید بر اینکه دفن زباله روش مناسبی محسوب و توصیه نمی‌شود، گفت: سایت دفن زباله شهر کامفیروز متاسفانه سال‌هاست با مشکل مواجه است و شهردار این شهر نیز در جلسه مربوطه حضور پیدا کرده و پس از بازنگری و مطالعه، پیشنهاد سایت جدید داشته که محیط زیست نیز قول داده هرچه سریعتر مجوز‌های لازم را صادر کند تا بتوانند سایت را فعال کنند.

‎مدیرکل محیط زیست فارس ادامه داد: در زمینه تامین منابع مالی و اعتباری مورد نیاز این طرح هم قول‌هایی داده شده که باید از طریق استانداری و وزارت کشور پیگیری‌هایی انجام شود.

‎ظهرابی اضافه کرد: اقدامات خوبی در خصوص بهسازی منطقه، هم در موضوع دفع پسماند‌ها و هم در موضوع طبیعت گردی در منطقه تنگ بستانک در حال انجام است که مدیریت منطقه بر اساس طرح آگهی در روزنامه به افراد حقیقی یا حقوقی علاقه‌مند در این حوزه واگذار می‌شود و شهرداری نیز می‌تواند با رعایت ضوابط قانونی در این فرایند شرکت کند. ‎

‎او با اشاره به ابراز نگرانی‌های مردم درباره پسماند‌های پتروشیمی شیراز و برنامه‌های محیط زیست در رابطه با آن بیان کرد: چند مراجعه کننده داشتیم که در رابطه با وضعیت پتروشیمی ابراز نگرانی کرده‌اند و طبق صحبت‌های انجام شده، برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌هایی توسط محیط زیست انجام و همچنین روند بازدید‌هایی که توسط کارشناسان به صورت مکرر اتفاق می‌افتد و نیز بازدیدی که اخیرا بنده در پتروشیمی شیراز داشتم برای مردم تشریح شد.

ظهرابی با بیان اینکه تمام اقدامات انجام شده توسط پتروشیمی برای کنترل آلودگی‌ها و نواقص و ایرادات موجود برای مردم شرح داده شده است، گفت: در این خصوص فرصتی برای پتروشیمی تعیین شد تا مسائل و مشکلات را رفع کند، طبیعتا اگر این اتفاق نیفتد و اداره کل حفاظت محیط زیست به این نتیجه برسد که فعالیتی سلامت مردم را با مخاطره مواجه می‌کند، برخورد قانونی و قضایی را در دستور کار قرار خواهد داد.

‎مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در مورد احیای تالاب بختگان و فعالیت‌های مرتبط با آن، گفت: ستاد احیای تالاب‌های فارس در حال انعقاد قرار دادی با دانشگاه شیراز است که این مرکز علمی، به عنوان بازوی فکری به احیای تالاب‌های استان کمک کند.

او گفت: تصمیماتی که بخش کارشناسی و فنی می‌گیرند، در یک کارگروه با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط نهایی شده و بعد از تصویب در ستاد احیای تالاب‌ها، برای اجرا ابلاغ می‌شود.

ظهرابی از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به فعالیت‌های زیست محیطی برای همکاری دعوت کرد و ادامه داد: بر اساس بند ط قانون ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه، شرایط برای مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در مسائل مربوط به حفظ محیط زیست فراهم شده است.

مدیرکل محیط زیست فارس تصریح کرد: امکان همکاری با بخش خصوصی در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست شامل " آثار طبیعی ملی، پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده، پناهگاه‌های حیات وحش و سرمایه گذاری در بخش طبیعت گردی در مناطق تحت مدیریت و ایجاد مناطق حفاظت شده مردمی است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر