کد خبر: ۷۲۱۰۱۷۱
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
کد خبر : ۷۲۱۰۱۷۱

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از افزایش سطح زیر کشت گل نرگس در بهبهان تا ۳۶۰ هکتار خبر داد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، محمد قاسمی‌نژادمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: امسال سطح زیر کشت گل نرگس در بهبهان با ۲۰ درصد افزایش، به ۳۶۰ هکتار رسید که از این سطح ۱۰۱ میلیون شاخه گل برداشت شد.

او افزود: نرگس بهبهان در سال ۱۹۹۲ در جشنواره گل هلند رتبه اول را به خود اختصاص داده است و مجموع برداشت گل نرگس در کل کشور ۳۹۴ میلیون شاخه است و استان بعد از استان فارس در تولید گل نرگس در مقام دوم قرار دارد.

قاسمی نژاد بیان داشت: سطوح زیر کشت گل نرگس در خوزستان باعث ایجاد اشتغال یکهزار و ۸۰۰ نفر به صورت ثابت، ۷ هزار و ۲۰۰ نفر به صورت فصلی در مزارع و چندین هزار نفر به صورت غیر مستقیم در چرخه مصرف و فرآوری می‌شود و ارزش اقتصادی نرگس‌زار‌های استان ۷۲ میلیارد تومان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: پرداخت تسهیلات در سنوات گذشته از صندوق‌های مختلف، پرداخت تسهیلات توسعه گیاهان دارویی از محل تبصره ۱۸ به نرگس‌کاران با تدابیر انجام شده در سازمان جهاد کشاوری استان خوزستان بدون هیچ محدودیتی در سطح و انتقال دانش فنی به نرگس‌کاران و ارتقاء عملکرد در واحد سطح از ۱۵ شاخه به ۳۰ شاخه در متر مربع از جمله برنامه‌های سازمان در این زمینه بوده است.

این مقام مسئول گفت: پرداخت تسهیلات احداث سایه‌بان و تشویق نرگس‌کاران جهت احداث این سازه برای جلوگیری از ضرر و زیان به نرگس‌زار‌ها ناشی از شرایط محیطی و اقلیمی، تشکیل انجمن ملی نرگس ایران با محوریت نرگس‌کاران استان، پیگیری رفع مشکل نرگس‌زار‌ها و اجرایی شدن بیمه باغات نرگس، انجام تفاهم‌نامه با پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری در خصوص میان‌کاری نرگس در باغات و سایر کار‌های پژوهشی مورد نیاز را از دیگر اقدامات حمایتی صورت گرفته از سوی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان است.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر