کد خبر: ۷۲۱۰۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
کد خبر : ۷۲۱۰۵۷۷

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۸۵ درصد درخواست‌های بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور از ابتدای امسال تاکنون تایید شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۸۵ درصد درخواست‌های بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور از ابتدای امسال تاکنون تایید شده است.

علی آشتاب روز چهارشنبه با اعلام این مطلب افزود: ازمجموع یک هزار و ۹۸۰ درخواست مطرح شده در کمیته بدوی و تجدید نظر، یک هزار و ۴۵۵ درخواست، تایید و برای اقدام‌های بعدی به سازمان تامین اجتماعی ارسال شد.

او ادامه داد: مطابق آئین نامه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور، باید عوامل زیان آور در کارگاه‌ها کاهش یافته یا از بین برود تا از این طریق نیروی کار در فضایی ایمن فعالیت کرده و پس از دوران بازنشستگی در سلامت کامل به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه ایمنی و بهداشت کار بنگاه‌های اقتصادی به صورت دوره‌ای و زمان بندی شده بررسی و نظارت می‌شود اظهار داشت: بنا بر قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، چنانچه تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، به کارگران بیمه شده وارد شود، می‌توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

آشتاب در خصوص نحوه عملکرد کمیته بررسی مشاغل سخت و زیان آور اظهار داشت: تمامی کارگران مشاغل سخت و زیان آور با ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب می‌توانند درخواست بازنشستگی داشته باشند تا تقاضای آن‌ها در کمیته‌های تخصصی، بدوی و تجدید نظر مرتبط با شغل آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

او افزود:برای رسیدگی به پرونده متقاضیان بازنشستگی بیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور، امسال کمیته بدوی بررسی و احراز این مشاغل با تشکیل ۲۹ جلسه و کمیته تجدید نظر مربوطه با ۹ جلسه نسبت به بررسی و احراز شرایط کارگران مشمول اقدام کردند.

اکنون تعداد تعاونی‌های فعال در لرستان به ۲ هزار و ۸۰۵ واحد رسیده که حدود ۲۸ هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند و مشخصات ۱۲۵ هزار کارگر بیمه شده در لرستان ثبت شده است.

 

انتهای پیام/ر

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر