کد خبر: ۷۲۱۰۷۳۳
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
کد خبر : ۷۲۱۰۷۳۳
گروه : فارس » شیراز
استاندار فارس:

استاندار فارس، صادرات را موتور محرکه رشد اقتصادی کشور دانست و گفت: هماهنگی دیپلماسی عملی و رسمی در موفقیت صادرات اثر گذار است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایت الله رحیمی در آیین تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان، صادرات را موتور محرکه رشد اقتصادی کشور دانست و با تقدیر از تلاش‌های فعالان عرصه تولید و صادرات در راستای ایجاد ثروت و به تبع آن رفاه برای مردم، عنوان کرد: به رغم همه تاکیداتی که در ارتباط با تولید و صادرات شده است به نظر می‌رسد نوعی عدم هماهنگی بین دیپلماسی‌های عملی و عمومی و دیپلماسی رسمی ما وجود دارد.

او با بیان اینکه صادرات به معنای خروج کالا از مرز‌ها است، تاکید کرد: بی تردید دیپلماسی کشور و نحوه روابط بین‌المللی بر امر صادرات اثر گذار خواهد بود.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم و سیاست‌های کلان اقتصادی اهمیت صادرات و ارتباطات جهانی مشخص شده است، یادآور شد: در عمل نیز باید به گونه‌ای رفتار کنیم که مقصدِ مورد نظر پذیرش صادرات کشور ما را داشته باشد.

رحیمی ادامه داد: نمی‌شود دیپلماسی رسمی ما به گونه‌ای باشد که کشور‌های مقصد، ارتباط مناسبی با ما نداشته باشند، اما پذیرای کلا و صادرات ما باشند.

استاندار فارس تاکید کرد: اگر قرار باشد دیپلماسی عملی ما با دیپلماسی رسمی مطابق باشد باید مراکز تصمیم گیری بر اساس چارچوب رسمی عمل کنند و در چنین شیوه‌ای پسندیده نیست هر فردی از هر جایگاه و تریبونی درباره سیاست‌های کلان بین المللی سخن بگوید.

او بیان کرد: در مسیر تحقق توسعه همه جانبه باید الزامات ورود به اقتصاد جهانی را مدنظر قرار داده و ساختار‌های کشور با این اصول همخوانی داشته باشد.

استاندار فارس با بیان اینکه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب استفاده از توان بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته است، افزود: باید بررسی کنیم که آیا شرایط نوجود را برای حضور و فعالیت بخش خصوصی فراهم کرده ایم یا خیر.

استاندار فارس تاکید کرد: اگر نتوانیم مقبولیتی در دیپلماسی رسمی کسب کنیم، نمی‌توان امیدوار به این بود که صادر کننده خوبی در دنیا باشیم و بازار صادرات را حفظ کنیم.

او بیان کرد: هرچند دولت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را به عنوان یک ابتکار دنبال و اجرایی کرد، اما هنوز حرف برای گفتن در این حوزه زیاد است.

رحیمی همچنین عنوان کرد: حکمروایی شایسته بسته‌ای است که گروه‌های مختلف اعم از دولت، احزاب و تشکل‌های مردم‌نهاد و جامعه مدنی در آن نقش ایفا می‌کنند و لذا بخش خصوصی تنها یکی از این نقش آفرین‌ها محسوب می‌شود.

او همچنین به برگزاری انتخابات مجلس در پایان امسال هم اشاره و تاکید کرد: باید کسانی در چرخه انتخاب قرار بگیرند که ادبیات مشترکی در ارتباط با محیط قانون گذاری داشته باشند.

استاندار فارس تصریح کرد: باید نظر داوطلبان انتخابات در ارتباط با تعامل با دنیا و همچنین نظرشان در ارتباط با شفافیت مالی در سطح بین‌المللی و ریسک کشتیرانی و امثال آن‌ها مشخص شود.

رحیمی با بیان اینکه رشته آکادمیک داوطلبان به تنهایی ملاک نیست، اضافه کرد: باید به کسانی که عوامل موثر بر توسعه صادرات و حفظ آن را می‌شناسند، اعتماد کنیم.

در این آیین از ۲۳ صادرکننده نمونه استانی و ملی استان فارس قدردانی و تجلیل شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر