کد خبر: ۷۲۱۱۲۵۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر : ۷۲۱۱۲۵۴
گروه : فارس » شیراز

بیماری ام اس یا همان مالتیپل اسکلروز (Multiple Sclerosis) از شایع‌ترین اختلالات نورولوژیک است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، بیماری ام اس باعث ناتوانی در بزرگسالان جوان می‌شود، اما این سوال برای بسیاری از افراد وجود دارد که علائم این بیماری و نحوه تشخیص آن چگونه است و آیا درمانی دارد؟

علیرضا میراحمدی ‌زاده عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت شیراز با اشاره به اینکه بیماری مالتیپل اسکلروز یا ( ام اس) بر اثر ایجاد ضایعه و پلاک در سیستم عصبی به وجود می آید، گفت: در این بیماری، ماده سفید وظیفه انتقال سیگنال‌های عصبی بین ماده خاکستری مغز و سایر نقاط بدن را بر عهده دارد را درگیر می‌کند.

او، با اشاره به اینکه بیمار مبتلا به مالتیپل اسکلروز هرگونه نشانه عصبی اعم از اختلال سیستم عصبی خودکار، اختلال بینایی، حرکتی، و حسی را ممکن است تجربه کند، بیان کرد: به طور کلی، مشکل حسی یا حرکتی در ۴۵ درصد، مشکل بینایی در ۲۰ درصد، و اختلال عملکرد ساقه مغز در ۱۰ درصد بیماران مشاهده می شود.

نشانه های بالینی

میراحمدی ‌زاده در خصوص نشانه‌های این بیماری عصبی خطرناک، تصریح کرد: مهمترین نشانه‌های بالینی که در بیماران مشاهده می شود عبارتند از سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف عضلات، اسپاسم عضلات، اشکال در راه رفتن، نبود تعادل، اشکال در بلعیدن و صحبت کردن، مشکلات بینایی، احساس خستگی، دردهای حاد و مزمن، اختلال مثانه ای و روده ای، اشکال در فکر کردن، و مشکلات عاطفی مانند افسردگی و خُلق ناپایدار.

تشخیص بیماری

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: تشخیص اولیه بیماری بر اساس نشانه های بالینی موجود در بیمار بوده که برای تشخیص نهایی یافته‌های آزمایشگاهی و تصاویر MRI کمک کننده و ضروری است.

علت بیماری ام اس

او، افود: علت بیماری ام اس ناشناخته است، اما این باور وجود دارد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مانند عوامل عفونی در بروز آن نقش دارند.

میر احمدی زاده با بیان اینکه بسیاری از میکروب‌ ها به عنوان عامل محرک مالتیپل اسکلروز معرفی شده‌اند، و رابطه هیچ یک از آن ها با این بیماری تایید نشده است، اضافه کرد: ویروس هرپس انسانس(HPV ) جزو آن دسته از ویروس‌هایی است که احتمال می رود در رخ داد ام اس دخالت داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت شیراز اظهار کرد: احتمال می رود که برخی از عوامل محیطی، مانند سیگار، استرس، مواجهه شغلی با برخی سموم و حلال ها نیز در رخ داد ام اس نقش داشته باشد.

درمان

او، تاکید کرد: اگرچه درمان قطعی برای ام اس وجود ندارد، اما درمان های متعددی وجود دارد که سودمندی آن ها به اثبات رسیده است.

میر احمدی زاده گفت: درمان اولیه بیماری با هدف بازگرداندن عملکرد پس از حمله عصبی، پیشگیری از حمله‌های بعدی و جلوگیری از پیشرفت و بروز ناتوانی انجام می‌شود.

انتهای پیام/ت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر