کد خبر: ۷۲۱۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
کد خبر : ۷۲۱۲۱۰۲
حاجبی مطرح کرد؛

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: روانپزشکان در تلاشند ظرفیت تاب‌آوری انسان را برای سازگاری و غلبه بر سختی‌ها افزایش دهند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در پی شهادت تعدادی از هموطنان در حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: تلاش بر این است که عموم جامعه بتوانند در موقعیت‌های پراسترس و بحرانی با رویکرد خودمراقبتی به حفظ و تعادل سلامت روان خود کمک کنند.

حاجبی افزود: در این حادثه، عده‌ای به صورت مستقیم یا غیرمستقیم دچار آسیب روانشناختی شده اند، بنابراین توصیه می‌شود در صورت عدم توانایی مدیریت شرایط استرس زا و بروز علائم روانشناختی، رفتاری و جسمی آزاردهنده، برای پیشگیری از بروز مشکلات سلامت روان و دریافت خدمات تخصصی، به روانپزشکان و روانشناسان مستقر در کلینیک ها، مراکز خدمات جامع سلامت و درمانگاه‌های تخصصی دولتی و خصوصی ارائه دهنده خدمات در این حوزه مراجعه کنند.

این روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: تجربیات قبلی نشان می‌دهد که همه ما اغلب  وقتی با تغییر بزرگی در زندگی روبرو می‌شویم یا احساس کنترل روی شرایط را نداریم و اوضاع برایمان غیرقابل پیش‌بینی است یا مسئولیت سنگینی بر عهده داریم، دچار استرس می‌شویم. آنچه که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با استرس‌ها و حوادث سخت کنار بیاییم، اصطلاحا" تاب‌آوری" گفته می‌شود.

او ادامه داد: تاب‌آوری ظرفیتی برای مقابله با استرس و شرایط بحرانی است. روانپزشکان و روانشناسان همواره سعی کرده اند که این قابلیت انسان را برای سازگاری و غلبه بر سختی‌ها افزایش دهند؛ بنابراین افراد و جوامع می‌توانند حتی پس از طی شرایط بحرانی و پراسترس به بازسازی زندگی خود بپردازند.

تاب آوری استرس را محدود نمی‌کند

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد گفت: تاب آور بودن به این معنا نیست که از این طریق بتوان زندگی بدون تجربه استرس را داشته باشید. بلکه تاب آوری به معنای توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشار‌های زندگی است.

حاجبی افزود: تاب آوری استرس را محدود نمی‌کند، مشکلات زندگی را پاک نمی‌کند، بلکه به افراد قدرت می‌دهد تا با مشکلات پیش رو مقابلۀ سالم داشته باشند. بر سختی‌ها فائق آیند و با جریان زندگی حرکت کنند. برخی افراد به طور طبیعی دارای این ویژگی هستند، اما این ویژگی در انحصار عده‌ای معدود نیست و سایر افراد نیز قادرند تاب آوری را بیاموزند و آن را ارتقاء دهند. تاب آوری توانایی سازگاری موفقیت آمیز با شرایط استرس زا و چالش برانگیز است.

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر