کد خبر: ۷۲۱۴۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
کد خبر : ۷۲۱۴۸۸۹
امیر عبداللهیان:

مشاور سیاسی وزیر امور خارجه کشومان گفت: سردار سلیمانی در عین اینکه ژنرال بود در مذاکره هم یک دیپلمات محسوب می شد.

امیر عبدالبه گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین امیر عبداللهیان مشاور سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان و استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه در نخستین نشست مشترک دانشکده روابط بین الملل و انجمن علمی دیپلماسی ایران با موضوع ابعاد سیاسی و راهبردی پیامد‌های ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: سردار سلیمانی  راهبرد ایجاد سد در برابر رژیم صهیونسیتی  را در منطقه محور خود قرار داده بود.

او افزود: سردار سلیمانی در حوزه مبارزه با تروریسم در منطقه  شکسته شدن استخوان‌های داعش در  عراق، سوریه و لبنان  را  محقق کرد و  راهبرد‌های صهیونیست‌ها برای تجزیه و بی دولت کردن کشور‌های منطقه  به نتیجه نرسید.

امیر عبدالهیان ادامه داد: ریشه تلاش ها جهت بی دولت سازی  کشورهای منطقه را می توان در لابی های صهیونیستی در یمن، لبنان و عراق مشاهده کرد و در همین راستا  به تبع آن ضلع دیگر مثلث که ایجاد هرج و مرج است هم فعال می شود؛ در نهایت هدف آنها این است که دولت‌ها و ساختار‌های تشکیل شده در منطقه را تغییر داده یا آن را تجزیه کنند. بدون ترید آنها به دنبال استفاده از  قدرت آمریکا هستند تا با استفاده از آن منطقه را تجزیه کنند.

مشاور سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: با توجه به مطالب بالا می توان گفت که مجموعه این محورها در دستور کار سردار سلیمانی قرار داشته است و ما سردار سلیمانی را در حوزه مبارزه با تروریسم به خوبی شناختیم، اما جدای از این امر و از جهات دیگر هم انسان کم نظیری بودند.

امیر عبدالهیان گفت: زیرکی و هوشمندی سردار سلیمانی در حوزه دیپلماتیک بسیار قابل تامل بود. سردار سلیمانی برای هر مرحله مذاکره صد‌ها ساعت وقت می‌گذاشت.

او افزود: سردار سلیمانی ضمن اینکه یک ژنرال و دیپلمات بود و سیاست ورزی را در حوزه کاری خود حفظ می‌کرد، چنین رویکردی نیازمند داشتن ظرفیت سیاسی بود. اینکه در اوج فعالیت هایش هیچ وقت توجه به مسائل انسانی و اخلاقی را از یاد نمی‌برد نکته قابل توجهی است.

او افزود: تصمیم در مورد ترور در سردار سلیمانی را نظام سیاسی آمریکا نگرفت، ولی تصمیم در مورد پاسخگویی به ایران از سوی نظام سیاسی آنها گرفته شد.

امیر عبدالهیان گفت: ترور سردار سلیمانی بدون ترید با هدف قدرت نمایی شخص ترامپ و تیم آن انجام شد که اگر با قدرت نمایی پاسخ داده نمی‌شد، معادله تغییر می‌کرد. همچنین این ترور با هدف افزایش تنش در منطقه و ایجاد هرج و مرج  انجام شد.

او افزود: منطقه پس از ترور سلیمانی متفاوت با قبل از این اقدام بود. در همین راستا عالی‌ترین فرد در کشور یعنی مقام معظم رهبری فرمودند که آمریکا باید از منطقه برود. یعنی پس از ترور سردار سلیمانی منطقه برای آمریکا خوش آب و هوا نخواهد بود.

او افزود: ترتیبات سیاسی و امنیتی جدیدی در منطقه طی چهار دهه اخیر شکل گرفته است که ما اسم آن را مقاومت می‌گذاریم. سردار سلیمانی در شکل گیری این ترتیبات سیاسی و نظامی نقش جدی داشته است.

امیرعبدالهیان درباره رویکرد عربستان و امارات در قبال ایران، گفت: با توجه به تحولات اخیر میان ایران و آمریکا یعنی هم ساقط کردن پهپاد آمریکایی و هم پاسخ ایران، متفاوت از قول و قرارهای ترامپ با هیات حاکمه عربستان بود. این توازن جدید هیات حاکمه عربستان و امارات را با شوک مواجه و آنها را هوشیار کرد.

او ادامه داد: احتمالا در آینده نه چندان دور شرایط و روابط دوجانبه بهتری میان ایران و این دو کشور رقم می‌خورد. پس از قطع روابط سیاسی، ما در وزارت امور خارجه مقابله به مثل نکردیم و فرصت خروج ندادیم، بلکه گفتیم راه برای برگشت باز است.

دستیار امور بین‌الملل رئیس مجلس درباره اقدامات حقوقی در مقابل ترور سپهبد سلیمانی اظهار کرد: آیت‌الله رئیسی قرار است قاضی جدیدی تعیین کند. همچنین در عراق هم قرار است این کار انجام شود.

امیرعبدالهیان درباره انتقام‌گیری گروه‌های مقاومت از آمریکا تصریح کرد: نمی‌دانم چه اقداماتی انجام می‌شود، ولی جریان مقاومت، سردار سلیمانی را متعلق به ایران نمی‌داند. فکر می‌کنم طراحی‌هایی برای منطقه بدون حضور آمریکا خواهند داشت و اقداماتی با مسئولیت خودشان انجام خواهند داد.

او درباره اظهارات نخست‌وزیر عراق مبنی بر اینکه سپهبد سلیمانی در سفر به بغداد حاوی پیام درباره پیامی برای عربستان بوده است، گفت: ماموریت سردار سلیمانی تک بعدی و صرفا نظامی نبود. 

امیر عبدالهیان اضافه کرد: درباره روابط ایران و عربستان دوستان عراقی از جمله عادل عبدالمهدی (نخست وزیر عراق) برای کاهش تنش اقداماتی انجام داده بود و سردار سلیمانی هم در این سفر حاوی پیامی بود.

امیرعبدالهیان درباره نقش روسیه در معادلات جدید منطقه‌ای ابراز داشت: تا سال ۲۰۱۲ نظر من این بود که روس‌ها در دقیقه ۹۰ متحدان خود را رها می‌کنند. تا سال ۲۰۱۷ که درگیر ارتباط با آنها بودم جمع‌بندی‌ام عوض شد و معتقدم اگر فراتر از سوریه، بتوانیم منافع جدید با روسیه تعریف کنیم آنها فرصت خوبی هستند که می‌توان از منافع ملی استفاده کرد.

او اضافه کرد: روسیه پوتین متفاوت از روسیه قبل از پوتین برای ما است که فرصت خوبی است طراحی‌های خود را عملی کنیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
همت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
سردار سلیمانی سیاستمداری توانا ژنرالی بی نظیر ومومنی کامل بود که تلفیق این سه خصلت از او چهره ای فوق تصور ساخته بود خوشا به سعادتش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
خدای مهربان این بزرگوار رو همنشین امام حسین علیه السلام قرار بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
سرداردلها مطیع محض امر رهبری و ابر مردی خودساخته و مخلص بود. او دیپلماسی را با شجاعت و ایمان الهی درآمیخت. و رمز موفقیتش توکل به خدا و اخلاص در عمل بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
روحش با سیدالشهدا محشور باد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر