کد خبر: ۷۲۱۵۲۳۱
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
کد خبر : ۷۲۱۵۲۳۱
گروه : فارس » شیراز
امام جمعه شیراز:

امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه پیوند همه افراد با ولایت باید دیده شود، گفت: بدون ولایت جبهه‌سازی میسر نمی‌شود و انقلاب اسلامی، انقلابی بر پایه ولایت است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده، ولی فقیه در استان فارس در جلسه شورای راهبردی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان، گفت: در جلسات اخلاقی که برگزار می‌کنیم شاید در ذهن باشد که این گپ‌و گفت‌ها در جهت تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی باشد، اما اینکه چقدر در این مسیر موفق بوده‌ایم و در ادامه چقدر موفق خواهیم بود نیاز دارد به اینکه مقداری درک مشترک از چند مسئله برای ما به وجود آید.

او، اولین مورد ادراک مشترک از این مسئله را جبهه‌سازی دانست و افزود: مقام معظم رهبری فرمودند با یک گروه و یک جناح کار انقلاب پیش نمی‌رود و نیاز به جبهه‌ای متشکل از آحاد مردم است. همچنین امام خمینی (ره) نیز برخی موارد را به‌صورت مرتب تذکر می‌دادند و می‌فرمودند بعضی چیز‌ها که می‌خواهد حجاب را بردارد، خود حجاب می‌شود.

بدون ولایت جبهه‌سازی میسر نیست

آیت‌الله دژکام ادامه داد: اگر جبهه خود حجاب شد دوباره نیاز است که جبهه‌ای جدید ایجاد شود تا ما را در ذیل خود جا دهد، اما سئوال اینجاست که چند جبهه می‌توان درست کرد؟ جبهه باید متشکل از تمام نیرو‌های انقلاب اسلامی باشد.

امام جمعه شیراز بیان کرد: انقلاب ما اسلامی است و به تعبیر رهبری، طبعاً خودی و غیر خودی هم داریم، چون انقلابی و ضد انقلاب داریم، اما مفهوم خودی‌ها وسیع‌تر از آن چیزی می‌شود که ما تصور می‌کنیم و در ترکیب جلسات ما نمود پیدا می‌کند. اینکه یا در جبهه ما هستند یا در جبهه مقابل قرار دارند درست نیست و باید ظرفیت ما به گونه‌ای باشد که بتوانیم هر کسی را که از نظر رهبری خودی حساب می‌شود با آن کار کنیم.

او با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری خیلی تاکید دارند که هیچ فردی از خودی‌ها بیرون از چارچوب کار نماند و این نکته مهمی است، گفت: در زمان دفاع مقدس و در جبهه‌ها قضیه این‌گونه بود که گاهی فرماندهان ما در جبهه کارشان به دعوا می‌کشید؛ این شیوه دیگر کار هست که گاهی زیر مجموعه خود را تنبیه می‌کرد، اما باز هم دوستش داشتند. این فن کجای مسئله قرار دارد که باید درست شود؟ برای جبهه‌سازی نیاز به فهم صحیح این مدل کار‌ها داریم.

بدون ولایت جبهه‌سازی میسر نیست

آیت‌الله دژکام گفت: اگر در جلسه تبیین راهبرد‌ها نشسته‌ایم باید مراقب این موضوع باشیم که اولین راهبرد این است که مرز بین جبهه و غیر جبهه در خودی و غیر خودی که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند تعیین شود نه چیزی که بنده یا هر فرد دیگری سلیقه‌اش باشد به عنوان نظر رهبری بیان شود، در حالی که با نظر رهبری متفاوت باشد و در جا‌هایی که نظرمان با رهبری متفاوت هست باید خود را با نظر رهبر تطبیق دهیم تا جبهه ایجاد شود والا جبهه نخواهد شد و گروه می‌شویم و دیگران هم گروه خود را می‌سازند و با هم کار نمی‌کنند.

او با یادآوری اینکه به تعبیر قرآن این صبغه الهی است و ما رنگ الهی را می‌پسندیم و این رنگ گستره وسیعی دارد، گفت: نکته دیگری که در مسئله جبهه‌سازی باید مدنظر داشته باشیم مسئله حق‌گرایی است. اگر بنا باشد بنده به خاطر اینکه خود مطلبی را بیان کرده‌ام دیگر حرف دیگران را گوش ندهم باز هم جبهه ایجاد نمی‌شود. مشکل ما در شکل نگرفتن جبهه اینجاست. باید حرف حق را از هر کسی می‌شنویم، قبول کنیم و حق‌گرا باشیم. در چارچوب‌های اصلی راهبرد ما باید اینگونه باشد وگرنه عده‌ای را پس می‌زنیم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه علاوه بر این موارد، جبهه‌سازی یک نوعی کرامت نفس می‌طلبد، حدیثی از امام جواد (ع) را یادآور شد و گفت: آن حضرت فرمود که در کار ریز کوچک‌تر‌ها دخالت نکنید و اگر مسئولیتی پذیرفته است و به آن اعتماد کرده‌اید اجازه دهید تا کار خود را انجام دهد.

نماینده، ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه در بحث جبهه‌سازی ۲ نوع پیوند اجتماعی را نیاز داریم، گفت: یکی پیوند با ولایت هست که بسیار ظرافت دارد.

او ادامه داد: مردمی که به زیارت احمد‌بن موسی (ع) می‌آیند، به نوعی زیارت می‌کنند و می‌روند، اما شاید آداب زیارت به گونه دیگری باشد، ولی زائر در حد خود کار خودش را انجام می‌دهد و خدا از او قبول می‌کند. ما وقتی می‌بینیم کسی رهبری را قبول دارد گاهی به او گیر می‌دهیم و مدعی می‌شویم که ما از تو ولایی‌تر هستیم و این هست که نمی‌گذارد منسجم شویم.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه پیوند همه افراد با ولایت باید دیده شود، گفت: اگر افراد واقعاً ولایی هستند ولو با سلایق متفاوت، یک رکن از ارکان جبهه‌سازی ما شکل می‌گیرد و در همان جهتی که ولایی است او را تشویق کنید، چون بدون ولایت جبهه‌سازی نمی‌شود و انقلاب اسلامی انقلابی بر پایه ولایت است.

او، پیوند اجتماعی دیگر را مسئله اخوت دانست که امروز لطمه خورده است و سپس ادامه داد: گاهی اوقات ما خیلی از هم دور هستیم. مسئله اخوت نباید تنها در شعار مدنظر قرار گیرد. تقویت برادری و ایجاد حس برادری در جامعه ما بسیار نیاز است. چرا فقط در زیر تابوت مقدس حاج قاسم و در مراسم باشکوه تشییع این شهید والامقام باید این‌گونه با هم پیوند پیدا کنیم؟ جبهه‌سازی یعنی این حس را تقویت کنیم.

بدون ولایت جبهه‌سازی میسر نیست

امام جمعه شیراز با بیان اینکه امروز نقشه دشمن همین است که این برادری را به هر بهانه‌ای به‌هم زند، گفت: برای تقویت اخوت باید تلاش کنیم. احساس برادری را باید در جامعه رواج دهیم وگرنه نتیجه ضعف اخوت همین اتفاقاتی است که در آبان‌ماه تجربه کردیم.

آیت الله دژکام با یادآوری اینکه برای ایجاد جبهه، رکن اول ولایت و رکن دوم نیز اخوت است، گفت: در رفتار‌های شبکه‌ای همه مطلب را مثل هم می‌فهمند و مانند هم واکنش نشان می‌دهند، اما بعضی وقت‌ها ما سازماندهی نکرده‌ایم. این درک مشترک نیاز به کار مستمر دارد و درک مشترک را می‌توان ایجاد کرد به شرط اینکه مبانی را درست توضیح دهیم و نهایتا اقدام مشترک است و این اقدام انگیزه می‌خواهد که کار تربیتی است.

او با بیان اینکه برای همه این موارد باید برنامه‌ریزی و پیگیری کنیم و به جای خوبی هم خواهیم رسید، گفت: کارمان را باید انجام دهیم و سعی کنیم در این فضای فرهنگی که کار فراوان است و به نوعی سرمان شلوغ است بیشتر همدیگر را درک کنیم.

نماینده، ولی فقیه در استان فارس تأکید کرد: همدیگر را دریابیم و هر شخصی را در هر مقامی که نقش خود را انجام می‌دهد بپذیریم حتی اگر ضعیف هم بوده است.

او به وقایع اخیر نیز اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی از میان ما رفت، اما در وسط این جریان چگونه با سردار حاجی‌زاده و سردار سلامی برخورد کردند و چگونه تلاش کردند تا جای شهید و جلاد و مظلوم و ظالم را عوض کنند. اگر جبهه فرهنگی هستیم باید اقدام کنیم.
انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر