کد خبر: ۷۲۱۸۸۱۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰
کد خبر : ۷۲۱۸۸۱۸
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مهدی متوسلی گفت: اجرای تئاتر مذهبی بسیار سخت و نیازمند درایت و حوصله است و باید با تمهیدات بسیاری آن را برای اجرا آماده کرد.

مهدی متوسلی نویسنده و تهیه کننده نمایش «زخم مدینه» که به مناسبت ایام فاطمیه اجرا دارد، درباره این نمایش در گفت و گو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: نمایشنامه «زخم مدینه» را با برداشتی از نمایشنامه «روایتی دیگر» نوشتم. من نمایش «روایتی دیگر» را دیده بودم، البته این نمایش در زمان و مکان محدودی اجرا شد و از نویسنده اثر اجازه گرفتم تا نمایشنامه را توسعه بدهم و یک دیدگاه دیگری را به این اثر اضافه کنم.

«زخم مدینه» نمایشی که از حضرت فاطمه زهرا (س) می‌گوید
وی افزود: همانطور که می‌دانید موضوع خانم حضرت فاطمه زهرا (س) با دیگر اسناد تاریخ اسلام کمی متقاوت است. بزرگترین تفاوت آن هم اختلاف نظر‌ها درباره آن مقطع تاریخی است البته اختلاف نظر‌ها ریشه در اختلافات مذهبی و بخشی هم به اختلافات شیعیان و اهل سنت بستگی دارد. به همین دلیل ورود به زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) کمی دشوار و نیازمند درایت است.

متوسلی با اشاره به نمایش «زخم مدینه» و دیدگاه نویسنده نمایشنامه «روایتی دیگر» بیان کرد: دیدگاه نمایش «زخم مدینه» هم مانند دیدگاه نمایشنامه «روایتی دیگر» و با موازی سازی در زمان حال و موضوع حضرت فاطمه زهرا (س) بود که سعی کردم بیشترین بار این نمایش موازی را بر دوش وضعیت حال بگذارم. بر همین اساس زمان بیشتری برای نگارش و مطالعه اختصاص دادیم و از استادان بزرگواری همچون حجت الاسلام و المسلمین فاطمیان و حجت الاسلام و المسلمین مجتبی حسینی در این مسیر کمک گرفتم.

توسلی با اشاره به اینکه بیشتر تماشاگران نمایش «زخم مدینه» اهل سنت هستند، بیان کرد: کتاب‌های بسیاری را بررسی و سعی کردم مواردی را که مورد نظر تاریخ نگاران است و موجب اختلاف نمی‌شود را پالایش و آن‌ها را به زمان خودشان واگذار کنم یعنی آن موارد را در بخش تاریخی نمایش ببینیم و بخشی را که خیلی ضعیف سبب اختلاف است را در داستان امروز روایت کنیم. به نظر من این موضوع سبب شد تا نمایش «زخم مدینه» موفقیت خوبی را رقم بزند.

«زخم مدینه» نمایشی که از حضرت فاطمه زهرا (س) می‌گوید
توسلی درخصوص آثار خود گفت: نمایشنامه «خورشید کاروان» ۳۰ سال است که به اجرا می‌رود. نمایش «زخم مدینه» به صورت مقطعی و در حدود ۹ دوره به اجرا رفته است. نمایش «پنجره فولاد» با موضوع امام رضا (ع) بوده که در سه دوره اجرا رفت و با اجرا‌های بسیار موفقی همراه بود. «نمایش اذان صبح» با محوریت امیرالمومنین (ع) و نمایش «از خاک تا افلاک»  با موضوع دفاع مقدس و اهل بیت (ع) به اجرا رفته است؛ آثاری دیگری هم با موضوع اجتماعی و عاشورایی دارم که اگر شرایط مناسب آن فراهم شود، به اجرا خواهیم برد.

وی افزود: اجرای تئاتر در زمینه مذهبی بسیار سخت و نیازمند درایت و حوصله است و باید با تمهیدات بسیاری آن را برای اجرا آماده کرد. من در تمام تمرین‌های نمایش کنار گروه بودم تا زوایای کار را مرور کنم و لطمه‌ای به کار وارد نشود.

نویسنده نمایش «زخم مدینه» درباره ادای دین هنرمندان امروزی به اهل بیت (ع) گفت: گروه‌های بسیاری مشغول کار هستند و اغلب هم رشد خوبی داشته اند، اما کار در این زمینه نیازمند حمایت و تمهیدات مدیران فرهنگی کشور است.

در این اثر نمایشی جلیل فرجاد، مالک سراج، اسدالله بابایی، مهدی امینی با همراهی گروهی از بازیگران به ایفای نقش می‌پردازند.

گفتنی است نمایش «زخم مدینه» کاری از مؤسسه فرهنگی «فدک» و کارگردانی عبدالرضا کیهانی از ۱۹ دی تا ۶ بهمن، ساعت ۱۹:۳۰ در مجموعه فرهنگی ایوان شمس اجرا می‌شود.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر