کد خبر: ۷۲۱۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰
۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰
کد خبر : ۷۲۱۹۱۳۲

وقتی هوا سرد می‌شود و طبیعت به خواب زمستانی می‌رود، گشت و گذار‌ها محدودتر می‌شود، اما با سفید پوش شدن کوه‌ها، تفریح خاص روز‌های زمستان، گردشگران را فرا می‌خواند. 

 به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد  ، زمستان سردترین فصل سال است، با این حال زیبایی‌ها و شگفتی‌های این ایام سال صحنه‌های بسیار دلچسبی را پیش روی چشمان ما قرار می‌دهد.
 
امروزه گردشگری زمستانه در بسیاری از کشور‌ها آنقدر رونق گرفته است که علاوه بر ساخت انواع امکانات اقامتی، پذیرایی و تفریحی ازسوی سرمایه‌گذاران، سالانه هزاران شغل فصلی در مناطق گردشگری ایجاد می‌شود.

به همین دلیل هم برخی از ایرانیان بدون اطلاع از وجود مناطق بکر زمستانی در این فصل سرد برای  تفریح راهی کشور‌های دیگر می‌شوند یا به کل دور سفر کردن در فصل سرما را خط می‌کشند، غافل از اینکه بسیاری از مناطق کوهستانی و سردسیر کشور از جاذبه‌های منحصر‌به‌فردی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردارند که شاید هنوز عده‌ای از وجود این جاذبه‌ها بی خبر باشند.  

گردشگری زمستانه جزو آن دسته از تفریحاتی است که در فصل خاص و زیبای زمستان انجام می‌شود؛ پس وقتی صحبت از گردشگری زمستانه می‌کنیم، منظور مناطقی است که امکان تفرج را برای شهروندان و گردشگران در ایام زمستان فراهم می‌آورد.

زائران و گردشگرانی که به خراسان رضوی سفر می‌کنند، غالبا با عنوان زائر وارد می‌شوند، بنابراین گردشگری زمستانی و انواع دیگر گردشگری‌ها در این استان، در قالب گردشگری مکملی قرار می‌گیرد؛ یعنی مسافری به قصد زیارت به مشهد می‌آید، اما برای افزایش ماندگاری این سفر، به انواع گردشگری از جمله گردشگری زمستانی روی می‌آورد.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.

وجود مضجع شریف ثامن الحجج (ع) در مشهد باعث شده تا علاوه بر جنبه زیارتی، در جنبه‌های گردشگری دیگر نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشیم.
 

معرفی بخشی از مناطق گردشگری زمستانه


رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران تعدادی از محبوب‌ترین و پرطرفدار‌ترین مکان‌های گردشگری زمستانی خراسان رضوی را معرفی می‌کند.

فرید جواهرزاده رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، می‌گوید: مناطق گردشگری به چند دسته تقسیم می‌شوند، بخشی از آن‌ها مراکزی هستند که در طول سال و بویژه زمستان، فعالیتشان بیشتر می‌شود، مثل مناطق سرپوشیده، پارک‌های آبی؛ اما بخش دیگر مناطقی هستند که جنبه‌ی تفرجگاهی دارند که با عنوان مناطق طبیعت گردی یا مقاصد طبیعت گردی به آن اشاره می‌شود که کارکردی متفاوت از دسته‌ اول دارند، مثل مناطقی که امکان ورزش‌های زمستانی مثل اسکی را فراهم می‌کنند یا پارک‌ها و محیط‌های طبیعت گردی که کارکرد زمستانی دارند.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.

او با بیان اینکه خراسان رضوی به دلیل تنوع اقلیمی خوبی که در بین استان‌های کشور دارد، ویژگی‌های منحصر به فردی را در جاذبه‌های گردشگری داراست، ادامه می‌دهد: برای گردشگری زمستانی مناطق بسیار خوبی را در مشهد داریم؛ رشته کوه بینالود در مشهد، یکی از مناطق پر طرفدار برای صخره نوردان، کوهنوردان و گردشگران است که به کوه‌های اخلمد ختم می‌شود.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: منطقه اخلمد با وجود اینکه آبشار‌های آن بهاری و تابستانی است، اما صخره‌هایی دارد که ویژگی‌های منحصر به فردی را برای ماجراجویان زمستانی فراهم می‌کند.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.
 
 
اخلمد از گردشگاه‌های طبیعی اطراف مشهد در ۸۵ کیلومتری شمال غرب مشهد، ۲۴ کیلومتری چناران و در دره‌ای میان رشته کوه بینالود واقع شده است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم
 
آبشار‌های اخلمد بعد از روستای نسبتاً بزرگ و قدیمی اخلمد جریان دارند. پس از طی مسیری حدود دو کیلومتر به آبشار اول که ۲۳ متر ارتفاع دارد می‌رسیم.
 

پارک وکیل آباد مشهد

 
جواهرزاده می‌افزاید: پارک وکیل آباد مشهد، با ۷۰ هکتار مساحت، بخشی از مناطق ییلاقی مشهد است که کارکرد آن با توجه به تنوع درختان کهنسال و وجود رودخانه فصلی، باعث پدید آمدن محیط بسیار زیبایی در فصل زمستان می‌شود که این پارک را به یک منطقه تفرجگاهی زمستانی تبدیل می‌کند.

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.
 
 

پارک هفت حوض مشهد

او ادامه می‌دهد: پارک طبیعی هفت حوض مشهد در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرقی این شهر، میان کوه‌های خلج واقع شده است؛ این پارک فضایی بسیار بکر و دارای آرامشی غیرقابل توصیف است؛ این مکان دنج و بکر که کمتر شناخته شده، گزینه‌ای مناسب برای گردشگران زمستانی است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.
 
 
 

مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز

منطقه ییلاقی شاندیز در ۳۸ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. رودخانه‌ها و دره‌های گوناگون شاندیز و اقلیم متنوع و چشم‌انداز طبیعی آن منظره دلنشین را برای گردشگران طبیعت پدید آورده است.

 

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: روستا‌ها و مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز که در اطراف مشهد هستند، عمدتا دارای جاذبه‌های غذایی هم هستند که با این حال مقصد بسیار خوبی برای گردشگران زمستانی است.
 

چالیدره، یکی از قطب های گردشگری مشهد

 
جواهرزاده می‌افزاید: منطقه گردشگری و تفریحی چالیدره از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است و از سال‌های گذشته به یکی از قطب‌های گردشگری مشهد تبدیل گردیده و سالیانه پذیرای گردشگران بسیاری است. 
 
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.
 
دره چالیدره که یکی از جاذبه های طبیعی طرقبه می‌باشد، از طریق رودخانه ای به نام جاغرق تغذیه می شود که وجود این دره و رودخانه در کنار هم، جاذبه طبیعی چشم نوازی را در این منطقه بوجود آورده است؛ تله کابین، ماهی گیری در دریاچه، بانجی جامپینگ، ترن کوهستان ،زیپ لاین ،برج گردان، لمکده و چایخانه، تله سیژ، امکانات تفریحی ویژه کودکان، قایق پدالی، موتوری و پارویی، کشتی شناور تفریحی، آموزش غواصی و قایق سواری در دریاچه و رستوران با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی از امکانات و خدمات تفریحی این منطقه است.
 

مناطق ییلاقی زشک و ابرده

او ادامه می‌دهد: در امتداد کوه‌های بینالود، چشمه و دره‌های شاندیز، مناطق بسیار زیبایی مثل زشک و ابرده را رقم زده است.
 
گردشگری زمستانی را در شهر و کشور خودمان تجربه کنیم/  گردشگری در مشهد هم سیاحت، هم زیارت
 
روستای زشک به دلیل دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبا، آب و هوای معتدل و نیز باغ های سرسبز میوه به عنوان یکی از بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد شناخته می شود. 
 

چشمه قلقلی

چشمه قلقلی نیز که یکی از پرآب ترین و دیدنی ترین چشمه ها در ییلاقات اطراف مشهد است.

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

آب این چشمه، مثل لوله آبی ترکیده، با قل قل از زمین می جوشد؛ از روستای زشک تا چشمه قلقلی، ۴ کیلومتر راه خاکی فاصله است. چشمه قلقلی ابتدای راه صعود به قله های چمن، فِلِسکه و شیرباد هم هست.

روستای سقف شیروانی زشک

باغ های پرمیوه و رودخانه ی پر آب با آب های سرد، به علاوه بافت سنتی روستا، بهترین مناظری است که می شود در زشک دید.

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

قله شیرباد

قله شیرباد (بام خراسان): قله شیرباد با ارتفاع ۳ هزار و ۳۳۹ متر از سطح دریا، بلندترین قله ی رشته کوه بینالود است و راه صعود به آن از روستای زشک در مشهد می گذرد.

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

 

دره نهل

 دره نهل، در دامنه های شرقی قله ی شیرباد قرار دارد.چشمه نهل چشمه‌ای پرآب است که در چمنزاری موسوم به «اولنگ» قرار گرفته است.

گردشگری زمستانی را در شهر و کشور خودمان تجربه کنیم/  گردشگری در مشهد هم سیاحت، هم زیارت

یکی دیگر از مسیرهای صعود به قله شیرباد هم از همین دره و از کنار چمشه پرآبش آغاز می‌شود؛ حاشیه رودخانه زشک در دره نهل، رویشگاه گل‌های بابونه هم هست.

 

قله چمن

قله ی چمن با ۳ هزار و ۴۰ متر ارتفاع، یکی از قله های کوهستان بینالود است که روستای زشک در دامنه های شمالی آن قرار دارد. 

 

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

 دامنه های قله چمن، یکی از بهترین رویشگاه های گیاهان خوراکی و دارویی در اطراف زشک است. عمده سبزی های کوهی و گیاهان دارویی که مخصوصا در بهار در این منطقه عرضه می شود از دامنه های قله چمن، چیده شده اند.

 

روستای کنگ

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: طرقبه ییلاقات زیبایی را در منطقه عنبران و روستای کنگ در خود جای داده است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم
 
هرکدام از این مناطق شرایط بسیار ایده آلی را برای گردشگران زمستانی بوجود می‌آورند. 
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.

جواهر زاده می‌افزاید: در همین مناطق می‌شود به مجموعه گلمکان دریاچه چشمه سبز و چشمه گیلاس و کاهو اشاره کنیم؛ دریاچه چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۲۰ کیلومتری روستای بزرگ گلمکان در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه بینالود قرار دارد.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم.
 
او ادامه می‌دهد: مجموعه سایت زمستانی شیرباد، مکانی با وجود امکانات زیرساختی برای ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: شهرستان‌هایی مانند کلات، گناباد از مناطق بسیار زیبا و بکر برای گردشگران زمستانی است.

جواهرزاده می‌افزاید: کویر بجستان و کاشمر، مقصد گردشگری زمستانی برای بسیاری از گردشگران است که به خراسان رضوی سفر می‌کنند؛ سطح کویر بجستان (کویر سعدالدین) در فصل زمستان و بهار از آب پوشیده شده و در ماه‌های تیر و مرداد بصورت قشر نمک کاملاً سفید است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

او ادامه می‌دهد: در شمال خراسان رضوی، منطقه باجگیران و درگز با تنوع کوهستانی، از جاذبه‌های گردشگری زمستانی است.

منطقه  ییلاقی ارتکند

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: تفرجگاه زیبای ارتکند یکی از مناطق بکر و ییلاقی کلات نادر است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم
 
این تفریحگاه به دلیل آبشار‌های زیبا، کوه‌های سربه فلک کشیده و غار آبی بسیار زیبایش، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی می‌باشد.

از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم
 
 
نیشابور به عنوان یکی از شهرهای مطرح ایران که اندیشمندان، شاعران، عارفان و حتی تاریخ نویسان بسیاری را به فرهنگ و ادب ایرانی تقدیم کرده، دارای مکان های مقصد گردشگری است.
 

منطقه ییلاقی باغرود

منطقه سرسبز باغرود در شمال شهر نیشابور و در رشته کوه های بینالود واقع شده است.

گردشگری زمستانی را در شهر و کشور خودمان تجربه کنیم/  گردشگری در مشهد هم سیاحت، هم زیارت
 
این منطقه زیبای طبیعی در دره‌ای واقع شده که در آن رودخانه‌ای در جریان است و اطراف آن پوشیده از درختان متنوع میوه مانند گردو ، چنار، سیب ، گیلاس و ... است.
 
گردشگری زمستانی را در شهر و کشور خودمان تجربه کنیم/  گردشگری در مشهد هم سیاحت، هم زیارت
 
منطقه زیبای باغرود یکی از معروف‌ترین مراکز گردشگری طبیعی در خراسان رضوی است.
 
گردشگری زمستانی را در شهر و کشور خودمان تجربه کنیم/  گردشگری در مشهد هم سیاحت، هم زیارت
 
 

ایجاد یک خاطره خوب در اقامتگاه های بومگردی

او تصریح می‌کند: سفر‌های زمستانی دارای یک سازوکاری است؛ واحد‌های بومگردی زیادی در طول سال‌های قبل در خراسان رضوی با تنوع فراوان ایجاد شده اند که یکی از کارکرد‌های آن‌ها آشنا کردن گردشگران با تنوع اقلیم و شرایط زندگی بومی و ایجاد خاطره و تجربه خوب ذهنی برای آنان است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران می‌گوید: مثلا در خانه‌های قدیمی روستایی کرسی داشتیم، الان اغلب بومگردی‌ها به کرسی مجهزند و همینطور بقیه شرایط زندگی روستایی را برای گردشگر فراهم کرده اند.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

جواهرزاده می‌افزاید: بومگردی علاوه بر جنبه‌ی تفرجگاهی خود، نوعی مردم شناسی، معرفی فرهنگ و آداب و رسوم، آشنایی با اقلیم‌های متنوع و غذا‌های محلی را در معرض نمایش و تجربه گردشگران قرارمی دهد؛ حالا وقتی سفر‌ها در زمستان باشد، مناطق بومگردی زندگی زمستانی مردم قدیم خراسان را به نمایش می‌گذارد.

روز‌های زمستان معمولا با رخوتی همراه است که برای مبارزه با آن، می‌توان سراغ ورزش‌های مهیج رفت. یکی از این ورزش‌های مهیج اسکی است که مدتی است امکان اسکی برای مردم استان فراهم شده است.
 

راه افتادن پیست‌های اسکی، رونق خاصی به گردشگری در این فصل می‌دهد

خراسان رضوی نیز چند سالی است که صاحب یک پیست اسکی شده است. پیست اسکی شیرباد در دامنه کوه‌های بینالود، پذیرای گردشگران زمستانی است. این پیست از سال ۱۳۸۸ افتتاح و از اواسط آذر تا اوایل فروردین قابل استفاده است.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم


امکانات پیست اسکی شیرباد


طول مسیر پیست اسکی شیرباد ۱۲۰۰ متر است. امکانات این پیست شامل یک دستگاه بالابر تله اسکی، لوازم اسکی، رستوران و کافی‌شاپ است همچنین برای راحتی حال مسافران و ورزشکاران خوابگاهی نیز در نزدیک پیست تعبیه شده است.

تله اسکی به طول ۹۰۰ متر علاقه‌مندان را تا ارتفاعات بالا می‌برد و پس از آن ورزشکاران و دوستداران طبیعت علاوه بر استفاده از منظره زیبای این پیست می‌توانند با طی مسیری هزار و دویست متری لذت یک اسکی مطمئن و فرح‌بخش را تجربه کنند.
 

چطور می‌توان به پیست شیرباد رفت؟

برای رفتن به پیست اسکی شیرباد باید به روستای دولت آباد واقع در جاده چناران بروید فاصله این روستا تا مشهد بیست کیلومتر است و از روستا تا پیست نیز ۱۸ کیلومتر راه در پیش دارید این مسیر، کوهستانی و شوسه است. با توجه به کوهستانی بودن مسیر، چنانچه با اتومبیل شخصی قصد عزیمت به پیست را دارید بهتر است با یک فرد راه بلد همراه باشید.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم


هزینه ورود به پیست

هزینه ورودی به پیست اسکی شیرباد در مجموع ۴۵ هزار تومان بوده و از ساعت ۹ تا ۱۶ در اختیار اسکی‌بازان است و به تازگی نیز این پیست شبانه روزی شده است.

اگر وسایل اسکی ندارید در پیست شیرباد، این وسایل را به قیمت ۵۰ هزار تومان برای یک روز به شما اجاره می‌دهند همچنین کلاس‌های آموزشی نیز در این پیست برگزار می‌شود که می‌توانید از آن استفاده کنید.
 
از رخوت روزهای زمستانی فرار کنیم

این پیست شامل سه مسیر برای اسکی‌بازان شامل مسیر مبتدیان، مسیر اسکی‌بازان متوسط و یک مسیر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای است.

گردشگری زمستانه گوشه‌ای از جذابیت خراسان رضوی را برای گردشگران داخلی و خارجی نمایان می‌کند تا از لحظه به لحظه این فصل سرد و برفی نهایت لذت را ببرند. اگر استان چهار فصل و هزار رنگمان را درست معرفی کنیم، نه تنها گردشگر جذب می‌کنیم، بلکه ممکن است با پدیده ماندگاری توریست رو برو شویم.

گزارشگر؛ فاطمه شه دوست
 
انتهای پیام//ف. ش
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر